28.12.15

Silvester v záplave ohňostrojov

Vo štvrtok je Silvester a príchod nového roka si viacerí nevedia ani predstaviť bez vlastného pyrotechnického divadla. V tomto čase preto nakupujú všetko, čo búcha a svieti. Nechajte si poradiť, aby ste na silvestrovské oslavy nespomínali v zlom.

Jediná kamenná predajňa

„Naša firma pôsobí na trhu už viac ako 20 rokov. Sídlime na Továrenskej 3, kde je reštaurácia Mariánka. V decembri ju vždy zatvárame a predávame zábavnú pyrotechniku. Sme jediná kamenná predajňa, kde si tento sortiment môžete kúpiť počas celého roka,“ povedal Ivan  Gašpar. „Výrobky, ktoré ponúkame, spĺňajú všetky bezpečnostné kritériá predaja a sú označené návodmi na použitie v slovenskom jazyku.“

Aj na domáce oslavy

Stalo sa už tradíciou, že u nás sa dá kúpiť zábavná pyrotechnika na rôzne akcie, ako sú svadby či jubileá. Pyrotechniku si môžete kúpiť aj inde v obchodoch, ale u nás ju máme v ponuke po celý rok. Zákazníci by si mali všímať hlavne obsah. Niekedy veľká škatuľa neznamená veľký ohňostroj.“

Viac ako 300 druhov

V predajni radi poradia a pomôžu pri výbere. Nie je jedno, aký výrobok si kúpite. Niektoré sú vhodné iba na použitie vo voľnom priestranstve, iné sa dajú využiť aj pri „balkónovom“ ohňostroji. „Máme najširší sortiment, ponúkame vyše 300 druhov zábavnej pyrotechniky. Ak chcete urobiť iba radosť deťom z balkóna, odporúčam rímske sviece a prskavky. Vonku sa však dajú využiť aj kompakty, rôzne fontány či dymovnice a rakety. Kompaktný ohňostroj trvá viac ako minútu, rozptyl má 16 metrov a vystreľuje do výšky asi 25 metrov. Preto si treba uvedomiť, kde takúto parádu spustíte,“ upozorňuje predajca.

Na Hlavnej nestrieľajte

„Neodporúčame používať vlastnú zábavnú pyrotechniku na Silvestra na Hlavnej ulici. Tam by si mali Košičania a návštevníci vychutnávať oficiálny ohňostroj. V dave ľudí totiž aj nechtiac môže dôjsť k úrazu. Ak si však chcete ‚zastrieľať‘ s pyrotechnikou na záhrade či niekde mimo veľkého davu ľudí, otvorené máme denne od 8. do 20. hodiny a na Silvestra až do 24. hodiny,“ dodal na záver Ivan Gašpar.

Nový zákon

Začiatkom decembra schválil parlament nový zákon o výbušninách, kde sa okrem iného hovorí, že obec môže z dôvodu ochrany verejného poriadku všeobecne záväzným nariadením obmedziť alebo zakázať používanie pyrotechnických výrobkov. „Pri porovnaní s minulými rokmi, Mestská polícia v Košiciach bude počas vianočných sviatkov vykonávať zvýšenú hliadkovú činnosť. Konkrétne počty z operatívnych dôvodov nebudeme uvádzať. Čo sa týka obmedzovania ohňostrojových prác, resp. delobuchov, dáva mesto po splnení zákonných podmienok iba súhlas,“ povedal pre košice:dnes Ján Palčik, poverený zastupovaním náčelníka mestskej polície.

Tak ako minulý rok

„Na Silvestra bude v Košiciach, tak ako minulé roky, pyromuzikálny ohňostroj, čo znamená, že svetelné efekty sú zladené s tónmi hudby. Jeho dĺžka bude asi 4 minúty. Financujeme ho z mestských peňazí, nie sponzorských,“ dozvedeli sme sa od hovorkyne mesta Lindy Šnajdárovej.  
Zabudnite na domáce výbušniny
Podomácky vyrobené výbušné zmesi neznámeho pôvodu a zloženia zvyknú mať veľkú ničivú silu a ich devastačné pôsobenie na ľudský organizmus má vo väčšine prípadov trvalé následky.
„Pri samotnom výbuchu je ľudské telo vystavené mechanickému poraneniu, pôsobeniu vysokej teploty a chemickej kontaminácii,“ povedal MUDr. Viktor Jabur z Kliniky plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie.
Rozsiahle následky 
Pyrotechnika sa dostáva do rúk deťom, podnapitým a iným nespôsobilým osobám, výsledkom čoho veľmi často býva úraz. Záleží na množstve a účinnosti výbušniny, aké rozsiahle následky to bude mať. Ak sa už stane takáto nešťastná udalosť, je okrem privolania rýchlej lekárskej pomoci a uloženia zraneného do stabilizovanej polohy aj potrebné pohľadať amputované časti tela a pripraviť ich na transport.
Čo robiť 
„Amputované časti uložte do mikroténového vrecúška. Tento má byť nepriepustne uzatvorený a uložený do chladiaceho roztoku, zmesi vody a ľadu v pomere 2/3 vody a 1/3 ľadu. Amputát nesmie prísť do priameho kontaktu s ľadom. Vyhovujúca teplota je 4 °C. Transport musí byť čo najrýchlejší,“ upozornil V. Jabur.
Dlhá operácia 
Zranený je transportovaný do Traumacentra UNLP Košice. „Sme jednou z troch nemocníc, kde poskytujeme tieto výnimočné replantačno-mikrochirugické služby. Ak si pacient vyžaduje mikrochirurgický zákrok, je preložený na našu kliniku. Operačný výkon trvá zvyčajne niekoľko hodín, niekedy aj 12 hodín, t. j. celú noc (najčastejšie) alebo celý deň, preto v tom čase ďalší pacient s obdobným poranením musí byť transportovaný na niektoré zo zvyšných dvoch pracovísk - do Bratislavy či B. Bystrice,“ uzavrel V. Jabur.
  Foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím