14.02.18

Vietor kazí olympiádu: zrušili slalom i biatlon, otázny je aj dnešný hokej!

zdroj: TASR

Situácia v dejisku ZOH v Pjongčangu nabrala v stredu kritický rozmer. Po tom, čo v horskej časti Alpensia zrušili slovenskou verejnosťou mimoriadne očakávaný slalom žien a vytrvalostný biatlon žien, v prímorskom meste Kangnung hrozilo aj zrušenie neskorovečerného hokejového zápasu Slovenska s Olympijskými športovcami z Ruska.

Mobily prijímajú neustále varovania o nebezpečnom nárazovom vetre a organizačný výbor popoludní zakázal pohyb ľudí v Olympijskom parku. Tí, ktorí ho nestihli opustiť, musia zostať v halách a prítomné médiá (hokej, curling, krasokorčuľovanie) sa presunuli zo stanových tlačových centier na tribúny do arén. O ďalšom vývoji budú organizátori informovať s tým, že prioritná počas zimnej olympiády je bezpečnosť jej účastníkov.

Prudké nárazy vetra riadne komplikovali situáciu aj v mediálnej dedine, kde na jednom zo vstupov rozmlátilo prístupový bezpečnostný skener a povetrím lietala všadeprítomná hlina. Problémy sa nevyhli ani obchodu so suvenírmi, vietor poškodil jeho strop. Improvizovaný obchod je rovnako ako tlačové centrá skonštruovaný iba z oceľových rúr a celtoviny.

Foto: TASR
Foto: TASR

Vytrvalostný biatlon presunuli na štvrtok

Organizátori museli pre silný vietor presunúť vytrvalostné preteky žien na 15 km, ktoré sa mali pôvodne uskutočniť v stredu o 12.05 hod. Preteky aj so štvoricou slovenských reprezentantiek na čele s Anastasiou Kuzminovou sa budú konať vo štvrtok o 17.15 hod. 

Prognózy pre biatlonové a bežecké centrum v horskej časti Alpensia hovorili v stredu o vetre s rýchlosťou až okolo 15 m/s. „Nechceme riskovať nespravodlivé podmienky pre športovcov. Najmä vo vytrvalostných pretekoch so štyrmi streleckými položkami. Predpoveď na zajtra je oveľa lepšia,“ agentúra DPA citovala generálnu sekretárku IBU Nicole Reschovú.

Prezident Slovenského zväzu biatlonu (SZB) a vedúci biatlonovej výpravy v Pjongčangu Tomáš Fusko potvrdil, že vo štvrtok by malo byť počasie priaznivejšie. „Bol som tam, keď trénovali muži, fúkal premenlivý vietor. Niekedy bolo pokojne, inokedy bol nárazový vietor. Miestami to vyzeralo na najlepší deň podujatia, ale jury sa napokon rozhodla presunúť súťaž. Zrejme brali do úvahy, aby boli vytrvalostné preteky, ktoré sú založené na štyroch streleckých položkách, regulárne.“

reklamná správa

Slalom zrušený 

Olympijský slalom museli zrušiť tiež. Štart pretekov v horskom stredisku Jangpchjong na niekoľkokrát presúvali, ale napokon padol verdikt o neuskutočnení tretej zo štyroch súťaží zjazdárskeho programu. Ako náhradný termín určili piatok a v tento deň tak bude kolidovať s hokejovým zápasom Slovensko - USA.   

Foto: TASR
Foto: TASR

Ako uviedol tréner Timotej Zuzula, pre veterné podmienky by preteky boli neregulárne. „Musíme čakať a držať sa v teple. Dnes popoludní bude mať Veronika kondičný tréning a zajtra by sme išli urobiť pár jázd, ale až popoludní, lebo predtým je kopec obsadený pretekmi obrovského slalomu,“ konštatoval. 

Popoludní mala okrem Veroniky Velez-Zuzulovej na programe tréning aj ďalšia slovenská lyžiarka Petra Vlhová. „Išla som jednu jazdu približne polhodinu pred plánovaným štartom, aby som sa trošku rozhýbala. Po nej som si bola stopercentne istá, že sa pôjde. Nie je to príjemné, pretože človek je nastavený, čaká, čaká a potom to zrušia. Každý sa s tým musí vyrovnať po svojom. Bola som trošku nahnevaná, ale už som v pohode. Oni vedia, čo robia, nakoniec to preložili, zajtra a pozajtra už bude dobre.“

(TASR, JH)

Čítajte viac: ZOH 2018

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím