09.01.18

Farbou roka 2018 sa stala ultra fialová

foto: shutterstock

Už desiatky rokov odborníci z celosvetovo uznávanej americkej spoločnosti Pantone vyberajú farbu, ktorá nám bude vládnuť počas najbližších dvanástich mesiacov. Kraľovanie hráškovo zelenej končí. Svoje žezlo prenecháva ultra fialovej. 

Minuloročná farba s názvom „greenery“ symbolizovala sviežosť, istotu a návrat k prirodzenosti. Ultra violet, alebo ultra fialová, má predstavovať vizionárske myslenie a hlboké emócie. 

reklamná správa

Harmónia protikladov

Fialová bola v minulosti známa aj ako farba smútku. Kresťania ju používali ako náhradu za čiernu. Symbolizovala duchovno a tajomno. Dnes ju skôr poznáme ako farbu diplomacie, rozvahy a kreativity. Fialová je obľúbená najmä medzi ľuďmi s veľkou fantáziou a s poriadnou dávkou vášne. V prírode predstavuje napríklad farbu levandule či fialiek.

Odtieň ultra violet podľa amerického inštitútu Pantone má symbolizovať experimentovanie a nesúlad. Predstavuje takisto pohľad do budúcnosti, vizionárstvo a originalitu. Fialová je známa aj ako farba intuície. Vzniká kombináciou dvoch silných farieb. Červenej, ktorá je označovaná ako mužský odtieň, a modrej, ktorá je zase ženská farba. Dochádza tak k harmónii protikladov. Aj preto v sebe ukrýva akési tajomstvo a nesúlad. Hoci je fialová veľmi výrazná farba, pristane blondínam, brunetkám, ale aj ryšavkám. Mala by sa kombinovať s neutrálnymi farbami ako je jemná ružová, béžová či biela.

foto: shutterstock
foto: shutterstock

Meno podľa farby

Odtiene fialovej sú často spájané aj so slávnymi osobnosťami ako Prince, Jimi Hendrix či David Bowie, ktorí ju spopularizovali. Netajili sa tým, že jej podľahli, a preto sa často obliekali do odevov v tejto farbe. Ultra fialová farba sa však najviac spája s manželkou ikony pop-artu. Teda s americkým výtvarníkom a vizionárom rusínskej národnosti, ktorého rodičia pochádzali z východoslovenskej dediny Miková, Andy Warholom. Jeho manželka sa ako jediná na svete volala presne tak, ako kraľujúca farba tohto roka, a to Ultra Violet. Umelecké meno si zvolila podľa farby svojich vlasov, ktorej pripisovala v polovici šesťdesiatych rokov veľkú vážnosť. Do odtieňov fialovej ladila svoju garderóbu, ale aj domácnosť. 

V tom čase ňou bola doslova posadnutá. Ultra Violet, vlastným menom Isabelle Collin Dufresne, bola francúzsko-americká umelkyňa, ktorá sa stala na mnoho rokov múzou Andyho Warhola. 

Ultra Violet bola fialovou farbou priam posadnutá. Do odtieňov fialovej ladila svoju garderóbu, domácnosť i vlasy. foto: karenmoline.com
Ultra Violet bola fialovou farbou priam posadnutá. Do odtieňov fialovej ladila svoju garderóbu, domácnosť i vlasy. foto: karenmoline.com

Čítajte viac: moda

Luxová
Zdieľať článok:

Michaela Luxová je absolventkou masmediálnych štúdií na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach. Prácu redaktorky si vyskúšala v internetových aj v printových denníkoch. Svoje kreatívne myslenie v súčasnosti využíva na pozícii redaktorky.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím