08.04.21

Košický kraj bude prideľovať dotácie vo výške 600-tisíc eur podľa nových pravidiel

Košický samosprávny kraj (KSK) vyhlásil výzvy na poskytnutie dotácií pre rok 2021 v celkovej výške 600-tisíc eur. Kraj bude po prvýkrát prideľovať dotácie podľa nových pravidiel, ktoré schválilo krajské zastupiteľstvo koncom minulého roka, a to na základe výziev, pričom dotáciu získajú najlepšie projekty. Kraj otvára niekoľko oblastí podpory - pre projekty v oblasti ochrany životného prostredia, regionálneho rozvoja, športu a vzdelávania, sociálnych vecí a zdravotníctva, kultúry, pre oblasť vedy a výskumu, pomoci osobám v ohrození života či obnove bytov a domov. Informoval o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac

„Už pri dotačnom programe Terra Incognita sa nám osvedčilo, že ak uchádzači „súťažia“ o to, kto získa finančné prostriedky, predložené projekty sú veľmi kvalitné. Preto sme sa rozhodli takéto súťažné prostredie vytvoriť aj pri dotáciách, ktoré po novom prideľuje predseda a dotačná komisia. Na dotácie sme v tomto roku vyčlenili 600-tisíc eur. Pre porovnanie, vlani sme prostredníctvom dotácií podporili projekty za 171-tisíc eur. Veríme, že tento rok sa do výziev prihlásia kvalitné projekty, ktoré zlepšia život obyvateľov na východe,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

reklamná správa

Po novom je prideľovanie dotácií naviazané na vyhlásené výzvy. Znamená to, že žiadateľ nebude môcť získať dotáciu bez toho, aby bola vyhlásená výzva v konkrétnej oblasti. Právnické a fyzické osoby – podnikatelia sa môžu od 1. apríla uchádzať o financie z dvoch výziev, a to z dotačnej schémy a z individuálnych dotácií predsedu. Úspešní žiadatelia môžu získať dotáciu v minimálnej výške 500 eur. Maximálna výška príspevku v prípade dotačnej schémy sa riadi alokáciami peňazí pre konkrétny okres, a to v závislosti od počtu obyvateľov. V prípade individuálnych dotácií sa finančná podpora pohybuje od 500 do 10-tisíc eur.

reklamná správa

Projekty záujemcov v dotačnej schéme budú hodnotiť odborníci, ako aj krajskí poslanci. Záverečnou fázou bude schválenie žiadostí o poskytnutie dotácie dotačnou komisiou. Tá sa bude skladať z 11 poslancov KSK, dvoch zamestnancov Úradu KSK a tajomníka komisie. Pri individuálnych dotáciách bude po kontrole a odbornom hodnotení nasledovať schvaľovanie žiadostí predsedom KSK. „Dotácie bude župa prideľovať podľa nových transparentnejších pravidiel, ktoré odporúča aj mimovládna organizácia Transparency International Slovensko. Hodnotiť ich budú nezávislí skúsení odborníci, krajskí poslanci a v jednej z fáz sa do rozhodovania v rámci individuálnych dotácií zapojí aj verejnosť. Týmto novým systémom prideľovania a viacnásobným preverovaním účelovosti projektov, na ktoré poputujú financie z krajskej kasy, chceme zabezpečiť cielenú podporu projektov, ktoré sú kvalitné a podporu potrebujú najviac,“ doplnil Trnka.

(SITA, bh, mt;mlu, foto: webnoviny/sita/ilustračné)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím