15.01.21

Ján Mazák: Bezúhonní sudcovia mlčali, aj keď vedeli o korumpovaní, úplatkoch a iných nekalých praktikách

zdroj: TASR

Sudcovský talár si obliekol v roku 1980. Postupne sa vypracoval až na predsedu Ústavného súdu (2000 - 2006). Potom pôsobil ako generálny advokát Súdneho dvora EÚ v Luxemburgu (2006 - 2012). Bol tiež poradcom prezidenta Andreja Kisku. V súčasnosti prednáša na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach, kde kedysi právo vyštudoval. Ján Mazák (66) je od júna 2020 predsedom Súdnej rady Slovenskej republiky. 

Európska komisia porovnala justičné systémy vo všetkých krajinách EÚ a v dôveryhodnosti skončilo slovenské súdnictvo na predposlednej priečke. Čo podľa vás spôsobilo taký enormný nárast nedôvery v súdnictvo?
Dôvody nízkej dôveryhodnosti slovenského súdnictva sú viaceré. Zbytočné prieťahy, nízka kvalita rozhodovania, vážne a aj preukázané podozrenia z kupovania spravodlivosti, uplácania sudcov, mimoprávne vplyvy na rozhodovanie súdov, napríklad zo strany ekonomicky mocných činiteľov alebo politicky vplyvných osobností. Z toho vyplynul, zjavne, silný pocit krivdy, nespravodlivého zaobchádzania s tými, ktorí sa dostali pred súd a tiež presvedčenie, že sudcovia berú otázku nestrannosti na ľahkú váhu.

reklamná správa

Svetové novinky v Koshi sushi!

Prinášame do Košíc svetové novinky ázijskej kuchyne v tej najvyššej kvalite. Sushi, poke, curry, ram

Zistite viac

Po vlaňajšom medializovanom zatýkaní a obvinení viacerých sudcov ste sa vyjadrili, že rakovina zasiahla všetky poschodia súdnej moci. Aké kroky je podľa vás nevyhnutné urobiť, aby došlo systémovému ozdraveniu justície? 
V prvom rade sa musí zmeniť myslenie sudcov a ich nazeranie na ťažké problémy, v ktorých sa justícia zmieta. A prístup k nim. Viac sebaspytovania, pokory, sebareflexie. S tým by sa mala spojiť nezmieriteľnosť s korupčnými a podobnými praktikami. Vo vnútri súdnictva. Žiadne neformálne vplyvy, vypytovanie sa na veci, v ktorých nie som sudca, ale rozhoduje o nich kolega vo vedľajšej miestnosti. A už vôbec nie náznaky na protislužby za „dobrý“ rozsudok. Nejde o udávanie, ale o čistotu vzťahov medzi sudcami, zaručujúcu nestrannosť a nezávislosť. Nuž a zásadným východiskom na zmenu sú aj reformy v justícii. Prekreslenie súdnej mapy. Vytvorenie Najvyššieho správneho súdu. Dôraz na morálne štandardy sudcov, prísnejšie oko na ich majetkové pomery.

Podľa J. Mazáka sa majetkové pomery sudcov aj kandidátov na sudcov sa budú preverovať oveľa prísnejšie. Šéf Súdnej rady si myslí, že v rámci očisty justície sa musí zmeniť aj myslenie sudcov. Foto: TASR
Podľa J. Mazáka sa majetkové pomery sudcov aj kandidátov na sudcov sa budú preverovať oveľa prísnejšie. Šéf Súdnej rady si myslí, že v rámci očisty justície sa musí zmeniť aj myslenie sudcov. Foto: TASR

Majetkové priznania sudcov sa ukázali v minulosti ako nie príliš účinný nástroj kontroly. Vyskytli sa tiež prípady, keď disciplinárne senáty neriešili zjavné prehrešky sudcov. Čo všetko navrhujete, aby sa kontrola sudcov zlepšila?
Súdna rada dostala nové kompetencie. Majetkové pomery kandidátov na sudcov aj sudcov sa budú preverovať oveľa prísnejšie, i s pomocou vyšetrovacích metód. Neviem, ako sa vyvinie konkrétna prax, ale som v tom mierne optimistický. Určite predídeme viacerým problémom. Disciplinárne senáty zaniknú k 1. augustu a disciplinárne previnenia bude prejednávať Najvyšší správny súd. Nazdávam sa, že sa na tomto súde veľmi zúži priestor na falošnú kolegialitu. Ale opäť - uvidíme.

Hovorilo sa, že v súdnictve prebiehala tzv. harabinizácia. Teraz, keď je Štefan Harabin preč a rozbiehajú sa ozdravné procesy, môžeme povedať, že je naše súdnictvo “odharabinizované”? Alebo ešte pociťujete ducha svojho predchodcu? Ak áno, v čom?
Justícia sa v rokoch Harabina dostala do dlhodobého mravného úpadku. Vládli zvláštne pomery. Povyšovali sa a odmeňovali lojálni, hoci poslabší sudcovia, ponižovali sa skvelé osobnosti slovenského súdnictva. A mlčiaca väčšina sa prizerala. Menšina, ktorá sa kriticky ozvala, bola perzekvovaná. Štefan Harabin odišiel s hanbou, ale, žiaľ, zanechal za sebou viacero svojich „klonov“. A tí sa z času na čas nechajú počuť. Chvíľu to ešte potrvá, avšak pevne verím, že ich úplne zastaví nová generácia sudcov. Tá vo mne vzbudzuje dosť veľké nádeje. Z morálneho aj profesionálneho hľadiska.

reklamná správa

Pokračovanie článku je na ďalšej strane

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím