Slovenské kúpele mali vlani takmer o tretinu menej pacientov ako v období pred pandémiou
Slovenské kúpele mali vlani takmer o 32 percent klientov menej v porovnaní s obdobím pred pandémiou ochorenia COVID-19. Kým v predpandemickom období sa v kúpeľoch liečilo v priemere 170-tisíc osôb ročne, v minulom roku to bolo 116 tisíc osôb, z toho 108-tisíc domácich a necelých 8-tisíc osôb bez trvalého pobytu na Slovensku. Počet zahraničných návštevníkov klesol až o 77 percent. Počet domácich pacientov sa znížil o 20 percent. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
V porovnaní s prepadom návštevnosti v prvom pandemickom roku 2020 sa návštevnosť slovenských kúpeľov vlani zvýšila o päť percent. Počet samoplatcov vzrástol o štvrtinu a kúpeľné pobyty hradené poisťovňami klesli o 11 percent medziročne. Najviac, až 37 percent pacientov strávilo v kúpeľnej starostlivosti 4 až 7 dní a väčšina z nich boli samoplatcovia s trvalým pobytom na Slovensku. Pobyty s dĺžkou trvania 22 až 28 dní boli druhé najčastejšie, využilo ich 19 percent návštevníkov a 15 percent kúpeľných hostí sa liečilo 15 až 21 dní.
Takmer 60 percent zahraničných klientov, ktorí vlani absolvovali pobyt v slovenských kúpeľoch, prišli z Česka. Z Nemecka bolo 14 percent kúpeľných hostí. Ďalší klienti pochádzali z Rakúska, Izraela, Kuvajtu, Poľska a Saudskej Arábie.
Dospelí pacienti sa liečili najčastejšie s chorobami pohybového ústrojenstva, deti a mladiství s netuberkulóznymi chorobami dýchacích ciest. Pribudli aj pacienti, ktorí potrebovali liečbu po prekonaní ochorenia COVID-19, keďže indikačný zoznam pre kúpeľnú starostlivosť bol v roku 2021 rozšírený o liečbu stavov po prekonaní koronavírusu. V kúpeľoch sa liečilo 1 535 týchto pacientov, z nich 1 246 osôb malo pretrvávajúce respiračné ťažkosti po ukončení liečby s ťažkým priebehom v nemocnici.
Zdroj: (SITA, it;avl)
Odporúčané články
Predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka informoval, že v utorok večer niekto nahlásil bombu v jeho bydlisku.
Predseda vlády Robert Fico nepočul od predstaviteľov Progresívneho Slovenska a Kresťanskodemokratického hnutia žiadne konkrétne návrhy na konsolidáciu verejných financií. Po dnešnom stretnutí s lídrami týchto opozičných strán uviedol, že obe strany uznávajú nevyhnutnosť konsolidácie, avšak neponúkajú žiadne riešenia.
V Košiciach začína celoplošná jesenná deratizácia, potrvá do konca októbra. Ako informuje mesto na svojom webe, na deratizáciu vyzýva Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach, a to s cieľom regulovať živočíšnych škodcov.