Strácame druhy viazané na vodu, tvrdí Ochrana dravcov na Slovensku
Strácame druhy viazané na vodu. Mokrade sú najcennejším a najohrozenejším ekosystémom pre ľudí a prírodu. Informuje o tom mimovládna organizácia Ochrana dravcov na Slovensku na sociálnej sieti.
Mokrade zanikajú trikrát rýchlejšie ako lesy. Od roku 1970 zaniklo 35 svetových mokradí. Za posledných päť desaťročí ubudlo 81 percent druhov vnútrozemských mokradí a 36 percent pobrežných a morských druhov. Dnes čelí jeden z troch sladkovodných druhov a 25 percent všetkých mokraďových druhov vyhynutiu v dôsledku úbytku mokradí, a to vrátane vodných vtákov, cicavcov, morských korytnačiek a druhov, ktoré vytvárajú koralové útesy.
Mokrade sú domovom pre zhruba 40 percent svetových druhov. Ukladajú dvakrát viac uhlíka ako všetky svetové lesy. V prírode predstavujú filtre, ktoré absorbujú pesticídy, chemikálie a odstraňujú škodlivý odpad z vody. Regulujú vodné toky, čím pomáhajú predchádzať záplavám a suchám.
Zdroj: (SITA, ta;bfe)
Odporúčané články
Policajné zložky v spolupráci s organizátormi maratónu zabezpečia reguláciu dopravy, odklony a dohliadnu na plynulý priebeh pretekov po celej trase.
Ťahanovský festival sľuboval pre návštevníkov výborné jedlo, kopec zaujímavých cien a jedinečný program. Na prvý pohľad príjemná udalosť rozdúchala vášne medzi starostom mestskej časti Košice – Sídlisko Ťahanovce a mestským poslancom Milošom Ihnátom (nezávislý) a poslancom tej istej mestskej časti, a rovnako mesta Marekom Fedoročkom (Košický klub). Dôvodom bol komentár na sociálnej sieti od druhého menovaného, ktorý kritizoval, že sa na podujatí malo vyberať vstupné. Starosta Ihnát na svojom facebooku reagoval, že poslanec zavádza a šíri zlobu.
Medzinárodný maratón mieru (MMM) v Košiciach počas svojho jubilejného ročníka nebude mať na trati žiadnu vodu v plastových fľašiach. Ako uviedli organizátori, takéto veľké podujatia vytvárajú určitú záťaž pre životné prostredie.