Vyjadrenia odborníkov: Ako vyzerá situácia s opičími kiahňami na Slovensku?

V Európskej únií bol potvrdený výskyt opičích kiahní. Nejde o nové ochorenie a prvýkrát sa toto ochorenie objavilo už v roku 1970 a odvtedy sa prevažne vyskytovalo v krajinách Afriky. Pre redakciu KOŠICE: DNES sa o možnosti výskytu opičích kiahní vyjadrili odborníci z rôznych odvetví.
Inkubačný čas ochorenia sa pohybuje v rozmedzí 6 až 21 dní. Jednými z najčastejších prejavov ochorenia sú bolesť hlavy, svalov a chrbta. U niektorých sa môže prejaviť aj zimnica, opuch uzlín či únava a vyčerpanie. Typická vyrážka sa na tele (najskôr na tvári) môže objaviť v priebehu 5 dní. “Kožné lézie pri opičích kiahňach sa vo všeobecnosti všetky objavujú v rovnakom štádiu, čo je aj charakteristickým znakom varioly (pravé kiahne). Lézie ovčích kiahní sa objavujú postupne, takže na tele sa v jednom čase nachádzajú vyrážky v rôznych štádiách,” uviedol MUDr. Ivan Bakoss, vedúci Odboru imunizácie ÚVZ SR.
Mgr. Eva Chmelanová, vedúca Odboru pripravenosti na biologické hrozby a pandémie ÚVZ SR sa pre KOŠICE: DNES vyjadrila ohľadom pravdepodobnosti šírenia tohto vírusu: “Na základe dostupných zistení je pravdepodobnosť ďalšieho šírenia vírusu medzi širšou populáciou v krajinách EÚ/EHP a celosvetovo veľmi nízka, čo vedie k celkovo nízkemu riziku pre všeobecnú populáciu. Individuálne riziko vzniku opičích kiahní môže byť vysoké pre malé deti, tehotné ženy, starších alebo imunokompromitované osoby,” uviedla.
Na Slovensku nebol zatiaľ zaznamenaný žiaden podozrivý prípad opičích kiahní aj napriek tomu, že v okolitých krajinách sa pár prípadov potvrdilo. “Prípady ochorenia na Slovensku neevidujeme ani v minulosti. Slovensko nie je endemickou oblasťou výskytu opičích kiahní, avšak máme široké možnosti cestovania, a preto nemôžeme vylúčiť, že budeme mať potvrdený prípad opičích kiahní aj u nás. Reálne riziko vzniku ochorenia existuje. Rozsiahle epidémie nepredpokladáme, ale očakávame sporadické ohniská,” opisuje PhDr. Mgr. Adriana Mečochová, vedúca Sekcie epidemiológie a pripravenosti na pandémie ÚVZ SR.
„Je potrebné zvážiť opatrenia, adekvátne reagovať, teda zachytiť prípad, izolovať, dať do karantény prípadne ďalšie kontakty, ale nie je v súčasnosti čas na uzatváranie letov,“ dopĺňa hlavný hygienik Ján Mikas pre agentúru SITA. Rovnako konštatuje, že nie je potrebné panikáriť.
(VT)
Odporúčané články

Osemročný trest odňatia slobody pre košického policajta Mareka A., ktorý bol odsúdený za zabitie muža bez domova, nadobudol právoplatnosť. Odsúdený pôvodne podal proti verdiktu odvolanie, no to neskôr stiahol.

Poltucet verejných budov v meste by sa v najbližšej dobe mohol dočkať investícií na zníženie ich energetickej náročnosti za 7,1 milióna eur. Na samotné stavebné úpravy verejných budov by išlo takmer 6,1 milióna eur a na spracovanie projektových dokumentácií pre ich plánovanú obnovu ďalší milión eur. O schválení týchto investícií rozhodnú poslanci mestského zastupiteľstva na svojom zajtrajšom rokovaní.

Na mestskom súde v Košiciach sa dnes začalo pojednávanie s vodičom, ktorý pred dvoma rokmi spôsobil vážnu nehodu na Gorkého ulici. Vinu odmieta a tvrdí, že počas incidentu necítil žiadnu kontrolu nad vozidlom kvôli epileptickému záchvatu.