06.09.14

Profil Slovenskej národnej strany - SNS

Bratislava 6. septembra (TASR) - Slovenská národná strana (SNS) je národne orientovanou, konzervatívnou, stredopravou stranou opierajúcou sa o európsko-kresťanský hodnotový systém. Má tri programové piliere - národný, kresťanský a sociálny. SNS nadväzuje na cyrilo-metodskú, štúrovskú a memorandovskú štátotvornú tradíciu a líniu štátno-právnych úkonov vedúcich k zvrchovanosti slovenského národa a suverenite Slovenskej republiky.

V sobotu 6. septembra sa uskutoční 19. mimoriadny snem SNS v Bystrej.

TASR prináša profil SNS.

SNS vznikla oficiálne na konferencii predstaviteľov slovenského národného hnutia v Martine, uskutočnenej z podnetu Viliama Paulínyho-Tótha pri príležitosti 10. výročia prijatia Memoranda národa slovenského v roku 1871.

Svoje pôsobenie obnovila 5. decembra 1989. Ustanovujúci kongres obnovenej SNS sa uskutočnil 19. mája 1990, prvým predsedom SNS sa stal Víťazoslav Moric. Postupne stáli na čele strany Jozef Prokeš, Ľudovít Černák, Ján Slota, Anna Malíková (Belousovová) a opäť Ján Slota. V súčasnosti je na čele strany Andrej Danko.

Na mimoriadnom sneme SNS 19. februára 1994 zvolili za predsedu strany Jána Slotu. Do tejto funkcie ho na nasledujúce štvorročné funkčné obdobie zvolili aj delegáti 8. snemu SNS v máji 1998. Na prvej časti snemu SNS dňa 25. septembra 1999 v Žiline, v období nezhôd vo vedení SNS, Jána Slotu z funkcie predsedu SNS odvolali. Hneď si založil novú stranu s názvom Pravá slovenská národná strana (P-SNS) a v rokoch 2001-2002 bol jej predsedom. Za predsedu SNS zvolili Jána Slotu opäť na zlučovacom sneme P-SNS a SNS 31. mája 2003.

V parlamentných voľbách v roku 1990 získala SNS 14,7 percenta hlasov a mandát 22 poslancov v Slovenskej národnej rade (SNR). Súčasťou vládnej koalície s HZDS a ZRS sa stali aj po parlamentných voľbách v roku 1992, kde získala SNS 5,4 percenta hlasov a mandát 15 parlamentných poslancov.

Nasledujúce volebné obdobie bola opozičnou parlamentnou stranou, keď v parlamentných voľbách v roku 1998 získala 9,7 percenta platných hlasov.

V roku 2002 v parlamentných voľbách získala 3,32 percenta voličských hlasov, čo jej nestačilo na vstup do Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR).

Spory národniarov trvali niekoľko rokov. Po neúspechu SNS a Pravej SNS v parlamentných voľbách v roku 2002 smerovali kroky lídrov týchto strán Anny Malíkovej a Jána Slotu k dohode o zjednotení oboch subjektov. K zjednoteniu došlo 31. mája 2003 na žilinskom zlučovacom sneme. Slotu zvolili delegáti za predsedu, prvou podpredsedníčkou strany sa stala Malíková.

Ministerstvo vnútra SR 13. decembra 2004 zapísalo ako štatutárov P-SNS opäť Rudolfa Pučíka, Richarda Hulína a Vieru Králičekovú. V prípade SNS rezort vnútra zapísal na základe právoplatného rozhodnutia Najvyššieho súdu SR za štatutára SNS Jána Slotu.

Zmenám a udalostiam okolo národných strán sa nevyhol ani rok 2005. Na základe rozsudku Najvyššieho súdu 3. marca sa Ján Slota stal oficiálnym štatutárom SNS.

Po voľbách v roku 2006 sa SNS opäť dostala do parlamentu s počtom 11,73 percenta hlasov a vytvorila vládnu koalíciu so Smerom-SD a ĽS-HZDS. Získala 20 poslaneckých miest. Vo vláde SR strane pripadli ministerstvo školstva, výstavby a regionálneho rozvoja a životného prostredia.

Ministrom životného prostredia sa stal Jaroslav Izák. Ten 18. augusta 2008 podal demisiu pre čerpanie prostriedkov z Environmentálneho fondu v súlade so zákonom, ale v rozpore s etickými pravidlami. Nahradil ho nominant SNS Ján Chrbet, ktorý bol 6. mája 2009 odvolaný pre sporný predaj emisných kvót oxidu uhličitého. Na návrh premiéra SR Roberta Fica bol dočasným riadením rezortu poverený minister školstva Ján Mikolaj (nominant SNS). Na miesto ministra životného prostredia bol 20. mája 2009 vymenovaný Viliam Turský. Ten bol odvolaný 28. augusta 2009 a premiér Robert Fico potvrdil, že tento rezort koaličnej SNS odňal.

Ministrom výstavby a regionálneho rozvoja sa po voľbách v roku 2006 stal Marián Janušek, ktorý 14. apríla 2009 podal demisiu a jeho nástupcom sa stal Igor Štefanov. Ten čelil odvolaniu z funkcie 22. apríla a 20. mája 2009. Napokon ho 11. marca 2010 na návrh premiéra Roberta Fica odvolal z funkcie prezident SR Ivan Gašparovič. Dôvodom boli výsledky kontroly tzv. nástenkového tendra na ministerstve výstavby zo strany Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Tá zistila neúčelné vynaloženie prostriedkov štátneho rozpočtu na obstaranie rôznych služieb spojených s čerpaním eurofondov. Vedením rezortu bol poverený podpredseda vlády SR a minister školstva Ján Mikolaj (SNS).

V roku 2009 sa SNS stala členom Európskeho parlamentu. Vo voľbách 6. júna 2009 získala SNS 5,55 percenta hlasov, prvým europoslancom sa stal na základe preferencií voličov Jaroslav Paška.

Vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa konali v SR 25. mája 2014, dosiahla SNS volebný výsledok 3,61 percenta a na postup do EP jej chýbalo takmer 1,5 percenta voličských hlasov.

V parlamentných voľbách 12. júna 2010 získala SNS 5,07 percenta hlasov voličov, čo jej zabezpečilo účasť v parlamente, ale bola opozičnou stranou.

Vo februári 2011 vylúčilo Predsedníctvo SNS zo strany bývalú predsedníčku a prvú podpredsedníčku SNS Annu Belousovovú. Poslankyňa Národnej rady SR Anna Belousovová (nezávislá) ohlásila 27. mája 2011 založenie novej politickej strany.

Po neúspechu národniarov v predčasných parlamentných voľbách 10. marca 2012 sa Ján Slota rozhodol, že sa o predsednícku funkciu v SNS nebude uchádzať (SNS sa so ziskom 4,55 percenta nedostala do parlamentu). Na 18. sneme SNS 6. októbra 2012 v Žiline sa novým predsedom strany stal Andrej Danko. Zvolilo ho 153 zo 156 delegátov snemu, traja sa zdržali. Prvým podpredsedom SNS sa stal Rafael Rafaj a podpredsedami Roman Stopka a Milan Frič, predsedovia krajských organizácií SNS v Trenčíne a Žiline. Dlhoročného lídra národniarov Jána Slotu zvolili delegáti 18. snemu za čestného predsedu.

Dlhoročného predsedu SNS Jána Slotu napokon zo strany 24. apríla 2013 vylúčili. Rozhodlo o tom predsedníctvo dvojtretinovou väčšinou hlasov. Vylúčenie bolo výsledkom disciplinárneho konania pre nehospodárne nakladanie s majetkom SNS.

Renomovaný historik a bývalý poslanec Anton Hrnko sa v septembri 2014 stal opäť členom SNS. Zakladajúci člen SNS rady národniarov opustil v roku 1994 pre svoj nesúhlas so smerovaním strany. K návratu do SNS ho presvedčili, ako sám uviedol, zmeny, ktoré sa v strane v ostatných dvoch rokoch udiali a opätovné smerovanie SNS k dôstojnej vlasteneckej politike.

20 sar mitt ed

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím