PR 01.10.18

Kauza mestskej karty zapácha ako EEI. Petruško a spol. sa javia ako schizofrenici

Nová mestská karta má poskytnúť cestujúcim v košickej MHD mnoho výhod. Prevziať jej prevádzku a aj vydávať ju mala začať od začiatku budúceho roka nezisková organizácia Mestská karta Košice, ktorú zriadil pred vyše rokom Dopravný podnik mesta Košice (DPMK). Z tohto procesu sa však vyvinula kauza, keď vedenie mesta aj neziskovky odmietli informovať mestských poslancov o projekte i jeho financovaní. Kritika sa zniesla aj na to, že sa všetko udialo potichu a pri nominovaní zástupcov do orgánov neziskovej organizácie bolo mestské zastupiteľstvo úplne vynechané. 

Čo si o tom myslia aktivisti, sme sa porozprávali s lídrom iniciatívy Nezaplatím EEI ani cent a kandidátom na mestského poslanca Henrichom Burdigom.

Prečo vás vyrušuje, že má mestskú kartu prevziať pod kontrolu nezisková organizácia?
Po prvé, nápadne to začalo pripomínať EEI. Po druhé, keď vidím, že niekde sú nominovaní riaditeľ magistrátu Pavol Lazúr a viceprimátorka Renáta Lenártová zo Smeru (do správnej rady – pozn.), okamžite spozorniem a začne ma zaujímať prečo, lebo oni štandardne do hocijakej blbosti nepôjdu. A tretia vec je, že idú voľby, v databáze mestskej karty je zhruba 80-tisíc ľudí, čo je potenciálne úžasne vďačná databáza pre toho, kto s ňou bude narábať.

Spomenuli ste EEI. Je to preto, že sa jej konkrétne čísla o tržbách utajovali a teraz opäť nechcú zástupcovia mesta ani neziskovky predložiť mestským poslancom napríklad informácie o jej financovaní či sponzoroch?
Samozrejme. Je choré, keď mesto ako stopercentný akcionár DPMK nepodá poslancom informácie, o ktoré žiadajú. A to s výhovorkou, že nemôže informovať, lebo nie je zriaďovateľom neziskovej organizácie. Tej, kde sú v dozornej rade viceprimátorka i riaditeľ magistrátu a v predstavenstve DPMK, ktorý ju zriadil, sedí zastupujúci primátor Martin Petruško. Toto povie médiám, poslancom, ale najmä obyvateľom priamo na zastupiteľstve štatutár mesta. Veď on sa správa, obrazne povedané, ako schizofrenik. Ak toto robia, tak ma zaujíma, či niečo ďalšie netaja, keď za nič na svete nechcú povedať, čo sa v tej neziskovke deje.

Prečo schizofrenik?
Petruško a spol. tvrdia, že nemohli informovať a ani dať schvaľovať nominácie do orgánov neziskovky mestskému zastupiteľstvu, lebo ju nezriadilo mesto. Prečo potom Petruško dopustil, že je zriaďovateľom iba dopravný podnik, pričom na meste ako zriaďovateľovi mohol trvať nielen ako zastupujúci primátor, ale aj ako člen predstavenstva akciovky? On má predsa hájiť záujem mesta. V tomto prípade to určite neurobil.

Súčasná mestská karta.
Súčasná mestská karta.

Vnímate podobnosť s EEI aj v tom, že túto firmu považovali politici Smeru za schopnejšiu spravovať platené parkovanie ako mesto, teda tak isto, ako to teraz tvrdia o neziskovke pri mestskej karte
Áno, tvrdia to, ale sú asi schizofrenici aj šéf DPMK Richard Majza, jeho hovorkyňa Michaela Karaffová i Lenártová s Lazúrom. Potrebu neziskovky obhajovali tým, že dopravný podnik ani mesto už nemajú ďalšie kapacity na rozvoj mestskej karty. Ale úplne tí istí ľudia, údajne neschopní to robiť v drese DPMK či mesta, sú už zrazu na to tí úplne najschopnejší a aj majú kapacity, keď vystupujú ako funkcionári neziskovky.

