PR 11.06.18

Bude zadarmo a prinesie občanom množstvo výhod

foto: Iveta Vaculová

Nová mestská karta bude slúžiť ako užitočný nástroj pre obyvateľov mesta, ktorým oproti doteraz ponúkaným službám poskytne ďalšie výhody - napríklad  pohodlnejší spôsob úhrady cestovného, platenie v obchodoch či lacnejšie cestovanie s MHD. 

V súčasnosti stojí mestská karta takmer sedem eur, mnohí ju využívajú iba na prepravu mestskou hromadnou dopravou, nová však bude úplne zadarmo. Môžete ju spravovať online, platiť ňou v MHD, ale aj v obchodoch. 

Užitočná karta pre každého Košičana

Prvým krokom k novým možnostiam modernizovanej košickej mestskej karty bude vytvorenie rozsiahlej a silnej siete partnerov. Vďaka nej budete exkluzívne vstupovať na kultúrne a športové podujatia, platiť ňou za parkovné a možné ju bude použiť aj ako čitateľský preukaz do knižnice. 

Jej hlavným cieľom je slúžiť ako užitočná karta, ktorá Košičanom pomôže v celom meste. Čím silnejšia bude sieť partnerov, tým výhodnejšie bude pre občanov vlastniť mestskú kartu. Košičania zároveň jej pravidelným využívaním podporia partnerov zapojených do projektu.

Budete ju môcť spravovať online, platiť ňou v MHD, ale aj v obchodoch.
Budete ju môcť spravovať online, platiť ňou v MHD, ale aj v obchodoch. foto: Iveta Vaculová
Karta bude zadarmo a s množstvom výhod a zliav. foto na dvojstrane: Veronika Janušková, Iveta Vaculová
Karta bude zadarmo a s množstvom výhod a zliav. foto: Iveta Vaculová

Zmení sa aj jej dizajn

Budúcnosť mestskej karty nespočíva iba vo forme klasickej plastovej karty, ale tiež v mobilnej aplikácii či webovom riešení, aby jej držitelia mali komfort obsluhy karty k dispozícii dvadsaťštyri hodín denne. 

Ale zmení sa aj jej dizajn. „Karta, ktorá má priniesť množstvo výhod a byť spoločníkom každého Košičana, si zaslúži aj nový, svieži imidž. O jej nový vizuál sa nepostará žiadny umelec či agentúra. 

Keďže je to karta pre Košičanov, vytvoria ju samotní obyvatelia mesta,“ hovorí riaditeľka neziskovej organizácie Mestská karta Košice Michaela Karaffová.

Množstvo výhod a zliav

Milovníci kníh sa určite potešia zľavám v kníhkupectve Martinus. Športoví nadšenci výhody karty využijú v Crow aréne na korčuľovanie alebo dostanú zľavu na výživové doplnky na e-shope globalfitness. Všetko potrebné na športovanie si so zľavou nakúpia v EXIsporte. Potraviny si lacnejšie zadovážite vo Fajne potravinách alebo v predajni Klas. 

Zľavy budú mať aj tí, ktorí sa rozhodnú urobiť si vodičský preukaz, a to v Autoškole VaV. Mestská karta sa v súčasnosti najviac využíva na cestovanie mestskou hromadnou dopravou. Obyvateľom Košíc bude ako doplnková možnosť ponúknutý aj „dopravný balík“. Prostredníctvom neho v prípade poruchy, omeškania či výluky MHD v dôsledku kalamity môže cestujúci  využiť taxi službu – zadarmo. Napríklad Taxi PLUS či Yellow taxi.

Mestská karta vo svetových metropolách

Nezisková organizácia Mestská karta Košice hľadala pre skvalitnenie služieb mestskej karty inšpiráciu aj v zahraničí. Napríklad aj v Hongkongu. Tam využívajú bezkontaktnú kartu s názvom Octopus, ktorá slúži na nakupovanie, cestovanie, ale aj na požičiavanie si peňazí. Môžu ňou platiť bez problémov aj vo vybraných reštauráciách. Karta má aj špeciálnu edíciu v podobe hodiniek či kľúčenky a má aj svoju vlastnú mobilnú aplikáciu. 

V hlavnom meste Južnej Kórey, Soule, podobnú  kartu využívajú na cestovanie či už prostredníctvom metra, autobusov alebo taxi služieb. V sieti partnerov, ktorá ponúka výhody, však nie sú len súkromné firmy, ale aj univerzity či národné múzeá. Platiť ňou môžete v obchodoch, no taktiež aj za parkovanie. Má širokospektrálne využitie a podobne ako aj Octopus má špeciálnu edíciu vo forme kľúčenky či náramkov a funguje aj ako mobilná aplikácia.


Inšpiráciu hľadali v zahraničí

Vylepšenú mestskú kartu pripravuje pre občanov nezisková organizácia Mestská karta Košice. Novinka nadobudne novú funkcionalitu, na ktorej sa bude značnou mierou podieľať sieť partnerov. Dva roky prebiehali prípravné práce a analýzy toho, ako podobné kartové systémy fungujú vo svete. Sledovali projekty aj v susednom Česku, ktorými sa nechali inšpirovať.

Košičania majú možnosť v hlasovaní vyjadriť svoj názor a aké služby od novej mestskej karty očakávajú.
Košičania majú možnosť v hlasovaní vyjadriť svoj názor a aké služby od novej mestskej karty očakávajú. foto: veja

Brno

Najväčšie mesto Moravy a druhé najväčšie v Česku. Myšlienkou brnenského projektu mestskej karty (známej v Brne ako šalinkarta) je budovať mesto, ktoré je stále viac online a ľudia sa tak nemusia zbytočne zapodievať „papierovačkami“. Občan si môže za nosič lístka zvoliť akúkoľvek bezkontaktnú platobnú kartu. Pri zaevidovaní sa rozhodne, aké cestovné lístky si bude kupovať (jednorazové alebo mesačník). Výhodou je aj množstvo zliav na kultúrne či športové podujatia až do 50 percent. Občan sa môže zapojiť do špeciálnych akcií, ako je napríklad vianočný darček alebo veľkonočné akcie. 

Ostrava

Je tretie najväčšie mesto v Českej republike a svojou rozlohou a počtom obyvateľov sa dá prirovnať ku Košiciam. Elektronický cestovný lístok v MHD je možné kúpiť prostredníctvom bežných bezkontaktných bankových platobných kariet. Vďaka tomu sa ich mestská hromadná doprava posunula na svetovú úroveň. Okrem toho je možné si pomocou platobnej karty dokúpiť lístok pre spolucestujúceho, psa či batožinu. Takisto nie je problém si zakúpiť mesačník k platobnej karte.

Plzeň

Priemyselné a pivovarnícke mesto ponúka dobíjanie karty prostredníctvom e-shopu, bankomatu alebo aplikácie. Študenti si zľavu cestovného môžu vybaviť z pohodlia domova, a to elektronickým potvrdením. Obsahuje aj bonusový program s množstvom výhod. Jeho hlavnou myšlienkou je rozšírenie možností plzenskej karty pre jeho držiteľa aj mimo dopravnej sféry. V neposlednom rade slúži ako nástroj platby parkovného.

Kolín 

V českom mestečku Kolín vytvorili kľúčenku, ktorá sa stala európskym unikátom. Jej hlavným cieľom je slúžiť deťom a ich vyťaženým rodičom. Deti nepotrebujú peňaženku s hromadou kariet. Majú jeden multifunkčný nástroj v podobe chytrej kľúčenky. Slúži napríklad aj ako čitateľský preukaz či dokonca ako karta v MHD.  Je ňou tiež možné uhradiť stravné v školskej jedálni. 

Děčín

V českom mestečku Děčín využívajú viacúčelovú kartu dopravného podniku. Je to bezkontaktná predplatená banková karta, pomocou ktorej je možné platiť v obchodoch, e-shopoch alebo prostriedkoch MHD rovnako ako s klasickou bankovou kartou. Funguje na princípe vloženia peňazí a následne ich čerpania. Nie je prepojená s konkrétnym bankovým účtom, teda je vhodná aj pre osoby mladšie ako 15 rokov.  Karta je dostupná aj v podobe platobného náramku. Je možné ju využívať nielen v Děčínem, ale v celej Českej republike na nákupy v obchodoch alebo na internete.  

 

(ML)

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím