23.03.16

Košickí stolní hokejisti nemajú u nás konkurenciu

Suverénne najlepší hráči v stolnom hokeji na Slovensku sú z Košíc. Klub THC Blue Dragon založili v roku 2003 a odvtedy získal všetkých dvanásť majstrovských titulov v súťaži družstiev na národnom šampionáte. Do tajov tejto hry nás zaviedli predseda klubu Karol Hudec a hráč Daniel Mitro.

„V slovenskej reprezentácii sú samí Košičania, ako-tak nám konkurujú ešte Skaličania, potom je už obrovská priepasť,” vraví predseda klubu, 51-ročný Karol Hudec. „Nikto tomu nechce šéfovať, tak to ďalej musím ťahať ja,“ vraví na margo svojej pozície chlapík, ktorý bol už pri založení THC Blue Dragon. „Pri našich mladých chlapcoch aspoň na chvíľku omladnem. Ale pred turnajom sa radšej oholím, aby som vyzeral trochu mladšie,“ vtipkuje.

Pozrite si, ako taký stolno-hokejový zápas vyzerá:

http://www.kosicednes.sk/wp-content/uploads/2016/03/stolni-hokej-kosice-dnes.mp4

 

Utorky v znamení mestskej ligy

Klub pôsobí v Regionálnom centre mládeže na Strojárenskej ulici v Košiciach. Je tam k dispozícii 20 stolov, každý má hodnotu 70 - 100 eur. Pravidelne v utorok od 17. hodiny sa tam hráva košická liga. „Prvý turnaj má každý záujemca zdarma, potom sa platí mesačný symbolický poplatok sedem eur,” vysvetľuje Daniel Mitro, jeden z dvadsiatich stabilných hráčov klubu. „Stolný hokej je perfektná rýchla hra, v ktorej sa dá vždy zlepšovať a zároveň cestovať po svete. Pre mňa je to naozaj výborný relax,“ približuje svoj vzťah k stolnému hokeju 23-ročný mladík.

Tím košických hráčov stolného hokeja na tohtoročnom februárovom turnaji Big Six vo švédskom Malmö. Zľava Daniel Mitro, Štefan Barna, Milan Mitro, Karol Hudec, Imrich Blaško a Jaroslav Petrek.
Tím košických hráčov stolného hokeja na tohtoročnom februárovom turnaji Big Six vo švédskom
Malmö. Zľava Daniel Mitro, Štefan Barna, Milan Mitro, Karol Hudec, Imrich Blaško a Jaroslav Petrek.

Rozhoduje technika i psychika

Súťažia jednotlivci a aj tímy. Jeden zápas sa hrá na päť minút hrubého času. Ale pozor, na väčšom turnaji odohrá každý účastník súťaže jednotlivcov približne 40 zápasov! V tímovej súťaži súperí päť hráčov systémom každý s každým, vychádza to teda na 25 duelov pre každého nominovaného hráča. „Pri veľkom množstve zápase už aj cítite chrbát. V stolnom hokeji však rozhodujú najmä technika, nacvičené kombinácie a psychika,” vysvetľuje Daniel Mitro.

Krásne ôsme miesto na MS klubov

THC Blue Dragon Košice usporiadal desiatky turnajov, vrátane slovenských šampionátov či medzinárodných turnajov World Tour s účasťou elitných svetových hráčov. Košickí hráči sa pravidelne zúčastňujú na najprestížnejších svetových podujatiach. Na majstrovstvách sveta klubov v roku 2010 v českom Liberci obsadili 8. miesto. Výjazdy si financujú z vlastného vrecka, sponzorov veru niet. „V stolnom hokeji sa dá veľmi rýchlo – už po dvoch rokoch tvrdého a pravidelného tréningu – dostať do slovenskej reprezentácie a ísť na majstrovstvá sveta. Je to úžasný pocit byť na takom veľkom podujatí,“ vraví oduševnene Karol Hudec.

Takéto mravenisko hráčov charakterizuje priebeh veľkých svetových turnajov v stolnom hokeji. Aj s košickou účasťou.
Takéto mravenisko hráčov charakterizuje priebeh veľkých svetových turnajov v stolnom hokeji.
Aj s košickou účasťou.

Neporaziteľný Imrich Blaško

Slovenskou jednotkou je Košičan Imrich Blaško, práve on dosiahol historicky najlepší výsledok v kategórii jednotlivcov, keď sa ako prvý Slovák prebojoval v roku 2013 na MS v nórskom Stavangeri do play-off a celkovo skončil na 23. mieste spomedzi 121 hráčov. Dlhodobo sa pohybuje v prvej stovke svetového rebríčka, jeho najlepším umiestnením bola 52. priečka. Vyššie nebol nikdy žiaden Slovák. „Blaško je veľký talent, rozvíja ho usilovným tréningom. My v klube sa môžeme snažiť koľko chceme, u nás doma je neporaziteľný,” pochváli parťáka skúsený Karol Hudec. Vo svetovom rebríčku je 37 Slovákov v prvej tisícke, z toho 14 z nich je z Košíc.

Rusi natlačili šialené peniaze

Najlepší na svete sú Rusi. „Natlačili do stolného hokeja šialené peniaze, jedine tam sú finančné odmeny na turnajoch. Trénujú aj trojfázovo denne. Videá so svojimi akciami stiahli z internetu, aby ich konkurencia nevidela. Pritom oni sami takto okopírovali Švédov a potom ich herne predstihli. Medzi špičku patria ešte aj Fíni, Lotyši, Česi a Nóri. V týchto krajinách sa konajú aj najkvalitnejšie turnaje,” prezrádza Hudec.

Minulý mesiac sa šesť hráčov košického klubu zúčastnilo na jednom z najväčších svetových turnajov Swedish Masters v meste Malmö. V konkurencii 83 hráčov skončil Imrich Blaško na 15. priečke, keď v osemfinále bol veľmi blízko k senzačnému vyradeniu domácej nasadenej jednotky. Daniel Mitro obsadil 33. priečku, Jaroslav Petrek bol na 40. mieste a Karol Hudec bol v konečnom účtovaní 58. v poradí.

Prvý aprílový víkend sa v Andovciach uskutočnia majstrovstvá Slovenska jednotlivcov aj tímov. Od stolných hokejistov THC Blue Dragon Košice sa znova určite dočkáme poriadnej medailovej žatvy.

O stolnom hokeji píše diplomovku
„Stolný hokej ma ovplyvnil natoľko, že aj moja diplomová práca súvisí s týmto športom. Mojou témou je naprogramovanie softvéru, ktorý na základe videozáznamu určí zápasové štatistiky. Napríklad, aké percentuálne držanie puku mal hráč, koľkokrát vystrelil a podobne,” prezradil Daniel Mitro, študent informatiky na UPJŠ v Košiciach.

Foto: Veronika Janušková, archív K. H.
Branislav Lacko

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím