Zrušenie obmedzení znamená, že za ochranu zdravia musí prevziať zodpovednosť každý z nás
Zrušenie plošných obmedzení prevádzok a hromadných podujatí v praxi znamená, že za ochranu zdravia musí prevziať zodpovednosť každý jeden z nás. Ako sa ďalej uvádza v odporúčaniach hlavného hygienika SR Jána Mikasa na prevenciu a zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19, okrem zaočkovania sa proti COVID-19, vrátane posilňujúcej dávky, a povinného nosenia respirátora v rizikových situáciách, sa preto naďalej odporúča priebežne dodržiavať aj vybrané postupy, ktoré boli dlhodobo súčasťou stratégie prevencie šírenia nákazy v každodennom živote.
„Početné opatrenia, ktoré sa nachádzali vo vyhláškach Úradu verejného zdravotníctva SR, už od istého času nie sú povinné. V čase, kedy však stále pretrvávajú vysoké denné prírastky nových prípadov ochorenia, má ich dodržiavanie naďalej význam, a preto ich Úrad verejného zdravotníctva SR zapracoval do odporúčaní hlavného hygienika SR. Zvýšený hygienický štandard je totiž relatívne jednoduchou cestou, ako znižovať riziko nákazy a šírenia ochorenia COVID-19, ako aj iných respiračných infekcií,” uvádza Mikas.
Pre výkon hromadných podujatí v interiéri ako aj v exteriéri sa preto napríklad organizátorovi odporúča v exteriéri vyhradiť priestor hromadného podujatia a vyznačiť jeho vstup a výstup. Pokiaľ je to možné, navrhuje sa zabezpečiť fixné sedenie alebo státie, zároveň vykonávať častú dezinfekciu priestorov, hygienické zariadenia vybaviť tekutým mydlom a papierovými utierkami a pri vstupe mať funkčné dezinfekčné prostriedky. Vhodné je vetranie a dodržiavanie rozostupov, neodporúča sa podávanie rúk, ani iné fyzické interakcie.
Odporúčania sa ďalej špecificky týkajú výkonu bohoslužieb, cirkevných alebo civilných sobášov, pohrebov a krstov, potom hromadných kultúrnych podujatí, všeobecne všetkých druhov prevádzok, ako sú reštaurácie, obchodného domy, fitness a wellness centrá, či ubytovacie zariadenia, ďalej prevádzok zariadení starostlivosti o ľudské telo, autoškôl a školiacich stredísk a prevádzok umelých kúpalísk.
Zdroj: (SITA, it;zol)
Odporúčané články
V Košiciach je naplánované rozšírenie sociálnych a zdravotných služieb, poskytujúce lepšiu starostlivosť tým, ktorí to najviac potrebujú. S pomocou Strediska sociálnej pomoci mesta Košice (SSPmK) by sa mal na druhom poschodí Zariadenia pre seniorov, na Garbiarskej ulici vybudovať nový hospic. Tento projekt má priniesť dôstojnú starostlivosť pacientom s nevyliečiteľnými ochoreniami, čím im zabezpečí pokojné a dôstojné posledné chvíle života.
V nedeľu 8. septembra sa v košickom KASÁRNE/KULTURPARKU konal druhý ročník podujatia Vyburc(z)uj sa, ktoré opäť prilákalo stovky nadšencov športu a zábavy. Akciu si obľúbili najmä rodiny s deťmi, ktoré si mohli vybrať z pestrej palety aktivít a stráviť deň plný pohybu a smiechu.
Východoslovenská vodárenská spoločnosť a.s., závod Košice, oznamuje obyvateľom mestskej časti Košice-Dargovských Hrdinov, že dňa 13. septembra 2024 dôjde k odstávke dodávky pitnej vody. Dôvodom je oprava poruchy na vodovodnom potrubí na adrese Ovručská 10. Oprava bude prebiehať do 15:00 hodiny.