Uskutočnilo sa prvé stretnutie k eliminácii nenávistných prejavov a extrémizmu
Na podnet ministra spravodlivosti SR Viliama Karasa sa vo štvrtok 3. novembra uskutočnilo prvé pracovné stretnutie zo série diskusií na tému nenávistných prejavov a extrémizmu.

Viac ako 30 odborníkov na extrémizmus z najdôležitejších inštitúcií, akademickej sféry i mimovládneho sektora diskutovalo o aktuálnom nastavení trestného práva a taktiež si vymieňali skúsenosti v oblasti prevencie extrémizmu. „Na stretnutí zazneli cenné podnety a bolo jednoznačne cítiť, že tu je dobrá vôľa riešiť problémy pomocou otvoreného dialógu a vzájomnej spolupráce,” povedal minister. Ako v tlačovej správe ďalej informuje Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR), na stretnutí sa zúčastnili i štátni tajomníci MS SR Peter Sepeši a Edita Pfundtner.
Ministerstvo spravodlivosti je toho názoru, že problematika extrémizmu a osobitne nenávistných prejavov v spoločnosti si vyžaduje osobitnú pozornosť a komplexný prístup. „Zhodli sme sa na ďalšej nadrezortnej spolupráce a verím, že z tejto spolupráce vzídu dobré riešenia,” doplnil Karas. Viacerí účastníci sa podľa ministerstva zhodli na potrebe prevencie vrátane lepšej spolupráce so školskými zariadeniami. „Konsenzus nastal aj pri téme posilnenia využívania služieb probačných a mediačných úradníkov,” dodalo ministerstvo.
Na stretnutí boli prítomní odborníci z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Ministerstva vnútra SR i Ministerstva kultúry SR a taktiež aj odborníci zo slovenského Policajného zboru, Národnej kriminálnej agentúry, Úradu špeciálnej prokuratúry a Generálnej prokuratúry. Taktiež sa na ňom zúčastnili aj špecialisti z Univerzity Komenského v Bratislave, Justičnej akadémie či Paneurópskej vysokej školy v Bratislave a taktiež odborníci zo Špecializovaného trestného súdu v Pezinku a Najvyššieho súdu SR.
Zdroj: SITA, DSE, vr
Odporúčané články

Strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) sa pravdepodobne rozdelí na dve hnutia. Jedným bude pôvodné OĽaNO, ktoré bude konzervatívnejšie a jeho agendou zostane aj protikorupčná politika. Druhým má byť nový politický subjekt povereného premiéra Eduarda Hegera, akési SDK 2, v ktorom sa pokúsi spojiť demokratické stredo-pravicové politické strany. Uviedol to predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš v HN televízii.

Za najvýznamnejší úspech slovenskej diplomacie za 30 rokov jej existencie považuje minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer vstup do Európskej únie a NATO. Ako ďalej uviedol v tlačovej správe, tieto organizácie zostávajú pre občanov najlepšou garanciou bezpečnosti, stability a prosperity.

Na zostavenie novej 76-ky sú potrebné hlasy strany Sloboda a Solidarita (SaS). Povedal to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO).