Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera končí
Predseda vlády Eduard Heger požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o odobratie poverenia viesť vládu SR. Uviedol to v rámci dnešného vyhlásenia s tým, že prezidentka neakceptovala jeho iné návrhy na riešenie aktuálnej politickej situácie.
Heger povedal, že prezidentke Čaputovej ponúkal dve alternatívy. Jednou bolo, že na neobsadené miesta ministrov by dosadila svojich nominantov, druhou bolo, že on sám by odstúpil, na kľúčových pozíciach by však ostali aktuálni ministri. Keďže dané alternatívy hlava štátu neakceptovala, Heger jej podľa vlastných slov chce prenechať priestor pokúsiť sa s úradníckou vládou „stabilne a v pokoji priviesť Slovensko k demokratickým parlamentným voľbám”.
Premiér doplnil, že konfliktmi traumatizované Slovensko si nezaslúži, aby politická kríza pokračoval čo i len ďalší deň. „Za seba a svojich kolegov chcem povedať, že urobíme všetko pre to, aby odovzdanie jednotlivých rezortov bolo čo najplynulejšie,” dodal Heger.
Galéria
Poverený predseda vlády sa s prezidentkou stretne dnes (7. 5. ) o 15:00. „Všetky nasledujúce kroky súvisiace s odovzdaním vlády budeme po mojom osobnom stretnutí s pani prezidentkou dnes poobede koordinovať a čo najskôr komunikovať verejnosti tak, aby nevznikal žiadny zmätok,” vyhlásil Heger.
Premiér zároveň odmietol, že by „tutlal” kauzu dotácie, pre ktorú oznámil odchod minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. Ten podľa Hegera oznámil zámer odstúpiť už pred dvoma týždňami. „Mojím cieľom bolo zabrániť scenáru, aby sa Slovensko nevydalo na cestu väčšieho rizika a nebezpečenstva s úradníckou vládou. A preto som robil všetko, aby som zabezpečil plynulý chod našej vlády,” vysvetlil Heger.
Kolíková tvrdí, že vláda, ktorá padla, musí odísť
Vláda, ktorá padla a nedokáže zodpovedne vládnuť ani do predčasných volieb, musí odísť. Skonštatovala to v reakcii na dnešné vyhlásenie povereného predsedu vlády Eduarda Hegera poslankyňa SaS a exministerka spravodlivosti Mária Kolíková.
„Je smutné, že je ohrozený plán obnovy, ale ten bol ohrozený už v septembri, keď premiér a bývalé koaličné strany nechali nezodpovedne odísť SaS z vlády. Chaos Matoviča vo vláde, na ministerstve financií im bol bližší,” skonštatovala Kolíková. Vládna koalícia podľa nej „prekalkulovala” politické výhody z menšinovej vlády. „Teraz to má v rukách pani prezidentka. A do volieb je ešte ako tak čas zvrátiť trend v spoločnosti, zvrátiť ho v prospech demokracie,” doplnila poslankyňa.
Podľa predsedu Republikovej rady strany Aliancia Lászlóa Sólymosa sa Eduard Heger svojej funkcie nakoniec vzdal, keď už nebolo úniku. „K tomuto kroku mal pristúpiť už 15. decembra 2022. Slovensko by nestratilo päť cenných mesiacov,” dodal.
Voľby v júli?
Odchod poverenej vlády Eduarda Hegera je nevyhnutný krok k stabilizácii politickej scény a k príprave Slovenska na predčasné voľby. Konštatuje to v stanovisku strana Hlas – sociálna demokracia s tým, že od úradníckej vlády očakáva len riešenie prípadných krízových situácií a dôveru tejto vláde nevysloví.
“Chcem však vyzvať voličov, aby nezabudli, kto chaos a marazmus spôsobil. Igor Matovič, Eduard Heger, Boris Kollár, Veronika Remišová a Richard Sulík sú predstavitelia trojročného chaosu a rozkladu štátu,” uviedol šéf Hlasu Peter Pellegrini. Zároveň vyzval všetky politické strany, aby ukončili chaos a v parlamente schválili júlový termín predčasných volieb.
Najnerozhodnejší premiér v dejinách Slovenska
Strana SaS považuje dnešok za koniec éry najnerozhodnejšieho premiéra v dejinách Slovenska. „Tejto potupe a vlastne aj svojmu politickému koncu sa Eduard Heger mohol vyhnúť, ak by nestrkal hlavu do piesku, ale robil to, čo sa od premiéra očakáva – riešil problémy. Riešenie mal v rukách už minulé leto, keď mohol uprednostniť štyroch výkonných ministrov a podporu 20 poslancov, ale rozhodol sa pre Igora Matoviča, ktorý bol najväčší problém Slovenska,” uviedol predseda strany Richard Sulík.
Doplnil, že tak, ako sa Heger nedokázal zodpovedne postaviť k politickej situácii už v lete, nedokázal udržať ani len odvolanú vládu do termínu predčasných volieb.
Zdroj: (SITA, sa)
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.
Diplomat a bývalý prezidentský kandidát Ivan Korčok vstupuje do Progresívneho Slovenska (PS) a bude novým členom predsedníctva hnutia. Oznámil to dnes na tlačovej besede. Na jeho vystúpenie reagoval na sociálnej sieti podpredseda Smeru-SSD Ľuboš Blaha. Podľa neho sa Ivan Korčok iba demaskoval a potvrdil, že spoločne s ďalšími pravičiarmi, idú ovládnuť stranu PS.