Štát na seba preberá zodpovednosť za vedľajšie účinky vakcín proti Covidu. KTO môže žiadať o kompenzáciu?

Vakcínou proti koronavírusu sa na Slovensku očkuje od decembra minulého roka. Doteraz štát neniesol zodpovednosť za vedľajšie účinky týchto vakcín. Od januára 2022 sa to však zmení. Štát na seba túto zodpovednosť preberá.
Vakcíny, ktorými sa očkuje proti ochoreniu Covid-19, sú preukázateľne bezpečné. Spôsobenie závažných vedľajších účinkov je pri týchto vakcínach zriedkavé. Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv sa závažné vedľajšie účinky objavili len v 0,04% zaočkovaných ľudí, čo predstavuje 1221 hlásení z celkového počtu zaočkovaných, ktorých je viac ako 2,7 milióna.
Štát na seba preberie zodpovednosť za akékoľvek prípady nežiadúcich účinkov vakcín proti koronavírusu. Štát bude tieto prípady kompenzovať. Zákon, ktorý to umožní bude retroaktívny. To znamená, že o kompenzáciu môžu požiadať všetci, ktorým sa objavili nežiadúce účinky a dali sa zaočkovať po 26. decembri 2020.
Akejkoľvek zodpovednosti za vedľajšie účinky vakcín sa nemusia obávať ani ambulantní lekári, ktorí vo svojich ambulanciách očkujú proti ochoreniu Covid-19.
Aj napriek tomu, že za vedľajšie účinky vakcín bude niesť zodpovednosť štát, za vedľajšie účinky ochorenia Covid-19 si zodpovednosť nesie už každý sám.
Zdroj: (Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Zuzana Lajčiaková)
Odporúčané články

V utorok 2. apríla 2025 zasahovali trebišovskí profesionálni aj dobrovoľní hasiči pri rozsiahlom požiari, ktorý vypukol v chatovej oblasti mesta Sečovce.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od fyzických incidentov v mestskom parku po postup HC Košice do finále extraligy. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.