Ako ste toto všetko vyhodnotili?
Je to smerácky biznis, ktorý odštartoval v roku 2016 listom mesta za vtedajšieho primátora Richarda Rašiho dopravnému podniku, že si môže urobiť neziskovku. Na základe toho si ju Lazúr, Petruško, Lenártová, Majza i Karaffová vyfabrikovali. Vyzerá to tak, že z toho vynechali mesto, aby sa to dalo utajiť pred verejnosťou. V iných prípadoch, keď im to vyhovovalo, dali poslancom všetko schváliť dopredu, aby boli krytí. Napríklad Petruško tvrdil, že podá žalobu na EEI iba vtedy, keď to schváli zastupiteľstvo. Pri neziskovke, keď si potrebujú upiecť svoj biznis, lebo inak sa to ani nemôže javiť, o tom poslancom dva roky nič ani len nepovedia, nie že im to dajú odobriť. Prečo asi? A pľuvanec do tvári Košičanov je vyjadrenie Karaffovej, že neziskovka najlepšie napĺňa požiadavku transparentnosti i otvorenosti projektu mestskej karty. Áno, napĺňa najlepšie, ale presný opak.

Vedenie mesta zvykne vyčítať aktivistom, že len všetko kritizujú a búrajú, ale neprichádzajú s riešeniami. Máte návrh, čo ďalej s touto neziskovkou a mestskou kartou?
Mestskú kartu môže naďalej prevádzkovať dopravný podnik ako doteraz, ale v zásade nemám problém ani s neziskovkou. Bezpodmienečne nutné je však dostať ju späť pod priamu kontrolu mesta i verejnosti. Samozrejmosťou by malo byť, že zloženie jej orgánov prejde schvaľovaním zastupiteľstvom. To by odstránilo aj tú nenormálnu situáciu, že my dnes nevieme, koľko stála kampaň na novú mestskú kartu, kto ju zaplatil a nepoznáme ani darcov, či partnerov projektu. A to len preto, že to takto Rašiho ľudia upiekli. V takej podobe, ako funguje teraz, nemôže neziskovka ďalej existovať. To ju potom radšej zrušme úplne.

Ako by ste to teda urobili vy?
Je to úplne jednoduché. Išli by sme na to presne opačne ako toto vedenie mesta zo Smeru. Najprv by sme vyvolali verejnú a  odbornú diskusiu, čo ďalej s mestskou kartou. Ak by sa ukázalo, že je naozaj vhodnejšie zveriť ju neziskovej organizácii, museli by jej vznik schváliť mestskí poslanci a rovnako aj zloženie všetkých jej orgánov. Nominovali by sme tam odborníkov, nie „našich ľudí“.

Horúcou aktualitou je, že Petruško sa rozhodol nepodpísať prechod mestskej karty z DPMK na neziskovú organizáciu a nechá to na rozhodnutí novozvolenému primátorovi  a zastupiteľstvu. Čo vy na to?
V prvom rade sa vôbec nemalo stať, že idú niečo hasiť až pod tlakom, keď začnú biť na poplach médiá, aktivisti a poslanci. Nezabudnime, že neziskovka funguje už vyše roka. Čo robil Petruško doteraz? Loboval za Rašiho kartu v predstavenstve DPMK a aj ako jeho pobočník vo vedení mesta. Zrazu, keď sme už aj poukázali na túto chobotnicu na stretnutiach s ľuďmi a začali sme sa tejto téme intenzívne venovať, to nepodpíše. Aj za týmto nepodpísaním sa ukázala jeho schizofrénia. Nie je to nič viac len ďalšia predvolebná kamufláž pred voľbami, ako je to aj s EEI...

Objednávateľ:  Henrich Burdiga, Pasteurova 5, 040 01 Košice, (Košickí aktivisti) Dodávateľ: KRATKY GLOBAL: MEDIA, a.s., Protifašistických bojovníkov 11, 040 01 Košice, IČO: 43 890 270

Vydavateľ nezodpovedá za obsah politickej reklamy.

Čítajte viac: volby

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím