Obyvatelia v ťažkej finančnej situácii dostanú viac času na riešenie svojich dlhov za energie
Obyvatelia v ťažkej finančnej situácii dostanú viac času na riešenie svojich dlhov za energie a bytové domy s vlastnou kotolňou dostanú znovu možnosť získať nižšiu cenu zemného plynu. V týchto dňoch totiž vstúpi do platnosti poslanecká novela zákona o energetike, ktorú v utorok podpísala prezidentka. Do pôvodného stavu vracia aj podmienky, za ktorých sa veľkí odberatelia plynu mohli odpájať od distribučnej siete a predražovať tým jej prevádzku pre domácnosti.

Nová legislatíva predlžuje minimálnu lehotu, o ktorú dodávateľ posunie splatnosť neuhradenej faktúry z desať kalendárnych na 30 pracovných dní. Dodávateľ tiež v upomienke musí meškajúceho odberateľa poučiť o možnostiach riešenia jeho situácie napríklad tak, že môže požiadať o pomoc zo strany obce či úradu práce, prípadne využiť bezplatné dlhové poradenstvo. Zavádza aj povinné informovanie odberateľa o odpojení od energií, ak nedôjde k úhrade ani po dodatočnom predĺžení termínu splatnosti faktúry.
Novela taktiež napráva situáciu, keď si mnohé bytové domy s vlastnou kotolňou nemohli uplatniť právo na regulovanú cenu na rok 2023. Nemohli tak využiť opatrenie štátu zavedené ešte na jar tohto roka proti vysokým cenám energií, ktoré platilo len pre neregulovaných odberateľov so zmluvami uzatvorenými do 31. decembra 2022. Po novom môžu títo odberatelia vstúpiť do režimu regulovaných cien ešte do konca novembra tohto roku.
Zdroj: SITA qq, zol
Odporúčané články

Takmer štvrtina detí vo veku od 9 do 17 rokov má skúsenosť so šikanovaním, pričom dievčatá boli obeťou šikanovania častejšie ako chlapci. Vyplýva to z výskumu, ktorý sa realizoval pod vedením Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch.

Mamička z východného Slovenska nechala svoje batoľa šoférovať auto. Video, ktoré celú túto udalosť zaznamenalo, zdieľala na sociálnej sieti, kde si ho všimla aj košická polícia, ktorá sa začala týmto prípadom zaoberať.

V súčasnosti sa stáva čoraz väčším trendom uverejňovať všetky sťažnosti na sociálne siete a čakať, že si ich dotyčné osoby či inštitúcie všimnú a zakročia. Inak tomu nie je ani v prípade nalezených občianskych dokladov, kariet či iných preukazov totožnosti.