Podľa Mikloša by sa EÚ mala čo najrýchlejšie odstrihnúť od dovozu ruských energií

Európska únia (EÚ), ako aj samotné Slovensko, by sa mali čo najrýchlejšie odstrihnúť od dovozu ruského plynu či ropy. Myslí si to bývalý minister financií a poradca ukrajinskej vlády Ivan Mikloš. Čo najskoršie zastavenie dovozu ruských energií do EÚ bude podľa neho z dlhodobého hľadiska aj ekonomicky výhodnejšie.
„Pohľad plynárov, ale aj viacerých ministrov je príliš úzko rezortne zameraný a dokonca si myslím, že aj z ekonomického hľadiska nie správny. Či sa nám to páči, alebo nie, musíme to urobiť. Nie za jeden, nie za dva dni, ale čo najrýchlejšie. Rozhodnutie to nebude ľahké, ale EÚ by to zvládla,“ povedal na konferencii Energeticky nezávislé Slovensko Mikloš. Čo najrýchlejšie zastavenie dovozu ruského plynu či ropy by mohlo mať podľa neho zhruba taký dopad na európsku ekonomiku, ako mala pandémia koronavírusu.
Ak čo najskôr neporazíme prezidenta Ruska Vladimíra Putina aj tým, že zastavíme dodávky plynu a ropy, tak ekonomické náklady v dlhodobom horizonte budú podľa Mikloša vyššie, ako tie krátkodobé vyplývajúce z okamžitého zastavenia odoberania ruských energií.
Ak Európska únia nezastaví dodávky energií, Rusko bude bohatšie zhruba o viac ako 320 mld. eur. „Ak nebude embargo na dovoz ruských energií, bude mať Putin peniaze na vojnu, ale aj na nové sociálne dávky či na zvyšovanie platov, čiže na udržanie spokojnosti ľudí,“ podotkol Mikloš.
Problém je podľa bývalého slovenského ministra financií v tom, že prípadný aj čiastočný úspech Ruska na Ukrajine, by bol veľmi nebezpečným precedensom. „Po druhej svetovej vojne sa civilizovaný svet zhodol na tom, že je neakceptovateľné meniť hranice silou. Ak by táto snaha Ruska bola úspešná, tak by vznikol precedens, ktorým by sme sa vrátili k zákonom džungle. Odstavenie Putina od moci sa nedá urobiť, ak čo najskôr nezastavíme dovoz najmä plynu do EÚ,“ zdôraznil Mikloš.
Zdroj: (SITA, md;qq)
Odporúčané články

Voda na Zemi zaberá približne dve tretiny celkového povrchu, pričom najviac vody je obsiahnutej v moriach a oceánoch. V ľudskom tele tvorí zhruba 65% celkovej hmotnosti človeka. Aj keď je voda tak veľmi dôležitá, zvyčajne o nej v praxi vieme len málo. Zamýšľali ste sa niekedy napríklad nad tým, ako sa voda dostane do vášho kohútika?

Na autobusovej zastávke Mier v Košiciach horel dnes (7. 3.) okolo 10:38 autobus. Na požiar upozornil člen skupiny Dopravný servis KE, KS.

Obnova hradu Krásna Hôrka, ktorá pokračuje aj v tomto roku, výrazne pokročila. Týka sa to prác na samotnej rekonštrukcii hradu, ako aj novostavieb v podhradí. Na viac ako 90 percent sú ukončené všetky búracie a demontážne práce. Uviedla to riaditeľka SNM – Múzea Betliar Tímea Mátéová v deň výročia požiaru z roku 2012.