Dvor je akousi kuchyňou nášho susedstva, jeho srdcom (rozhovor)

Poď na dvor je iniciatíva susedov a susediek z mestskej časti Sever, ktorá spája všetky vekové kategórie a dokazuje, že spríjemniť si svoje okolie môžu obyvatelia aj vlastnými silami. V rozhovore sme sa ich opýtali na ich začiatky, na to aké akcie organizujú, ale aj na to, ako je možné takéto príjemné susedské prostredie vytvoriť.
Kto stojí za zrodom iniciatívy Poď na dvor a kde sa tento dvor nachádza?
„Na úplnom začiatku stála skupina kamarátov a známych, ktorí v roku 2016 žili v okolí Tomášikovej a Kisdyho ulice a stretávali sa na priateľskej báze. Naším cieľom bolo najmä oživenie zanedbaného dvora v centre nášho susedstva. Ten sme si “osvojili” a začali na ňom realizovať rôzne aktivity. Niektorí z iniciátorov a iniciátoriek sa medzitým odsťahovali do iných častí mesta alebo do iných krajín, ale stále sme s nimi v kontakte a podporujú nás. Keď hovorím nás, myslím celú myšlienku živého susedstva, ktorú tvoria rôzni ľudia. Je to ekosystém aktívnejších ľudí, ktorí akcie iniciujú, ľudí, ktorí ich podporujú svojou účasťou, vecami či finančne, susedov, ktorí s nami prehodia pár slov, či sa len usmejú či ľudí, ktorí k nám dochádzajú na akcie z iných častí mesta,“ prezradili Ivana Skoumalová a Igor Kupec o ich začiatkoch.
Čo vás viedlo k vytvoreniu tejto iniciatívy a čo bolo Vašim prvotným cieľom?
„Spojil nás záujem o miesto, kde žijeme. Chceli sme podporiť živú interakciu medzi susedmi, deťmi a staršími ľuďmi, ktorí tu žijú. Chceli sme docieliť, aby sa ľudia stretávali, rozprávali sa, pomáhali si, aby sa deti spolu hrali a aby sme spolu menili veci okolo nás. Spomínaný dvor bol ponurým a prázdnym miestom, kde stáli ospalé socialistické preliezky, ale deti sa tam nehrali. Pritom to bol vlastne krásny dvor s mohutnými lipami, tichý, bezpečne ďaleko od frekventovanej cesty. Ideálne miesto na oddych, hru, stretávanie sa. Dôležitým cieľom však tiež bolo ukázať, že keď sa ľudia aktívne zaujímajú o miesto, kde žijú, dokážu meniť veci. Nemusia na nič čakať, môžu skrátka veci začať robiť a tým aktívne pretvárať a meniť veci okolo seba,“ uviedla Ivana Skoumalová.

Aké aktivity sa na dvore organizujú, nájdete na druhej strane
Odporúčané články

Od 1. apríla vstupuje do platnosti novela všeobecne záväzného nariadenia č. 241 o dočasnom parkovaní, ktorou sa upravujú sadzby parkovného pri platbe prostredníctvom SMS správ.

Minulý týždeň došlo na železničnej trati pred Ťahanovským tunelom v Košiciach k tragickej udalosti. Nákladný vlak tam zrazil len 12-ročného chlapca, ktorý sa podľa medializovaných informácií rozhodol svoj život ukončiť sám. Presné okolnosti a príčiny jeho smrti sú predmetom policajného vyšetrovania.

Poslanci mestského zastupiteľstva na štvrtkovom (27.2.) rokovaní rozhodli celkovo o 13 nominovaných osobnostiach a kolektívoch, ktoré v roku 2025 dostanú Cenu mesta Košice. Mestské zastupiteľstvo zároveň udelilo po druhý krát v histórii aj ocenenie „Pro Urbe“.