08.04.21

Väčšina rodičov za veľký problém označila socializáciu dieťaťa

Za veľký alebo skôr veľký problém pre deti označilo 78 percent rodičov chýbajúci osobný kontakt so spolužiakmi, kamarátmi, rovesníkmi či osamelosť dieťaťa. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO) na vzorke 601 rodičov, ktorý vznikol v spolupráci so spoločnosťami Slovak Telekom a Accenture. Prieskum sa zameriaval na aktuálne postoje a skúsenosti rodičov s online dištančným vzdelávaním žiakov na druhom stupni základných škôl. Rodičia za problémové vnímali aj zrušené záujmové krúžky a športové aktivity, ale aj „vysedávanie“ detí pred počítačom, smartfónom alebo mobilom.

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac

Ako problém vníma takmer 70 percent rodičov aj chýbajúci osobný kontakt s učiteľom a podobná časť rodičov považuje za problematickú aj stratu návykov a zmenu denného režimu. Nechuť k učeniu či jeho odkladanie označilo za veľký či skôr veľký problém 60 percent rodičov.

Viac ako polovica rodičov považuje za naliehavé aj nedostatky vo výučbe cez internet. Za problémové označujú povrchnosť vyučovania, nedostatočne vysvetlenie učiva, krátke hodiny, nedostatočný počet hodín či neprehľadný spôsob zadávania úloh. Rodičia upozorňujú aj na nedostatok pohybu a rôzne zdravotné problémy svojich detí. Za veľký problém to považuje 31 percent respondentov, 26 percent to považuje za skôr väčší problém.

reklamná správa

Rodičia za menej naliehavé problémy označili tie, ktoré priamo súvisia s učením, a to nepochopenie učiva či zadaných úloh a neschopnosť samostatne riešiť úlohy. S týmto nemá žiaden problém 16 percent a malý problém 40 percent. Väčšina rodičov (59 percent) nemá problém ani s únavou či prílišnou vyťaženosťou ich detí. U rodičov prevažuje názor, že v dištančnom vzdelávaní nie je zhoršenie známok závažným problémom. Ako problém to nevníma 41 percent respondentov a 31 percent to považuje iba za malý problém.

reklamná správa

(SITA, bh, adz;jme, foto: webnoviny/sita/ilustračné)

Čítajte viac: deti pandemia

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím