02.03.21

Vojaci v uliciach a zákaz vychádzania. Na čo si dať pozor od stredy 3. marca?

Opatrenia proti koronavírusu na Slovensku sa sprísnia. Matovičova vláda odobrila celkovo desať okruhov opatrení, ktorých cieľom má byť zastaviť nárast hospitalizácií v nemocniciach a spomaliť šírenie ochorenia COVID-19.

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac

Zákaz vychádzania a výnimky

Zákaz vychádzania platí na Slovensku od stredy 3. marca do odvolania, najneskôr do konca núdzového stavu, teda do 19. marca. Sloboda pohybu a pobytu bude obmedzená od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa. Platnosť výnimiek zo zákazu vychádzania je obmedzená na čas od 5:00 do 20:00. Zákaz vychádzania len s výnimkou cesty na nevyhnutný výkon práce a lekárske ošetrenie je zachovaný od 20:00 do 1:00 nasledujúceho dňa.

Výnimku zo zákazu vychádzania od 5:00 do 20:00 budú mať osoby na cestu do a zo zamestnania. Musia sa však preukázať potvrdením od zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce. Zamestnanci by tiež mali mať aj negatívny výsledok RT-PCR alebo antigénového testu nie starší ako sedem dní.

Obyvatelia môžu vo vymedzenom čase ísť aj na nákup nevyhnutných životných potrieb, navštíviť čistiareň, banku, poisťovne, poštu, knižnice, výdajné miesto obchodov, či servis bicyklov a motorových vozidiel. Zúčastniť sa môžu aj na hromadnom podujatí, ktorého prevádzku a organizovanie povolil Úrad verejného zdravotníctva SR.

Do výnimiek je zaradená aj cesta na preventívnu prehliadku alebo prístup k lekárenskej starostlivosti vrátane sprevádzania blízkej osoby či príbuzného. Vo vymedzenom čase od 5:00 do 20:00 je možné podstúpiť vykonanie RT-PCR alebo antigénového testu. Tiež zúčastniť sa na pohrebe blízkej osoby, uzavrieť manželstvo, zúčastniť sa na krste. Radí sa sem aj sprievod dieťaťa do jasiel, materskej, základnej či špeciálnej školy. Sprevádzajúce osoby by sa však mali vedieť preukázať negatívnym testom nie starším ako sedem dní.

Platný je aj doklad o prekonaní COVID-19, ktorý nie je starší ako tri mesiace či doklad o očkovaní druhou dávkou vakcíny, od ktorého uplynulo aspoň 14 dní. Výnimku na cestu do a späť z vysokej školy, špecializovaného výučbového zariadenia či účelového zariadenia vysokej školy dostali viacerí medici. Ide o študentov štvrtého, piateho a šiesteho ročníka doktorského študijného programu v študijnom odbore všeobecné lekárstvo, druhákov a tretiakov v bakalárskom študijnom odbore pôrodná asistencia. Majú ju aj študenti tretieho ročníka bakalárskeho študijného programu v študijnom odbore urgentná zdravotná starostlivosť.

Občania sa môžu vo vymedzenom čase zúčastniť aj na pojednávaniach, pracovných pohovoroch, výberových a prijímacích konaní či uzavretia pracovnej zmluvy. Medzi výnimky patrí aj vyvetranie mačky a psa do vzdialenosti tisíc metrov od bydliska osôb, starostlivosť o hospodárske zvieratá či veterinárna starostlivosť.

reklamná správa

Vychádzka do prírody

Pre vychádzku do prírody, vrátane individuálneho športu v čiernych okresoch, bude potrebný negatívny test nie starší ako sedem dní. V prípade hlavného mesta Bratislava sa podľa uznesenia ministrov za okres považuje územie Bratislavského kraja a pre mesto Košice je v tomto prípade ako okres chápané územie okresov Košice I, Košice II, Košice III, Košice IV a Košice okolie.

Výnimku do čierneho okresu majú aj obyvatelia do 15 rokov a tí nad 65 rokov. Platí aj pre osobu s dokladom o prekonaní COVID-19 či osobu zaočkovanú druhou dávkou vakcíny, ak od tohto očkovania uplynulo aspoň 14 dní. Pre pobyt v prírode v čiernom okrese má výnimku aj ťažko postihnutá osoba, ktorá sa pohybuje pomocou vozíčka, ktorej bolo diagnostikované stredne ťažké alebo ťažké mentálne postihnutie či so závažnou poruchou autistického spektra. Výnimku dostala aj osoba, ktorej zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu na ochorenie COVID-19.

Pokračovanie článku je na ďalšej strane.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím