Tohtoročná peľová sezóna sa definitívne končí
Tohoročná peľová sezóna sa už definitívne končí a ani peľ inváznej ambrózie, ktorý zotrváva v ovzduší až do neskorej jesene už nedosiahne alergologicky významné hladiny. Peľ pŕhľavy, tráv a paliny sa bude vyskytovať v ovzduší naďalej len ojedinele a vo veľmi nízkych denných koncentráciách. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici.
Druhové spektrum peľu ostáva podľa Lafférsovej stabilizované, celkové denné hladiny peľu majú klesajúcu tendenciu. Celkové denné koncentrácie spór húb (plesní) budú kolísať najmä vplyvom oteplenia počas dňa.
Lafférsová uviedla, že denné koncentrácie peľu v ovzduší na celom území Slovenska ostali počas minulého týždňa viac-menej ustálené. „Naproti tomu denné hladiny spór húb (plesní) v ovzduší oproti predchádzajúcemu týždňu mierne stúpli. Najsilnejším alergénom zostal peľ inváznej ambrózie. Peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy, peľ tráv z čeľade lipnicovitých, ako aj peľ paliny sa vyskytoval v ovzduší len ojedinele vo veľmi nízkych denných koncentráciách,“ zhodnotila Lafférsová.
Podľa nej bola najvyššia koncentrácia peľu ambrózie zachytená v Žiline – 19 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu, v Bratislave 15 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu a v Banskej Bystrici 12 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu. Ambrózia už teda nedosahovala alergologicky významné denné hladiny. Denné koncentrácie všetkých spór húb (plesní) vplyvom nočného ochladenia v závere týždňa výraznejšie poklesli najmä v chladnejších oblastiach Slovenska.
Zdroj: (SITA, isu;DSe)
Odporúčané články
V Košiciach sa začína vykurovacia sezóna. Tepelné hospodárstvo v Košiciach (TEHO) začne s dodávkou tepla do bytov v meste 1. októbra, o 00:01.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) v Košiciach si pripomenula 20. výročie prvej transplantácie obličky od živého darcu. Pri tejto príležitosti sa uskutočnilo stretnutie živých darcov obličiek s lekármi z Transplantačného centra UNLP, ktoré je najaktívnejším centrom na transplantácie obličiek v Slovenskej republike.
Odborní pracovníci magistrátu mesta Košice a Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. sa spoločne zhodli na stanoviskách a záveroch týkajúcich sa Dlhopisového programu garantovaných výnosov. Vyplýva to z analýzy, ktorú vypracovala a zverejnila spoločná odborná komisia magistrátu mesta Košice a VVS.