24.02.15

Gregor Anton Grinč: Bez ľadu sa cítim nesvoj

Mladý Košičan sa ku krasokorčuľovaniu dostal, keď mal ešte len šesť rokov. K tancu na ľade ho priviedla jeho mama, ktorá bola kedysi tiež krasokorčuliarkou. Gregor Anton Grinč trávi na ľade každý deň.

Sú dni, kedy trénuje dokonca aj dvakrát, čo znamená že musí tréning stihnúť ešte pred školou. Vôbec mu to ale neprekáža. Práve naopak. Ak sa z nejakých dôvodov na ľad dostať nemôže, cíti sa nesvoj. V týchto dňoch sa pripravuje na majstrovstvá Slovenska v krasokorčuľovaní všetkých kategórií od najmladších po žiakov, ktoré budú v marci v Púchove.   

BOLI AJ KRÍZY

O krasokorčuľovaní sa dá povedať, že nepatrí medzi veľmi populárne športy na Slovensku. Napriek tomu tanec na ľade uchvátil mladého tínedžera natoľko, že si svoj život bez neho už asi nevie ani len predstaviť. Boli aj krízy, keď sa mu na ľad vôbec nechcelo a boli aj úrazy, kedy by sa mu aj chcelo, no kvôli zraneniam sa nedalo.

„Asi pred dvoma rokmi, keď som mal jedenásť, prišla kríza a ja som s tým chcel skončiť úplne. Ale nestalo sa tak a teraz som tomu veľmi rád. A potom som bol kvôli zraneniam od krasokorčuľovania viackrát odstavený, zhruba na dva tri týždne. Vtedy som si uvedomil, ako veľmi mi to chýba. Snažil som sa čo najrýchlejšie uzdraviť, aby som sa dostal čo najrýchlejšie na ľad. Aj teraz však mávam problémy s kostrčou, lebo som už viackrát na ňu spadol, podobne je na tom koleno a členok. No v žiadnom prípade ma to neodrádza. V krasokorčuľovaní musíte skrátka rátať aj s nejakými zdravotnými ťažkosťami,“ hovorí nádejný krasokorčuliar. 

 

KEĎ NETRÉNUJE, TAK SÚŤAŽÍ

Gregor Anton Grinč je na ľade takmer nepretržite. Ak práve netrénuje, tak je na súťaži. Tréningy na ľade nevynecháva ani v lete. „Môj tréning vyzerá tak, že najskôr idem na rozcvičku asi 15 minútovú, potom sa prezlečiem a idem na ľad, kde trénujem asi hodinu, niekedy aj dve. To závisí od situácie. Potom idem na všeobecnú telesnú prípravu na sucho, posilňovanie, brušáky a cviky na rozťahovanie. Samozrejme, že musíme trénovať aj v lete. Ale sme na ľade menej ako v zime, pretože ľad je v lete veľmi drahý. Počas letných mesiacov máme tri dni prípravu na sucho, trénujeme kondičku a beháme. A dva dni v týždni sme na ľade,“ vysvetľuje Gregor.

 

PARTNERKU NECHCE

Šikovný tínedžer patrí k sólovým krasokorčuliarom, partnerku na ľade nikdy nemal a ani ju nechce mať. „Tanečné páry neskáču až také skoky ako sólisti, pretože sa viac koncentrujú na seba, musia sa zosynchronizovať. Ja korčuľujem iba sám za seba. Takto mi to viac vyhovuje. Viem už všetky dvojité skoky, to znamená dva a pol otáčky vo vzduchu a pokúšam sa o trojité skoky a celkom mi to ide,“ hovorí s milým a zároveň sebaistým úsmevom člen klubu Kraso centrum Košice, ktorý má na svojom konte už  štyri tituly majstra Slovenska.

Na tohtoročné majstrovstvá republiky sa pripravuje veľmi precízne. Tento rok to však na víťazstvo podľa vlastných slov nevidí. „Postúpil som už do vyššej kategórie a tam ma čaká silná konkurencia. Na majstrovstvách budú súperi, ktorí sú aj o dve hlavy vyšší a o dva tri roky starší. Chcem však podať čo najlepší výkon. Vo voľnej disciplíne sa predstavím na hudbu Emira Kusturicu - Djinji Dinji Bubamara a krátky program bude na skladbu od Seala - It's a man's world. Ide o voľné choreografie, ale ešte nemám celkom ucelené, čo v nich bude,“ vraví ešte stále aktuálny majster Slovenska.

 

NERÁD PLÁNUJE

A ciele a plány do budúcna? „Ciele nemám žiadne. Nerád niečo plánujem a ani nemám rád predsavzatia, ktoré sa nedajú splniť. Snažím sa skrátka pracovať na sebe, aby som sa dostal čo najďalej a čo mi prinesie budúcnosť? Kam to nakoniec dosiahnem? To ukáže až čas,“ dodáva na záver Gregor Anton Grinč. 

 

KRASO CENTRUM

Krasokorčuliarsky oddiel Kraso centrum Košice vychovalo už desiatky úspešných krasokorčuliarov. História združenia sa datuje od 1. júla 1999 ako priamy nástupca zaniknutého krasokorčuliarskeho oddielu TJ VSŽ Košice. Združuje aktívnych pretekárov, trénerov, priateľov a fanúšikov košického krasokorčuľovania.

Je členom Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu (SKrZ) Bratislava. Aktuálne chystá celoslovenskú súťaž pre mladé nádejné krasokorčuliarske talenty „Košická korčuľka 2015“. Súťaž sa bude konať už túto sobotu (28. 2.) v košickej Crow Aréne na Kavečianskej ceste.

:TINA KUSOVÁ

Foto: archív Gregora Antona Grinča

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím