Budúcoročný rozpočet na lieky treba zvýšiť aspoň o 50 miliónov, tvrdí Asociácia na ochranu práv pacientov
V návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok nie je naplánovaný ani taký objem peňazí na lieky a zdravotnícke pomôcky, aký bol schválený Národnou radou SR pri schvaľovaní novely zákona o úhrade liekov a zdravotníckych pomôcok. V tlačovej správe na to poukazuje Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP).

„Zmena zákona bola schválená s očakávaným dopadom a potrebou navýšenia rozpočtu na lieky takmer o 50 miliónov eur oproti roku 2022, čo sme považovali za nedostatočné,” upozornila AOPP. Návrh štátneho rozpočtu na rok 2023 však napokon počíta s navýšením len o 4 milióny eur.
Očakávania, že výrobcovia znížia ceny liekov a zdravotníckych pomôcok, povedú len k zníženiu dostupnosti liečby, pretože výrobcovia budú nútení zo slovenského trhu odísť, tvrdí AOPP. Zástupcovia odborných, profesijných, záujmových združení, odborov a organizácií na Slovensku už niekoľko týždňov upozorňujú na fakt, že vyššie náklady spojené s nárastom cien energií a infláciou sa dotkli aj tejto sféry.
Aj napriek tomu, že trh so zdravotníckymi pomôckami je najdynamickejšie sa rozvíjajúcou oblasťou, zákon o štátnom rozpočte na budúci rok počíta so znížením financií pre túto sféru oproti tomuto roku až o 3 milióny eur. Mnohí pacienti, a to aj napríklad akútni po bežných zlomeninách, sa podľa asociácie bez potrebných zdravotníckych pomôcok nezaobídu. AOPP sa zásadne ohradila proti vyhláseniam, že navýšenie peňazí pre lekárov v štátnych nemocniciach pôjde na úkor financií vyčlenených pre iné oblasti. „Pacienti potrebujú všetkých lekárov a zdravotníkov, rovnako ako dostupné lieky a zdravotnícke pomôcky,” dodáva.
Zdroj: SITA, su, dm
Odporúčané články

Rýchla reakcia hasičov z Rožňavy zabránila rozšíreniu požiaru, ktorý v piatok 13. júna popoludní zasiahol les v katastri obce Rudná. V náročnom teréne sa oheň podarilo zlikvidovať do dvoch hodín od nahlásenia.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od získania titulu Mariána Čekovského na TUKE po vznik 15. nelegálnej osady v Košiciach. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.

Cyklotrasa Čínska ulica – Mončí potok už disponuje územným rozhodnutím na základe zhotoveného projektu. Pre agentúru SITA to uviedol starosta mestskej časti Sídlisko Ťahanovce Miloš Ihnát (nezávislý). Ako ďalej priblížil, v katastri bol zapísaný geometrický plán a zadávajú znalecký posudok na vyňatie územia z pôdneho fondu.