Horúčka nie je choroba, upozorňujú záchranári. Ako ju zvládnuť?
Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky informovalo, že vysoké teploty a respiračné ťažkosti patria aktuálne k najčastejším príčinám zásahov záchranárov.

Operačné stredisko preto upozorňuje, že horúčka nie je choroba, ale obranná reakcia organizmu. Horúčka má podľa záchranárov význam a zvládnuť sa dá aj v domácich podmienkach.
“Ak je nižšia ako 38,5 stupňov Celzia, dodržiavame pitný režim a pokoj na lôžku, nie je potrebné užívať antipyretiká, teda lieky na zníženie teploty (výnimkou sú deti, u nich znižujeme teplotu už pri hodnote 38 stupňov Celzia, v prípade bábätiek a detí, ktoré majú sklon k febrilným kŕčom, aj nižšiu. Vtedy antipyretiká podáme ihneď a dieťa sledujeme),” vysvetľuje Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR.
Lieky na zníženie teploty sa začínajú podávať v prípade, že je teplota vyššia ako 38,5 stupňov Celzia. Zároveň by sa malo telo aj ochladzovať studenými obkladmi alebo zábalmi. Pacienta s horúčkou je potrebné ovinúť vyžmýkanou mokrou plachtou tak, aby končatiny ostali voľné. “Meníme po 15 minútach, nepoužívame studenú vodu, ale vlažnú. Prípadne pacienta môžeme aj osprchovať vlažnou vodou. Ak sú ruky a nohy studené, zábaly nerobíme,” upozorňujú záchranári.
Pri horúčke je dôležité nezabúdať na pitný režim a piť dostatok tekutín – vodu, slabý čaj, riedené ovocné šťavy a vývar. “Ak je pacient apatický, odmieta piť, vyhľadáme odbornú pomoc. Svojho lekára kontaktujeme aj vtedy, ak horúčka neklesne po 3 dňoch. Ak má ťažkosti s dýchaním, modré pery, v prípade dieťaťa prvýkrát febrilné kŕče alebo je mladšie ako dva mesiace, okamžite kontaktujeme tiesňovú linku 155,” uviedli záchranári.
(ZL)
Odporúčané články

Košice sú mestom s bohatou históriou hazardu. Aj keď bol hazard v minulosti výsadou elity, dnes cieli často na tú najzraniteľnejšiu skupinu ľudí. Košice stále nemajú vlastnú reguláciu herní a kasín. Napriek opakovaným pokusom o obmedzenie v rokoch 2020, 2021 a naposledy v júni 2025 zostáva metropola východu otvorená pre nových hráčov na poli hazardu. Hlavným cieľom posledného pokusu o ustanovenie VZN bolo obmedziť prevádzkovanie herní a kasín iba na určité typy budov a tiež zabezpečiť, aby bola medzi nimi istá vzdialenosť.

Na našej facebookovej stránke sme sa začiatkom júla symbolicky rozlúčili s výraznou osobnosťou Košíc, Dr. Böszörményim, gynekológom-pôrodníkom, ktorý priviedol na svet tisíce detí v Košiciach. Pod našim príspevkom sa nahromadili stovky reakcií, spomienok a komentárov. Dojímavých, vďačných a vzdávajúcich hold jeho profesionalite. Aj preto sme sa rozhodli rozlúčiť s pánom doktorom obsiahlejším článkom.

V košických oceliarňach došlo k vážnemu pracovnému úrazu. Pracovník dodávateľskej firmy spadol z rebríka vo výške približne siedmich metrov. Na miesto okamžite smerovala posádka Rýchlej zdravotnej pomoci.