22.02.17

Fico predaju U. S. Steel nezabráni

Foto: sita

Štát nemá nástroje na to, aby americkým majiteľom U. S. Steel Košice zabránil závod predať, ak sa tak rozhodnú urobiť, vyhlásil predseda vlády Robert Fico (Smer).

Prípadnému novému majiteľovi ale premiér odkázal, že vláde bude záležať na dobrej spolupráci s ním.

„Ak si podajú Američania ruku s nejakým novým majiteľom, budeme sa s ním chcieť rozprávať, ako bude táto spoločnosť fungovať,“ povedal Fico po rokovaní koaličnej rady.

Účasť na kontrole

Podľa neho tiež štát možno bude žiadať nového vlastníka o miesto zástupcu v kontrolných orgánoch spoločnosti. Zhruba pred rokom o možnom majetkovom podiele štátu v košických oceliarňach hovoril minister hospodárstva Peter Žiga.

Americká korporácia predáva fabriku v Košiciach čínskemu He Steel. Proces zmeny vlastníka začal v januári, keď U. S. Steel podpísal s čínskym koncernom memorandum o porozumení. 

Košický závod dosiahol za minulý rok hrubý zisk 185 miliónov dolárov, a tak európsky segment zostáva naďalej najvýnosnejšou časťou spoločnosti. Ide o zlepšenie hospodárenia, za rok 2015 mali 

U. S. Steel Košice prevádzkový zisk 81 miliónov. Celá americká korporácia vykázala čistú stratu v hodnote 440 miliónov. Aj tento výsledok znamená pozitívny vývoj v porovnaní s minulým rokom, ktorý ukončila s mínusom 1,6 miliardy dolárov.  

(SITA,ROK)
Foto: sita

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím