PR 14.09.18

Viliam Novotný: Rodina je mi v kampani oporou a inšpiráciou

foto: archív vn

Viliam Novotný je lekár, otec troch detí a Košičan, ktorý celý život žije v rodnom meste a chce Košiciam vrátiť ich dávnu slávu. Rodina ho v rozhodnutí kandidovať podporuje a pomáha mu. 

Iniciatíva Som Košičan je váš nápad?
Občianska iniciatíva Som Košičan vznikla tak nejako prirodzene. Po zvolení nového, pravicového župana sme sa s priateľmi stretávali a debatovali o tom, že nastal čas na zmenu. Že naše mesto treba zmeniť a že to dosiahneme len tak, že budeme mať konečne pravicového primátora. Začali sme spolu dávať dokopy zmeny, riešenia a uvedomili sme si, že ak ich chceme aj presadiť, musíme sa do politického diania aktívne zapojiť a musím kandidovať na primátora. 

Z čoho vychádzate pri tvorbe riešení pre mesto?
Zo života. So svojou rodinou tu žijeme bežným rodinným životom. Práca, škola, šport, zábava... Mám tri deti, dve ešte školopovinné a jedného vysokoškoláka, moja mamka i svokra tiež bývajú v Košiciach, čiže stačí, aby sa človek zamyslel a počúval všetky generácie, ktoré má okolo seba. Podnety prídu sami. Plus prichádzajú podnety od mnohých Košičanov, ktorých sme vyzvali, aby nám písali a posielali svoje nápady a pripomienky. A neposielajú len sťažnosti, ale skutočné riešenia na problémy, ktoré evidujú v meste.

Pre Viliama Novotného je rodina nielen oporou a pomocou v kampani, ale aj zdrojom inšpirácie pri tvorbe riešení pre mesto Košice. foto: archív vn
Pre Viliama Novotného je rodina nielen oporou a pomocou v kampani, ale aj zdrojom inšpirácie pri tvorbe riešení pre mesto Košice. foto: archív vn

Čo by ste urobili ako prvé, ak vás zvolia za primátora?
To je dobrá otázka a odpoveď na ňu nie je jednoduchá. Ako otec a manžel by som vystískal svoju manželku a deti a zo srdca im poďakoval za podporu a pomoc, ktorú mi dennodenne dávajú. Bez nich by som to nedokázal. Ako politik – primátor, by som sa stretol so všetkými zvolenými zástupcami občanov a trpezlivo by som s nimi diskutoval, ako zmeniť veci k lepšiemu. Bez podpory starostov mestských častí, zvolených poslancov a hlavne Košičanov sa nedá urobiť nič. Máme dobré riešenia, musíme ich aj vedieť presadiť.

Spomínate riešenia, ktoré je podľa vás najzásadnejšie?
Ak chceme, aby sa Košice znovu stali metropolou v tom pravom zmysle slova, musí prísť k zásadnej zmene. Je nevyhnutné urobiť z Košíc otvorené a moderné mesto. Kľúčové je, aby mestské časti dostali viac kompetencií. Nesmú byť skoro vo všetkom odkázané na magistrát a jeho rozhodnutia.

Počet mestských častí teda netreba znížiť?
Nie, mestské časti netreba rušiť, ale posilňovať. Len tak sa mesto dostane bližšie k ľuďom a ľudia k mestu. Veď kto vie lepšie, kedy treba, napríklad, pokosiť trávniky? Mestská časť či magistrát? Prečo musia majitelia psov platiť daň magistrátu, a nie mestskej časti? Komplikovaný tok peňazí a nejasnosti v kompetenciách spôsobujú obyvateľom mesta chaos a znepríjemňujú im život. A prejavuje sa to aj na tom, ako naše mesto vyzerá.

Hovoríte o otvorenom meste, čo si pod tým máme predstaviť?
Žijeme v 21. storočí, komunikácia mesta však ostala v tom minulom. Navrhujeme, aby magistrát zmenil prístup k potrebám občanov – aby sa Košice stali otvoreným mestom, ktoré online komunikuje so svojimi obyvateľmi a obyvatelia vedia, kde presne získať informácie, ako a kde riešiť svoje problémy, nahlasovať podnety. Otvorenosť však znamená aj transparentnosť - Košice musia byť transparentným mestom, ktoré zverejňuje všetky svoje kroky a spravuje svoj majetok pod verejnou kontrolou.

Takáto otvorenosť je nad rámec zákona....
Áno, a prečo nie? Kto neporušuje zákon a má čisté svedomie, nemusí sa takejto transparentnosti báť, môže zverejňovať všetko.

Volebný program kandidáta na primátora Viliama Novotného a občianskej iniciatívy Som Košičan nájdete na stránke www.somkosican.sk

Objednávateľom tejto reklamy je LEAK, s. r. o., Mudroňova 57, Bratislava. ZADÁVATEĽ REKLAMY: Viliam Novotný, Fatranská 1/C, 040 11 Košice

Čítajte viac: volby

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím