09.05.16

Ako chutia pivá varené v košických pivovaroch

Tóth ml.
Zdieľať:
Jednu ochutnávku pív už máme za sebou. Nedalo nám ale nepozrieť sa dôkladnejšie na tie naše domáce, košické. A tak sme navštívili pivovary Hostinec, Šemrák a Golem. Pozreli sme sa na celú ponuku nimi aktuálne ponúkaných pív. Čo myslíte? Dopadli dobre?   Pomocnú ruku opäť podal Peter „bobo“ Bognár. Pre tých, ktorí ho ešte nepoznajú, je organizátorom Bielej vrany a ozajstný odborník na pivá. Nakoľko sme navštívili iba 3 podniky, mali sme možnosť na dôkladnejšiu ochutnávku. Pivá síce boli typovo rôzne, no tie najlepšie vytŕčali aj tak. Každé pivo od nás mohlo získať maximálne 10 bodov. Na záver hodnotenia každého z podnikov pridávame krátky sumár.

Pivovar Šemrák

Luxor 13° – tmavý ležiak Priznám sa, tmavé pivá sú niečo, čo ma fascinuje. Po vysvetlení výrobného procesu som bol v očakávaní, aká bude chuť tohto tmavého ležiaku. Vôňu mal príjemne jemne karamelovú s trochou kávy. Po ochutnaní sme zostali trocha zaskočení. Nevravíme, že to bolo najhoršie pivo na svete. Vzadu ale bolo cítiť miernu kyslosť tmavého ovocia. Tá tam nemala čo robiť. body: 7 Weizenlux 11° - pšeničné pivo "Pripravené bolo v štýle krystal weizen," prezradil nám Peter Bognár. Vo vôni bol dominantný banán a pšenica. Mňa osobne by táto aróma skôr odradila, ale ochutnal som. A bol som milo prekvapený. V chuti cítite banány a klinčeky. Krásne bolo aj jemné ihličkovanie na jazyku. Dochuť slabo kyslastá. Hravo piteľné pivo. body :10   Tribulus 14°- špeciálne ale s pridaním byliny Kotvičník Pivo sme ochutnali už počas prvej degustácie. Vtedy bolo úžasné. Dlhší vek mu ale neprospel. A na „dôchodku“ sa nám zdalo byť prázdnejšie. Také vodnaté. Bylinky sme ale cítili, horkosť sedela. Ako čerstvé bolo v úplne inej lige. body: 7   Luxor Deluxe 10 – výčapné pivo svetlé Na stôl dorazili poháre s pekným letný pitím. Ľahké svetlozlatisté pivo s kvetnatejšou arómou. Ideálne na zahasenie smädu počas horúčav. Vytknúť mu môžeme iba miernu jablčnú vôňu. Inak ale príjemná „desiatka“. body: 7,5   Luxor 12° – svetlý ležiak Náš favorit tohto podniku. Jemne chmeľová vôňa skrývala sviežu, rezkú „dvanástku“ s dlhotrvajúcou horkastou dochuťou. Pochváliť ešte musíme krásnu hustú a dlhotrvajúcu penu. Tá nám vytvorila v okamihu fúziky nad hornou perou (okrem tých, ktoré tam už boli). Chválime. body :10   Zhrnutie: Pred príchodom sme čakali, že tmavé pivá budu lepšie. Opak bol ale pravdou. Vyhrala to dvanástka Luxor. V podniku nájdete aj pivá, ktoré aspoň podľa nás majú kolísavú „kondíciu“ či mierne nedostatky.

Pivovar Hostinec

Hostinská 12 Pre mňa je toto pivo ideálne. Chutné, svieže, ľahké telo a mierne zakalené. Použitý žatecký chmeľ mu dodáva príjemnú vôňu a horkosť. V aróme môžete nájsť príjemné ovocné vône zámerne spôsobené voľbou teplôt pri fermentácii. Moja osobná voľba tohto pivovaru. body: 10   Bramling Cross 11 – ale(ejl) v štýle single malt, singl hop Názov je odvodený od chmeľu, ktorý bol použitý. Nakoľko základ tvorí jeden slad a aj chmeľ, obdivujeme, ako sa toto pivo podarilo. Vôňa, mne síce nie príjemná, po tráve, bylinách, ale chuť bola dobrá, chmeľovo-korenistá. Pivko bolo mierne zakalené. body: 8   Mulatka 12 – ovsený brown ale Príjemne sladšie a hladké pitie. Vo vôni bola dominantná káva, ktorá sa prejavila aj v chuti. Spôsobené to bolo správnym pomerom svetlého a praženého sladu. body: 8,5   Black cat – čierna IPA Favorit môjho kolegu na ochutnávke. A priznám sa, do vône som sa zamiloval aj ja. "Tmavé pivo ALE (ejl), v ktorom okrem kávoviny cítiť citrusy a grep. Táto kombinácia príjemne zahrala aj na chuťových pohárikoch, a tak sme sa mohli opäť tešiť príjemnému pivu," povedal nám "bobo" o poslednom z ochutnávaných pív v Hostinci. body: 10   Sumár: V Hostinci boli pivá veľmi vyrovnané. Ani jedno nevytŕčalo z radu. A tak hodnotím tento podnik ako veľmi dobrý. Hlavne preto, že pri pestrosti tohto sortimentu, sme ani na jednom nevedeli nájsť chybu.

Golem

Tmavá 13° Príjemne ľahko piteľný mok. To som od tmavého piva naozaj nečakal. Chuť, podľa „boba“, býva kávovejšia, mne ale rozhodne sadla. Také niečo si predstavujem ako doplnok letných večerov. body: 8   Shemesh 12° Peter Bognár nám prezradil o tomto pive naozaj veľa: "Toto pivo bolo varené aj v Pivovare Hostinec, ale v Goleme inak. Štýlovo sa približuje typu India Pale Lager, suroviny a chmelenie vychádzajú zo štýlu IPA, ale kvasenie prebehlo spodnými kvasinkami, ktoré sa používajú na ležiak, lager. Okrem základného žateckého poloraného chmeľu bol v závere na vôňu použitý chmeľ Bramling Cross. A to vytvorilo príjemný zážitok. Pivko sme ochutnali aj pred mesiacom. Tento prípad je však pravým opakom Tribulusu od Šemráka. Prečo? Jednoducho staršie, odležanejšie chutí omnoho lepšie. Je trochu pikantnejšie, vôňa kvetnatejšia a po čiernych ríbezliach." body: 10   Golem 11,5 svetlý Pivo ,vďaka ktorému budete tento podnik buď milovať, alebo nenávidieť. Ja som rozhodne za prvý variant. Pivo ma krásne sladovú chuť. A čo by to bol predsa za Golem, ak by chýbal kal? Túto situáciu si ani neviem predstaviť body: 9,5   Zhrnutie: Pivovar síce ponúka iba 3 druhy piva. O to lepšie ale chutia. Je pravdou, že vám tieto chute musia sadnúť. Ak si ich ale raz obľúbite, s istotou sa stanete verným štamgastom.   Na záver by ste očakávali, že určíme víťaza. Aj keď niektoré moky by si ocenenie zaslúžili, iné by možno potrebovali ešte doladiť. Cieľom ale bolo hodnotenie pivovarov. Preto jednoznačne vyhrali Košice. V našom meste sa nachádzajú ozajstní odborníci na varenie piva. A práve preto môže byť každý Košičan hrdý na všetky pivá, ktoré pochádzajú z nášho mesta.  
Sumár hodnotenia: pivo / počet bodov
 WEIZENLUX 11° / 10
 LUXOR 12° / 10
 HOSTINSKÁ 12 / 10
 SHEMESH 12° / 10
 BLACK CAT / 10
 GOLEM 11,5 SVETLÝ / 9,5
 MULATKA 12 / 8,5
 BRAMLING CROSS 11 / 8
 TMAVÁ 13° / 8
 LUXOR DELUXE 10 / 7,5
 LUXOR 13° / 7
 TRIBULUS 14° / 7

Foto: shutterstock
 Tomáš Tóth ml.

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím