20.07.18

Ako dieťa zažila šikanu pre farbu pleti. Teraz na školách vychováva k tolerancii

foto: tk

Slnečná a temperamentná Andalúzia. Rodisko flamenca, býčích zápasov a gitary. Na dva semestre sa táto časť Španielska stala domovom aj mladej Košičanky Tímey Krauszovej. Tá tam však nielen študovala, ale bola aj aktívnou dobrovoľníčkou. 

Lásku k španielčine našla už v detstve. Vraví, že za všetko môže telenovela Divoký anjel s energickou Nataliou Oreiro. V súčasnosti študuje preklad a tlmočenie v programe angličtina so špecializáciou na európske inštitúcie a ekonomiku na UPJŠ v Košiciach. „Moja univerzita neponúkala španielčinu, takže na istý čas u mňa zapadla prachom. Študovala som ju však ako druhý cudzí jazyk na gymnáziu. Odvtedy som túžila do Španielska vycestovať,“ hovorí.

Mladá Košičanka si povedala, že sny by nemali ostať len snami, ale je ich dôležité premeniť na skutočnosť. Rozhodla sa cez program Erasmus vycestovať do vytúženej krajiny. 

„Bola som tam dvakrát, v roku 2016 a tento rok. Bývala som v mestečkách Huelva a Jaén. Popri škole som sa venovala písaniu blogu (timkablog), práci a cestovaniu. Prešla som si takmer celú Andalúziu. Podarilo sa mi absolvovať niekoľko predmetov aj na diaľku, napriek tomu ma však v lete čakajú tri skúšky. Darmo, v Španielsku ma nikto zo slovenčiny a prekladu nevyskúša,“ dodáva s úsmevom.

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac

Erasmus trochu inak

To, že sa študenti vydajú spoznávať cudzie krajiny a študovať jazyky prostredníctvom vysokoškolského programu Erasmus, nie je nič nezvyčajné. Tímea sa ale okrem toho rozhodla venovať aj dobrovoľníckej činnosti. 

Už počas gymnázia bola členkou študentskej organizácie Focus. Na univerzite sa pridala k Erasmus Student Network (ESN), čo je jedna z najväčších dobrovoľníckych  študentských organizácií v Európe. Primárne vznikla pre potreby lokálnych študentov, ktorí by pomáhali prichádzajúcim „erasmákom“. 

Za takmer tridsať rokov jej pôsobenia sa však rozrástla. Zastrešuje ju štyridsať krajín. 

„Snažíme sa účastníkov Erasmu inšpirovať k aktívnemu dobrovoľníctvu. Členovia môžu pomáhať miestnej komunite, či už je to varenie polievky pre bezdomovcov, pomáhanie utečencom, návšteva detských domovov, alebo aj kultúrno-vzdelávacie podujatia primárne na školách, vďaka ktorým v deťoch rastie tolerancia a zvedavosť namiesto nenávisti a rasizmu,“ opisuje zameranie organizácie.  

Tímea (v strede) si v prvý deň Erasmu pochutnala na sangrii  s kamarátkou z Talianska a spolubývajúcou z Fínska. foto:tk
Tímea (v strede) si v prvý deň Erasmu pochutnala na sangrii s kamarátkou z Talianska a spolubývajúcou z Fínska. foto:tk

Príspevok k lepšiemu svetu 

Tímea vraví, že  dobrovoľníctvo je skúsenosť, ktorá obohatí nielen samého seba, ale aj ostatných. Človek tak podľa nej prispeje svojou troškou k lepšiemu svetu, rozvinie svoje zručnosti, naučí sa množstvo užitočných vecí a spozná ľudí, ktorým na tomto svete záleží. 

„Je úplne jedno, v akej to je oblasti. Pomoc chorým, práca s cieľom zveľaďovať životné prostredie alebo práca so študentmi. Je to čosi, čo by malo byť súčasťou životného štýlu študentov. Aj napriek tomu, že to je zadarmo.“

reklamná správa

Vodovodná je tá pravá

Nalejte si pravú vodovodnú, overte si čo o nej viete v teste VVS, a.s. a hrajte o skvelé ceny.

Zistite viac

Počas Erasmu v španielskom meste Jaén sa pridala do medzinárodného tímu študentov, korí spoločne vycestovali do detského tábora vo Valencii, ktorý organizovalo ESN Španielsko. 

„Zúčastnilo sa ho približne štyridsať detí. Hovorili sme o našich krajinách a zvyklostiach a na oplátku deti nás učili o Španielsku. Bola to príjemná kultúrna výmena. Najsilnejší moment bol pre mňa, keď sme sa ich pýtali, čo by urobili, ak by  mali spolužiakov z cudzej krajiny. Prezradili nám, že by im chceli pomôcť, chceli by sa skamarátiť alebo dokonca ich učiť španielsky. Toto je niečo, čo som ja ako dieťa nezažila všade, a preto mi to bolo srdcu veľmi blízke.“ 

ESN dobrovoľníci a medzinárodný tím z Erasmus in School campu vo Valencii. Tímea prvá sprava, v dolnom rade. foto:tk
 foto:tk

Zažila šikanu 

Rodená Košičanka Tímea má aj maďarské a juhoafrické korene. Jej otec pochádzal z Mozambiku. V detstve pre svoj vzhľad zažila šikanu. Kvôli nej prestúpila z katolíckej základnej školy na maďarskú. 

„Je veľmi pekné počuť, že deti zmýšľajú dnes inak ako v mojej mladosti. Vnímam však, že na Slovensku ešte vieme byť rasisti viac ako Španieli. Nie každému sa páči iná farba pleti, či dokonca iný jazyk. Na mňa už skríkli, ako pre maďarčinu, tak aj pre vzhľad, či preto, že som šla s niekým ešte tmavším po ulici.“  

Podľa Tímey aktívne dobrovoľníctvo, či už v oblasti vzdelávania, alebo humanitárnej pomoci, by malo byť nielen súčasťou Erasmu, ale aj vysokoškolského vzdelávacieho systému. „Nevidím zmysel v produkovaní múdrych ľudí, ktorí nemajú cit pre spoločnosť,“ vraví. 

reklamná správa

Zostane v Košiciach  

Aj keď Tímea Španielsko nadovšetko miluje, po skončení vysokej školy sa tam odsťahovať neplánuje. Vysvetľuje, že ju bude určite navštevovať asi tak, ako iní Slováci, povedzme, Chorvátsko. Miluje španielske slnko, more, hory, ľudí a takisto jedlo, hudbu a v neposlednom rade jazyk. 

„Chcem sa však usadiť na Slovensku, ideálne v Košiciach. Myslím, že mladých a iniciatívnych ľudí treba u nás doma,“ dodáva. 

Tímea (v strede) si v prvý deň Erasmu pochutnala na sangrii  s kamarátkou z Talianska a spolubývajúcou z Fínska. foto: tk
foto: tk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím