PR 24.10.18

Chceme presadiť podzemné a polopodzemné kontajnery v Košiciach

zdroj: Košickí aktivisti

Kandidáti na mestských poslancov v novembrových komunálnych voľbách, aktivisti Henrich Burdiga, Ladislav Strojný a Ladislav Lörinc, postupne predstavujú návrhy, ktoré pomôžu Košičanom v riešení problémov, ktoré ich dlhé roky trápia. 

„Košičania sa nám neustále sťažujú na neporiadok v okolí smetných kontajnerov. S tým súvisia aj ďalšie veci, ako premnožené potkany, neznesiteľný zápach a neustále nájazdy neprispôsobivých občanov. Aj keď sa situácia na niektorých sídliskách inštaláciou tzv. klietok zlepšuje, nestotožňujeme sa s týmto riešením situácie. Podobne ako v iných mestách na Slovensku, navrhujeme postupný prechod na podzemné a polopodzemné kontajnery. Ak to bolo možné v Trnave, Topoľčanoch, Bratislave, Nitre, Šali či Liptovskom Mikuláši, je to možné aj v Košiciach. Potrebujeme len politickú vôľu a skutočnú snahu riešiť problémy,” tvrdia aktivisti. 

Dokázateľné a overiteľné výhody podzemných a polopodzemných kontajnerov pre občanov:

  • zabraňujú zápachu, nakoľko sú pod zemou,
  • zabraňujú výskytu hlodavcov,
  • sú viac estetické a pri rozumnom rozmiestnení sa ušetrí verejný priestor (napríklad na parkovacie plochy),
  • zastavia nájazdy neprispôsobivých občanov. Rovnako nemajú prístup na čip, ktorý sa už v Košiciach ku klietkam dá získať, nedajú sa preliezť, vypáčiť atď.,
  • sú odolnejšie voči požiarom a vandalizmu,
  • môžu priniesť znížené náklady na údržbu kontajnerov,
  • môžu priniesť znížené náklady na odvoz, keďže polopodzemné a podzemné sú väčšie a nepotrebujú sa tak často vyprázdňovať,
  • možnosť využitia „waste management-u”, t. j. automatického hlásenia naplnenia kontajnera, 
  • v pilotnom projekte je možné umiestnenie „na jednej trase”, čím sa výrazne ušetria náklady,
  • „staré” 1 100-litrové kontajnery sa môžu presunúť na iné miesta, kde poslúžia rovnako.

 

„V roku 2017 sme zorganizovali petíciu za toto riešenie, ktorú podpísalo viac ako 1 300 občanov mesta Košice. Žiadali sme pilotné projekty vo všetkých 8 veľkých mestských častiach a prechod na tento systém zberu odpadu. Mesto Košice zobralo túto petíciu na vedomie, ale skoro nič sa neudialo. Jedno stanovište v mestskej časti Juh nepovažujeme za vyhovenie petícii. Umiestnením tohto typu podzemných kontajnerov sa mesto Košice a spoločnosť KOSIT a.s., skôr snažili dokázať, ako to nebude fungovať, ” hovorí Ladislav Lörinc.

Mesto Košice odpredajom svojich akcií vo firme KOSIT a.s. stratilo dobrú vyjednávaciu pozíciu a možnosť ovplyvňovať spôsob zberu odpadu. Odpredajom sme vytvorili monopol v odpadovom hospodárstve. Napriek tomu je potrebné, aby mesto Košice požadovalo od KOSIT-u prechod na moderné riešenie. Mesto musí mať jasné a silné stanovisko. KOSIT a.s,. nám poskytuje službu, občania nemôžu byť rukojemníkmi odpadovej firmy. 

„To čo počúvame posledné roky, sú výhovorky typu nedá sa, je to drahé, nemôžeme kvôli podzemným sieťam, vyžaduje si to špeciálnu technológiu a rôzne iné. Ak to dokážu iné mestá na Slovensku, aký problém je v druhom najväčšom meste na Slovensku? Áno, KOSIT nemá autá na zvoz. Techniku však každá zodpovedná firma kupuje priebežne. Aký problém je do budúcnosti nakupovať tak, aby sme vyhoveli požiadavkám Košičanov? V skutočnosti sú všetky tieto výhovorky len neochota alebo, čo je ešte horšie, neschopnosť súčasného vedenia mesta Košice,” tvrdí Henrich Burdiga. 

zdroj: Košickí aktivisti
zdroj: Košickí aktivisti

Košice - Európske mesto zelene?

Navrhujeme zobrať si príklad z mesta Ľubľana v Slovinsku. Navrhujeme konkrétny a úspešný projekt, ktorý nebude len PR aktivitou vedenia mesta, ale prinesie skutočnú pridanú hodnotu pre mesto Košice a jeho občanov. Projekt, ktorého výsledkom bude moderné odpadové hospodárstvo s využitím IKT technológií. 

Objednávateľ:  Henrich Burdiga, Pasteurova 5, 040 01 Košice, (Košickí aktivisti) Dodávateľ: KOŠICE:DNES MEDIA, a.s., Protifašistických bojovníkov 11, 040 01 Košice, IČO: 43 890 270

Vydavateľ nezodpovedá za obsah politickej reklamy.

 

Čítajte viac: volby

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím