Slovenskí informatici prinášajú praktické skúsenosti svojim kolegom z IT v Moldavsku

Slovenský IT sektor prináša podľa štátnej tajomníčky rezortu diplomacie Ingrid Brockovej praktické skúsenosti a know-how pre moldavských informatikov. Tajomníčka to v moldavskom Kišineve povedala počas otváracieho ceremoniálu projektu slovenských a moldavských partnerov s názvom Digitálne talenty pre Moldavsko: Program pracovnej mobility absolventov IKT odborov medzi Slovenskom a Moldavskom. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).
„Slovensko je krajinou, ktorá má v sektore IT čo ponúknuť. Som rada, že prostredníctvom projektu financovaného EÚ majú moldavské odborníčky a odborníci možnosť rozšíriť svoje znalosti a praktické schopnosti v spolupráci s renomovanými slovenskými IKT firmami,“ skonštatovala Brocková.
Projekt je založený na spolupráci slovenskej mimovládnej organizácie Európskej migračnej agentúry, Národnej koalície pre digitálne zručnosti a povolania Slovenskej republiky (Digitálna koalícia), IT Asociácie Moldavska (ATIC) a partnermi zo súkromného sektora – spoločnosťami ESET, Orange Slovensko a Orange Moldova. Hlavným cieľom projektu je pomôcť moldavským talentom posilniť svoje odborné zručnosti, získať nové znalosti v stimulujúcom pracovnom prostredí IKT firiem na Slovensku.
Štátna tajomníčka pokračovala prehliadkou IT laboratória v budove Moldavskej technickej univerzity (UTM), v rámci ktorej vznikla s podporou SlovakAid Akadémia kybernetickej bezpečnosti. Akadémia poskytuje výučbu voliteľného študijného predmetu s účasťou špičkových lektorov zo slovenskej firmy ESET, v ktorom študenti UTM získajú najnovšie poznatky v oblasti kybernetickej bezpečnosti.
(SITA, jme;DSe)
Odporúčané články

Na území Slovenska stredoeurópsky letný čas (SELČ) po prvý raz zaviedli od roku 1916 do roku 1918 a neskôr v rokoch 1940 až 1949. Po tridsaťročnej prestávke ho v roku 1979 zaviedli opäť. V roku 1999 sa prvýkrát SELČ končil v októbri, dovtedy sa stredoeurópsky čas začínal koncom septembra.

Sobotný (4. 3.) večer sa niesol v duchu udeľovania cien. V Slovenskom národnom divadle v Bratislave sa konal slávnostný galavečer 26. ročníka Krištáľového krídla. Počas slávnostného večera si ocenenia prevzali osobnosti z oblasti medicíny, vedy, hospodárstva, filantropie, ale aj známe mená z umeleckej či športovej sféry.

Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO), ktorého v piatok prezidentka SR Zuzana Čaputová poverila dočasným vedením rezortu zdravotníctva, si dá preveriť všetky dokumenty podpísané za posledný týždeň bývalým dočasne povereným ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským. Heger to uviedol na brífingu po tom, ako prišiel na ministerstvo zdravotníctva.