17.03.19

Finále obrovského slalomu: Petra Vlhová skončila na skvelom treťom mieste

foto: tasr

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v nedeľňajšom finálovom obrovskom slalome Svetového pohára tretie miesto. V andorrskom Soldeu zaostala za víťaznou Mikaelou Shiffrinovou o 41 stotín sekundy, na druhej priečke senzačne skončila iba 17-ročná Novozélanďanka Alice Robinsonová (+0,30). Američanka triumfom v záverečných pretekoch sezóny potvrdila zisk malého glóbusu. Vlhová skončila v sezónnom hodnotení disciplíny na druhej priečke so 137-bodovým mankom na Shiffrinovú.

Američanka si vybojovala už štvrtý glóbus sezóny, okrem veľkého za celkové prvenstvo v seriáli a malého glóbusu za obrovský slalom má aj ďalšie dva za slalom a super-G. Tým vyrovnala rekordné zápisy Lindsey Vonnovej a Tiny Mazeovej, ktoré dosiaľ ako jediné dve pretekárky dokázali získať v jednom ročníku štyri sezónne tituly. Absolútny rekordér je legendárny Švajčiar Pirmin Zurbriggen, ktorý v sezóne 1986/1987 vybojoval päť glóbusov.

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac

Dvadsaťštyriročná Shiffrinová má v kariérnej zbierke dokopy už 11 sezónnych titulov. V tejto zime slávila už 17. prvenstvo, čím vylepšila vlastný rekord. Celkovo má na konte už 60. víťazstiev v pretekoch SP, z toho desať v „obráku“.

„Som taká šťastná. Už dávnejšie som si dala za cieľ získať aj glóbus v obrovskom slalome. Po dlhej sezóne môžem povedať, že môj tím pracoval skvele. Bola to veľkolepá sezóna, som rada, že si to môžem teraz užívať,“ povedala Shiffrinová pre ORF.

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová (vpravo), Američanka Mikaela Shiffrinová (uprostred), druhá skončila Novozélanďanka Alice Robinsonová. Foto: TASR
Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová (vpravo), Američanka Mikaela Shiffrinová (uprostred), druhá skončila Novozélanďanka Alice Robinsonová. Foto: TASR

Urobila dve chyby 

Vlhová živila pred záverečnými pretekmi sezóny ešte teoretickú šancu na zisk malého krištáľového glóbusu za obrovský slalom, to by však musela vyhrať a líderka priebežného hodnotenia disciplíny Shiffrinová skončiť mimo redukovanej bodovanej pätnástky. Majsterka sveta sa v 1. kole vydala na trať so štartovým číslom 3 a dostala sa po svojej jazde do vedenia, mrzieť ju však mohli zaváhania, najmä vo výjazde zo strminy do cieľa.

„Nešlo sa mi zase až tak zle. Trochu som na začiatku brzdila, ale potom som sa snažila pustiť lyže. Žiaľ, urobila som dve chyby, ktoré ma dosť veľa stáli. Riskovala som a viem, kde som zaváhala a kde si musím dať pozor, keď pôjdem druhé kolo naplno,“ povedala Vlhová, ktorá sa po 1. kole zaradila na priebežnú štvrtú pozíciu s odstupom 97 stotín za Shiffrinovou.

Medzi obe superfavoritky sa ešte vklinila Nemka Viktoria Rebensburgová (+0,59) a senzačne aj 17-ročná Novozélanďanka Alice Robinsonová (+0,84). Značne vyčerpaná Vlhová stačila pred 2. kolom pre TASR zdôrazniť: „Budem sa snažiť zabojovať v prvom rade o pódium, samozrejme aj o víťazstvo, ale strata je tam samozrejme obrovská. Urobím všetko, čo je v mojich silách. Áno, nemám až takú zlú východiskovú pozíciu, uvidíme, čo sa s tým bude dať robiť.“

Predviedla dynamickú jazdu 

V 2. kole vyšla riskantná jazda Tesse Worleyovej, ktorá sa dostala jasne do vedenia. Vlhová však dokázala odpovedať, predviedla čistú dynamickú jazdu a do cieľa prišla s výrazným náskokom ôsmich desatín pred Francúzkou. Vďaka tomu mala istotu, že ju Worleyová v sezónnom hodnotení disciplíny nepredbehne. Majsterku svetu ale následne z vedenia zosadila Robinsonová, ktorá mohla štartovať v pretekoch ako najlepšia juniorka. Novozélandská tínedžerka sa na čele udržala aj po jazde Nemky Viktorie Rebensburgovej, ktorá zaváhala. Shiffrinová s obrovským náskokom nemusela riskovať, zvolila jazdu na istotu, aj tak jej to stačilo na triumf.

Výsledky finálového obrovského slalomu SP žien v Soldeu:
1. Mikaela Shiffrinová (USA) 2:23,17 min., 2. Alice Robinsonová (N.Zél.) +0,30 s, 3. Petra VLHOVÁ (SR) +0,41, 4. Tessa Worleyová (Fr.) +1,21, 5. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +2,03, 6. Wendy Holdenerová (Švaj.) +2,34, 7. Eva-Maria Bremová (Rak.) +2,82, 8. Katharina Liensbergerová (Rak.) +2,89, 9. Sara Hectorová (Švéd.) +3,04, 10. Mina Fürstová Holtmannová (Nór.) +3,34.
Konečné poradie SP (po 35 súťažiach): 1. Shiffrinová 2204 b., 2. VLHOVÁ 1355, 3. Holdenerová 1079, 4. Rebensburgová 814, 5. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 771, 6. Federica Brignoneová (Tal.) 764.
Konečné poradie SP v obrovskom slalome (8): 1. Shiffrinová 615 b., 2. VLHOVÁ 478, 3. Worleyová 460, 4. Rebensburgová 380, 5. Brignoneová 360, 6. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 277.

reklamná správa

Vodovodná je tá pravá

Nalejte si pravú vodovodnú, overte si čo o nej viete v teste VVS, a.s. a hrajte o skvelé ceny.

Zistite viac

(TASR, ROČ)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím