29.10.20

Igor Kolla vízie mení na realitu

foto: Veronika Janušková

Pokojne by sme mohli povedať, že ide o najväčšieho vizionára akého v Košiciach máme. Dokáže zo seba chrliť stovky myšlienok, desiatky nápadov, ako uľahčiť ľuďom život. Nie je však len vizionár. Je to človek, ktorý ich reálne vie pretaviť na realitu. Igor Kolla založil spoločnosť Antik Telecom pred vyše dvadsiatimi rokmi. Firma spočiatku bola dodávateľom telekomunikačných technológií. Dnes je známa najmä tým, že z nášho mesta robí doslova SmartCity.

Igor Kolla bol vynaliezavý už ako študent Technickej univerzity v Košiciach. Vtedy ako 19-ročný chalan ani len netušil, že z malého projektu vybuduje firmu, ktorá bude ponúkať svoje služby a vytvárať technologické riešenie nielen pre mestá na Slovensku, ale i vo Vietname, či na Novom Zélande.

Ako vysokoškolák natrafil na príležitosť, ktorá bola prvým krôčikom k veľkému úspechu. „Košické štúdio vtedajšej Slovenskej televízie vyhlásilo požiadavku na prípravu zariadenia, ktoré by dokázalo mixovať obraz s dátovými informáciami. So spolužiakmi sme sa do toho pustili, no čoskoro nás z televízie upozornili, že na vykonávanie takejto činnosti by sme si mali založiť firmu,“ hovorí Igor Kolla. 

Odvtedy prešlo už 21 rokov.

reklamná správa
 

Mesto e-mobility

Z lokálneho providera časom vyrástol líder v ultrarýchlom internete a digitálnej televízií. No nielen to. V roku 2019 spoločnosť v metropole východu zaviedla pohodlný a zároveň ekologický spôsob dopravy prostredníctvom bikesharingu. Zdieľané bicykle Antiku sú dnes v ďalších siedmich mestách. 

Spoločnosť na čele s Igorom Kollom prináša reálny príklad, ako sa riešenia SmartCity prenášajú vďaka technológiám do bežného života občanov, miest i samospráv. Koncept zdieľaných služieb sa neskôr rozšíril o verejné batérie tzv. powerbanky, elektrické skútre, v septembri tohto roku sa dokonca preniesli aj na vodu v podobe zdieľaných kajakov, v októbri zas priniesli športové motorky. Nabíjacích bodov je v uliciach mesta dnes 200. V blízkej dobe chcú začať aj so zdieľanými elektrickými bicyklami, horskými bicyklami a na ďalší rok s kolobežkami.

reklamná správa

Inšpirácia z Ázie

Igor Kolla si za tie roky uvedomil, že okolo neho je množstvo šikovných ľudí, ktorí vedia čo robia a môže im úplne dôverovať. „Niekoľko mesiacov z roka som v zahraničí, najmä v Ázii. Mojou prácou je sledovať, aké sú trendy v technológiách, v čom sú silné a či ich viem doniesť k nám. Dôležité je zvážiť, či dokážeme vytvoriť úspešný produkt na základe našich kapacít odborníkov, finančných možností a dostupnosti na trhu. Práve v Ázii čerpám väčšinu inšpirácie a snažím sa to najlepšie priniesť domov. Na Košiciach mi vždy záležalo a aj záleží,“ hovorí s úsmevom.

Tento kontinent si vybral najmä kvôli tomu, že jeho sila spočíva vo výrobných technológiách. „Nehovoriac o tom, že majú perfektne zorganizovaný manažment. Aziati sú silní ako individuality, ale aj ako kolektív. Ak chcú niečo dosiahnuť urobia to pomerne rýchlo a šikovne. Pohybujem sa najmä v Číne, Indonézii či Malajzii. Naša spoločnosť tu má silné zázemie a množstvo obchodných úspechov.“

Pokračovanie článku je na ďalšej strane. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím