Mimoriadna štátna pomoc pomôže prvovýrobcom mlieka zmierniť dopady sucha

Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka (SZPM ) a Slovenský mliekarenský zväz vítajú schválenie mimoriadnych finančných prostriedkov vo výške 50 mil. eur. Čiastka je určená na zmiernenie dopadov sucha na živočíšnu výrobu a objemové krmoviny. Prostriedky taktiež pomôžu stabilizovať počet dojníc, ktorý na Slovensku dlhodobo klesá. Informovali o tom v tlačovej správe zástupcovia Mliečneho fondu.
„Intenzívne sme komunikovali s agrorezortom o nevyhnutnosti kompenzácie navýšených nákladov na výrobu mlieka v dôsledku sucha. Naša analýza dopadov sucha na produkciu vybraných krmív hovorí o 44-percentnom výpadku produkcie kukurice na siláž. Veľké straty na úrode a kvalite sme zaznamenali aj pri jednoročných a viacročných krmovinách. Jednoročné krmoviny na ornej pôde zaznamenávajú podľa našej analýzy pokles produkcie o 42 percent a viacročné krmoviny pokles v objeme o 43 percent,“ hovorí predseda SZPM Alexander Pastorek.
Rast nákladov pri prvovýrobe mlieka kvôli extrémnemu suchu dosahuje 500 eur ročne na dojnicu, čo znamená dodatočné finančné náklady v objeme prevyšujúcom 50 miliónov eur. Prvovýrobcov mlieka okrem sucha a následného vplyvu na plodiny, ovplyvnili aj letné horúčavy, ktoré zapríčinili denný pokles dodávok mlieka o 6 percent.
„Tepelný stres zvierat si vyberá svoju daň aj v podobe zhoršenia reprodukčných ukazovateľov stáda, čo sa postupne prejaví znížením produkcie mlieka v budúcom roku,“ uviedol Alexander Pastorek. Jednou z podmienok získania podpory by malo byť udržanie stavov hospodárskych zvierat s individuálnou toleranciou do maximálne 5 percent k 31. augustu 2023.
„Vítame, že ministerstvo pôdohospodárstva má záujem stabilizovať klesajúce počty dojníc, ktoré môžu priniesť zníženie produkcie mlieka. Slovenskí spracovatelia potrebujú istotu dodávok, ktoré toto opatrenie do 31. augusta 2023 istým spôsobom garantuje,“ uzatvára prezident Slovenského mliekarenského zväzu Marián Šolty.
Zdroj: (SITA, qq;kg)
Odporúčané články

Krajský súd v Košiciach rozhodol v prospech deviatich rómskych žalobcov, ktorí boli pred jedenástimi rokmi nútene vysťahovaní zo svojich domovov v lokalite Nižné Kapustníky v Košiciach. Informoval o tom dnes (13. 9.) Jonathan Lee z Európskeho centra pre práva Rómov, podľa ktorého nechalo mesto Košice vysťahovať celú miestnu rómsku komunitu pod zámienkou odstránenia odpadu.

Mesto Košice na svojej sociálnej sieti informuje Košičanov o radostnej správe. Unikát Hlavnej ulice je po vyše desiatich rokoch opäť na mieste.

Slovensko sa nachádza v jednom z najturbulentnejších období svojej histórie. V čase, keď krajinu riadi úradnícka vláda v poverení pod taktovkou Ľudovíta Ódora, čelíme mnohým výzvam, no najmä problémom.