16.05.18

Debakel a fiasko

foto: Veronika Janušková

Hosťom šéfredaktora mediálneho domu KOŠICE:DNES Dušana Karolyiho v relácii Pod kožu bol komentátor Peter Schutz. Témou bolo aktuálne dianie v RTVS.  

V rámci aktuálneho diania v RTVS vznikla iniciatíva s výzvou Verejnoprávne médiá nemožno umlčať. Podpísalo ju asi 200 novinárov, tvoj podpis tam chýba...
Nik mi to nedal pod nos, podobne ako s Chartou 77. Keby mi to ponúkli, veľmi by som to zvažoval. Podľa mňa je to konflikt záujmov pre komentátora. Samozrejme, solidaritu s novinármi, ktorí dostali vyhadzov, sa patrí ukázať. Druhá vec je, že je to politická téma, keďže Rezník je naviazaný na SNS, preto ako komentátor myslím, že by som mal ostať nad tým.

Iní komentátori však výzvu podpísali...
To je podľa mňa špecialita Slovenska. Taký Števo Hríb sa angažuje až neuveriteľne, celým hrudným košom, ja som iný. Mám názory, aj ostré, ale mám na nich priestor v novinách. 

Podpísal by si teda výzvu, keby sa k tebe dostala?
Asi naozaj nie, pociťujem to ako konflikt záujmov. 

Ty si nikdy nepracoval pre verejnoprávne médium. Aký je tvoj názor na verejnoprávnu televíziu?  
Mal som názor, ktorý už nemám, že verejnoprávnu televíziu treba sprivatizovať, lebo kazí prostredie komerčným televíziám. Ale prehodnotil som to, lebo mediálna situácia sa prudko zmenila v posledných rokoch. Teraz si myslím, že keď už je verejnoprávne médium, tak by malo ostať zachované. Je treba čím viac zdrojov s overenými informáciami, tlak „fake news“ a alternatívnych médií je obrovský a verejnoprávna televízia by si mala zachovať normálnosť. 

reklamná správa

Keď spomínaš naviazanosť riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka na SNS - eviduješ akýkoľvek vplyv SNS na vysielanie RTVS? 
Rezník je ideovo najbližšie k SNS a bolo to cítiť, už keď šéfoval v TASR, veľký priestor tam stále dostával Andrej Danko. Mám pocit, že aj teraz v RTVS dostáva neadekvátne veľa priestoru, no možno to je len môj subjektívny dojem...

Otvorený list podpísalo 60 ľudí z RTVS (hlavne z televízneho spravodajstva), v ktorom kritizovali dianie v „telerozhlase“ a tvrdili, že pracujú v nepriateľskom prostredí. Je to podľa teba adekvátny komunikačný prostriedok?
Nie. Pokiaľ nedochádza k brutalitám ako cenzúra, čo aj sami tvrdili, že nedochádza, a len pracujú v slobodnom, ale nepriateľskom prostredí, tak nie. Navyše je príliš subjektívna vec to nepriateľské prostredie. Keď sa nepáčiš nadriadenému, tak sa mu nepáčiš, nie všetci môžeme byť kamaráti. 

Vedenie RTVS však voči listu reagovalo prudko... Hovorili o neprofesionalite podriadených že sú len kričiaca menšina...
Rovnako neadekvátne. Vidno, že Rezník je zakomplexovaný človek. Tak sa s ľuďmi nerozpráva, začať do verejného priestoru vykrikovať, že sú mladí a majú sa učiť. Tá skupina ľudí za Mikovej éry zvýšila dôveryhodnosť aj sledovanosť RTVS. Ide o Rezníkovu čistú hlúposť, keď si takto likviduje relatívne dobrú redakciu. 

Nasledovalo nepredĺženie štyroch zmlúv pre externistov. Vnímaš to ako odplatu za ich podpisy pod otvoreným listom?
Môže to byť odplata, ale druhá vec je, že vždy, keď sa riešia peniaze, prídu na rad externisti. Peniaze sa môžu dať niekomu inému – vnútri je stály tlak na zvýšenie platov pre TPP zamestnancov. 

Avšak to neboli štandardní externisti, dlhé roky fungovali ako interní zamestnanci... Aký ďalší vývoj v RTVS očakávaš?
Rezník to chytí a nejako upokojí. Vie, že má politickú podporu od SNS, aj Smer ho podporuje. Rezník situáciu ustojí, cestou si však možno sám zničí spravodajstvo, čo je manažérsky debakel a fiasko. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím