PR 04.10.18

Keď vedenie mesta neberie ohľad na Košičanov

ROBILI TO,  ČO BY SME MY NIKDY NEDOPUSTILI

Električkové trate  

Rozsiahlu modernizáciu električkových tratí v podaní Richarda Rašiho (Smer) a spol. poznačili viaceré nedostatky.

Košičania napríklad trpeli na Kuzmányho namiesto troch až neuveriteľných desať mesiacov, kým prešovská firma Dúha ukončila tento ani nie kilometrový úsek. Nedostala za to pokutu jediné euro. Za hlavy sa chytali ľudia aj pri mnohých detailoch. Príklad za všetky: na zastávke Dom umenia nainštalovali prístrešok desiatky metrov od začiatku nástupného ostrovčeka. V daždi musia do električky cestujúci z neho prebiehať. A ak si chcú odtiaľ odsledovať na infotabuli jej príchod, potrebujú ďalekohľad, aby tam dovideli. A čo na to vedenie mesta ako investor? „Všetko je v súlade s projektom,“ znela do nemoty legendárna výhovorka.

 


Rozpredávanie mestských nehnuteľností  

Vedenie mesta zo Smeru rozpútalo masívny výpredaj mestských pozemkov i budov vďaka hlasovacej mašinérii poslaneckých lokajov. Zastupiteľstvo pripomínalo second hand s nehnuteľnosťami za babku. Politici znásilnili zákon o majetku obcí a z mimoriadneho inštitútu - osobitného zreteľa (umožňuje predávať pod znaleckú cenu) si urobili pravidlo.

Väčšinou tiež odklepli predaje majetku mesta za smiešne ceny oproti trhovým s výhovorkou, že boli stanovené znaleckými posudkami, podľa nás sedliackym rozumom neakceptovateľnými.

Ale to už Košičanom nepovedali, že znalecká cena je podľa zákona iba východisková minimálna, nie povinná. Poslancom nič nebránilo zapýtať si od kupujúcich štandardné trhové ceny. To by však bolo výhodné iba pre mestskú kasu...

 


Územný rozvoj Košíc  

Vyše 40-ročný územný plán Košíc už naozaj nezodpovedal dynamickému rozvoju mesta po páde komunizmu. V minulých rokoch ho však vedenie mesta a spriaznení poslanci menili mnohokrát vyslovene účelovo v prospech developerov, nie Košičanov.

A čo je horšie, stalo sa aj to, že mesto predalo napríklad pozemky lacno ako poľnohospodárske a potom, po schválení zmeny územného plánu zastupiteľstvom, sa z nich zrazu stali drahé stavebné. Takže mesto na tomto kšefte výrazne stratilo, ale parádne zarobil kupujúci.

Územný plán sa tak stal neraz v nezodpovedných rukách nástrojom na pokútny biznis, ktorý bol v priamom rozpore so záujmami Košičanov a optimálnym i udržateľným rozvojom mesta z hľadiska životného prostredia, komfortu bývania či dopravy.


AKO BY SME TO AKO POSLANCI ROBILI MY, aktivisti

Električkové trate

Určite by sme sa nevykašľali na Košičanov ako poslanci Smeru, Športu do Košíc a niektorí „akože nezávislí“, ktorí sa dopravným armagedonom v uliciach a aj absurdnosťami v projekte začali zaoberať až po masívnej kritike verejnosti.

Mesto sa chystá vysúťažiť zhotoviteľa projektovej dokumentácie na zostávajúce staré trate (Alejová, Južná trieda, Barca a Jazero). Budeme trvať na tom, aby pracovnú verziu pripomienkovala odborná verejnosť, nech sa vychytajú všetky nezmysly „v súlade s projektom“. A aby nechýbali atribúty, bez ktorých by bolo dielo opäť iba paródiou na modernizáciu – napríklad združené zastávky s autobusmi a aj prístrešky, ktoré naozaj ochránia pred dažďom, snehom a vetrom i s primeranou kapacitou lavičiek.
Zhotoviteľ diela musí byť zmluvne pod takým tlakom sankcií, že si na rozdiel od Dúhy nedovolí zásadne predĺžiť termín ani na jednotlivých úsekoch.

Henrich Burdiga, líder Nezaplatím EEI ani cent - občianska neposlušnosť, a Ladislav Strojný, Nezaplatím EEI ani cent - občianska neposlušnosť.
Henrich Burdiga, líder Nezaplatím EEI ani cent - občianska neposlušnosť, a Ladislav Strojný, Nezaplatím EEI ani cent - občianska neposlušnosť.

Rozpredávanie pozemkov

Mestský „second hand“ s nehnuteľnosťami okamžite zarazíme. Osobitnému zreteľu vrátime zákonný rámec, stane sa opäť iba mimoriadnym inštitútom.

Znalecký posudok sa bude v súlade so zákonom využívať pri nákupe zo strany mesta. Pri predaji presadíme vytvorenie záväzných cenových máp podľa jednotlivých lokalít a druhu mestských nehnuteľností v spolupráci s odborníkmi na realitný trh. Budú sa pravidelne aktualizovať.

Stanovia sa tak jasné pravidlá hry. Záujemcovia o obchod s mestom budú dopredu vedieť, za asi akú cenu získajú mestský majetok a že to pre nich nebude fantastický biznis na úkor mestskej kasy, ale normálna trhová transakcia.

Košičania si tak budú môcť sami jednoducho skontrolovať, či sa s ich vlastníctvom nekšeftuje.

Územný rozvoj Košíc

Práve teraz vrcholí príprava nového územného plánu, a tak dostanú novozvolení mestskí poslanci jedinečnú príležitosť ovplyvniť, ako sa bude rozvíjať a čo i kde sa v ňom bude môcť stavať počas najbližších desaťročí.

Schvaľovať by sa mal v roku 2020. Ak budeme zvolení za poslancov, nedopustíme, aby sa ďalej zahusťovalo vnútro mesta, znižoval sa komfort bývania a likvidovali sa ďalšie zelené plochy. Za takýto územný plán by sme zahlasovať nemohli.

Našou prioritou tiež bude masívnou kampaňou v dobrom slova zmysle donútiť čo najviac Košičanov, aby si jeho návrh pozreli a dali k nemu prípadné pripomienky. Súčasné vedenie mesta a aj niektorých mestských častí ich k tomu motivovalo len veľmi chabo.

Možnosť pripomienkovania územného plánu síce pred pár dňami uplynula, ale my budeme trvať na tom, aby obyvatelia ešte dostali jednu šancu navrhnúť prípadné zmeny.

Objednávateľ:  Henrich Burdiga, Pasteurova 5, 040 01 Košice, (Košickí aktivisti) Dodávateľ: KRATKY GLOBAL: MEDIA, a.s., Protifašistických bojovníkov 11, 040 01 Košice, IČO: 43 890 270

Vydavateľ nezodpovedá za obsah politickej reklamy.

Čítajte viac: volby

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím