Štát na seba preberá zodpovednosť za vedľajšie účinky vakcín proti Covidu. KTO môže žiadať o kompenzáciu?

Vakcínou proti koronavírusu sa na Slovensku očkuje od decembra minulého roka. Doteraz štát neniesol zodpovednosť za vedľajšie účinky týchto vakcín. Od januára 2022 sa to však zmení. Štát na seba túto zodpovednosť preberá.
Vakcíny, ktorými sa očkuje proti ochoreniu Covid-19, sú preukázateľne bezpečné. Spôsobenie závažných vedľajších účinkov je pri týchto vakcínach zriedkavé. Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv sa závažné vedľajšie účinky objavili len v 0,04% zaočkovaných ľudí, čo predstavuje 1221 hlásení z celkového počtu zaočkovaných, ktorých je viac ako 2,7 milióna.
Štát na seba preberie zodpovednosť za akékoľvek prípady nežiadúcich účinkov vakcín proti koronavírusu. Štát bude tieto prípady kompenzovať. Zákon, ktorý to umožní bude retroaktívny. To znamená, že o kompenzáciu môžu požiadať všetci, ktorým sa objavili nežiadúce účinky a dali sa zaočkovať po 26. decembri 2020.
Akejkoľvek zodpovednosti za vedľajšie účinky vakcín sa nemusia obávať ani ambulantní lekári, ktorí vo svojich ambulanciách očkujú proti ochoreniu Covid-19.
Aj napriek tomu, že za vedľajšie účinky vakcín bude niesť zodpovednosť štát, za vedľajšie účinky ochorenia Covid-19 si zodpovednosť nesie už každý sám.
Zdroj: (Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Zuzana Lajčiaková)
[modalsurvey id=”80163941″ style=”flat” init=”true”]Odporúčané články

Viac než 37-tisíc študentov stredných škôl si dnes (14. 3.) zasadlo do lavíc, kde na nich čakali zadania zo slovenského jazyka a literatúry a maďarského jazyka a literatúry. Na stredných školách s vyučovacím jazykom maďarským by malo test z maďarského jazyka i literatúry absolvovať necelých 1 600 študentov. Písomné časti maturitných skúšok prebiehajú od 14. do 17. marca.

V utorok (14. 3.) sa po dlhšom čase bude opäť konať Mestské zastupiteľstvo, na ktorom sa bude rokovať o 78 bodoch. Zastupiteľstvo bude prebiehať na Magistráte mesta Košice od 8:00 do 19:00. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších tém.

Na území Slovenska stredoeurópsky letný čas (SELČ) po prvý raz zaviedli od roku 1916 do roku 1918 a neskôr v rokoch 1940 až 1949. Po tridsaťročnej prestávke ho v roku 1979 zaviedli opäť. V roku 1999 sa prvýkrát SELČ končil v októbri, dovtedy sa stredoeurópsky čas začínal koncom septembra.