Súčasný stav v zdravotníctve dosiahol kritickú hranicu, môže nastať kolaps celého rezortu
Súčasný stav v zdravotníctve dosiahol kritickú hranicu, ktorá môže čoskoro spôsobiť úplný kolaps celého rezortu a následne mať výrazne negatívne dopady na celú spoločnosť. Uvádza sa to v otvorenom liste, ktorý premiérovi Eduardovi Hegerovi, ministrovi financií Igorovi Matovičovi a ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému zaslala Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ).
AZZZ ich žiada o osobné angažovanie sa, aby sa podarilo odvrátiť hroziaci kolaps jedného z najdôležitejších sektorov, ktorý podľa členských zdravotníckych organizácií nastane už od začiatku mája tohto roka. Z dodatočne ohlásených finančných zdrojov podľa AZZZ na zdravotnú starostlivosť je možné dnes použiť len 100 miliónov eur, keďže zvyšok sumy smeruje do základného imania VsZP alebo je len v podobe očakávaných dodatočných príjmov v budúcnosti.
Ako ďalej píše AZZZ, ak chce mať Slovensko minimálne rovnakú dostupnosť liečby ako v okolitých krajinách, musí štát investovať do liekovej politiky aspoň 200 miliónov eur s postupným medziročným zvyšovaním o 3 až 5 percent.
Ak sa nič nezmení, viac ako 78 percent moderných onkologických liekov, ktoré má zvyšok Európskej únie k dispozícii už 10 rokov, podľa AZZZ zostane naďalej nedostupných. „Na financovanie zdravotníctva sa aj naďalej nahliada vylučne cez prizmu nakladov,” upozorňuje AZZZ a žiada o urgentné stretnutie s adresátmi otvoreného listu.
Zdroj: (SITA, gko;avl)
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach zaviedla AI softvér, ktorý mení fungovanie oddelenia urgentného príjmu. Tento nový nástroj, prvý svojho druhu na Slovensku, umožňuje lekárom rýchlejšie a efektívnejšie triediť pacientov, pričom zabezpečuje, aby sa urgentnej starostlivosti dostalo tým, ktorí to najviac potrebujú.
Mesto Košice sa aj tento rok rozhodlo výrazne podporiť miestnu kultúru a kreatívne odvetvia. Poslanci mestského zastupiteľstva schválili grantovú podporu vo výške 116-tisíc eur, ktorú si rozdelia úspešní žiadatelia v dvoch podprogramoch: Dotácia pre organizácie a jednotlivcov – podnikateľov a Dotácia veľkých podujatí.
Letné horúčavy, obľúbené pre dovolenky a rodinné grilovačky, nesú so sebou aj riziká, ktoré mnohí z nás podceňujú. Odborníčka na hygienu potravín, doc. MVDr. Monika Pipová, CSc. z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach varuje pred hrozbami, ktoré môžu znehodnotiť naše potraviny a spôsobiť závažné ochorenia. Aké sú hlavné riziká a ako sa im môžeme vyhnúť?