Európska komisia schválila slovenskú schému za 30 miliónov eur, podporu získa intermodálna nákladná doprava
Slovensko môže použiť 30 miliónov eur na podporu prechodu nákladnej dopravy z výlučne cestnej na kombinovanú cestnú, železničnú a vodnú dopravu. Európska komisia informovala, že už odobrila slovenskú schému štátnej pomoci v tejto oblasti. Schéma bude financovaná cez Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti v nadväznosti na to, že Plán obnovy a odolnosti SR kladne posúdila eurokomisia a prijala Rada Európskej únie.
Schéma bude trvať do 31. decembra 2027. Jej účelom je podporiť rozvoj nových trás pre kombinovanú nákladnú dopravu a nákup nových intermodálnych dopravných jednotiek. „V rámci schémy bude mať podpora formu priamych grantov pre spoločnosti pôsobiace v sektore železničnej nákladnej dopravy na Slovensku. Pomoc sa bude vzťahovať na 49 % oprávnených nákladov v prípade podpory využívania nových trás a 30 % oprávnených nákladov v prípade podpory intermodálnych dopravných jednotiek,“ uviedla Európska komisia.
Komisia zistila, že schéma je potrebná a primeraná na podporu koordinácie dopravy a prispieva k rozvoju udržateľnejšej nákladnej dopravy s cieľom znížiť negatívny vplyv cestnej dopravy na životné prostredie. Opatrenie bude preto prospešné tak pre životné prostredie, ako aj pre mobilitu. Komisia okrem toho zistila, že pomoc bude mať „stimulačný účinok“, keďže príjemcovia by v prípade neexistencie verejnej podpory neuskutočnili investície.
„Komisia preto dospela k záveru, že opatrenie prispeje ku koordinácii dopravy a uľahčí presun nákladnej dopravy z cestnej na železničnú alebo vnútrozemskú vodnú dopravu v súlade s cieľmi Stratégie EÚ pre udržateľnú a inteligentnú mobilitu a Európskej zelenej dohody bez neprimeraného narušenia hospodárskej súťaže na jednotnom trhu,“ priblížila eurokomisia. Prioritne posudzuje opatrenia zahŕňajúce štátnu pomoc, uvedené v národných plánoch obnovy a poskytla usmernenia a podporu členským štátom v prípravných fázach národných plánov s cieľom uľahčiť rýchle zavedenie Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.
Zdroj: (SITA, be;it)
Odporúčané články
Košice sa stali centrom boja za ochranu ľudského života, keďže sa tu v nedeľu uskutočnil štvrtý Národný pochod za život. Tento pochod, ktorého cieľom je chrániť každého človeka od jeho počatia až po prirodzenú smrť, prilákal podľa organizátorov okolo 40 000 účastníkov.
Spievajúca fontána v Košiciach prechádza od zajtra (1.10.2024) do tzv. jesenného režimu, čo znamená zmenu v jej prevádzke. Počas jesene bude fontána spustená až v doobedných hodinách a jej prevádzka bude pokračovať až do 15. októbra.
Víkend v Košiciach ovplyvní organizácia Medzinárodného maratónu mieru (MMM). V sobotu 5. a v nedeľu 6. októbra 2024 čakajú obyvateľov i návštevníkov mesta viaceré obmedzenia v mestskej hromadnej doprave. Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) však zároveň poskytne účastníkom pretekov bezplatnú prepravu počas oboch dní.