PR 25.06.19

Legendárne kúpalisko Červená hviezda ožije medzinárodnými letnými pretekmi v plávaní Masters

foto: Arena Slovakia Swimming Masters Cup´19

Druhý prázdninový víkend sa bude niesť v športovom, ale i tanečnom duchu. Tretí ročník medzinárodných pretekov ARENA SLOVAKIA SWIMMING MASTERS CUP´19 sa blíži. Zo Šamorína sa tentoraz preniesol do metropoly východu. Už v dňoch 6. a 7. júla si zmerajú sily plavci kategórie Masters z Európy a Afriky na legendárnom kúpalisku Červená hviezda. Sprievodným podujatím bude Slovakia DANCE Masters. Čaká vás osem tanečných lektorov a dvadsať energiou nabitých workshopov. 

Na dvoch predchádzajúcich ročníkoch sa zúčastnilo takmer 500 plavcov kategórie Masters z vyše sto klubov a desiatich krajín Európy. Okrem množstva národných rekordov sa podarilo na týchto plaveckých pretekoch, usporiadaných doteraz v športovom areáli x-bionic sphere v Šamoríne, prekonať aj jeden európsky  a jeden svetový rekord.

Trofeje čakajú na svojich majiteľov. Foto:
Trofeje čakajú na svojich majiteľov. Foto: archív Arena Slovakia Swimming Masters Cup´19

História klubového plávania

Plavecké preteky sú každoročne nielen podujatím na vysokej medzinárodnej, športovej a spoločenskej úrovni, ale ich súčasťou je aj realizácia projektu CECHOSLOVAKIA SWIMMING MASTERS HISTORY.

Projekt je nevšedný svojím charakterom a zameraním. Ponúka možnosť vzájomného prepojenia a pomoci pri realizácii medzinárodnej propagácii histórie klubového plávania, predovšetkým však jej významných osobností – plavcov, trénerov a funkcionárov. Rok 2019 sa bude zároveň niesť v znamení osláv 100. výročia založenia Československého amatérskeho plaveckého zväzu v Košiciach.

„Máme v pláne prezentovať aj rôzne exhibície vo vodnom póle, synchronizované plávanie a večerné plávanie populárnych osobností zo Slovenska a zahraničia, ako aj odovzdávanie zlatých plakiet za zásluhy o rozvoj plaveckých športov na Slovensku,“ povedal Branislav Hakel, riaditeľ plaveckých pretekov a riaditeľ ARENA PRAHA, s.r.o., zastúpenie pre Slovensko.

Zo Šamorína do Košíc

Minulé roky sa podujatie konalo v Šamoríne. Tentoraz sa presunulo k nám do Košíc. Jedným z dôvodom je aj kvalitne zrekonštruovaný areál Kúpaliska ČH Košice, ktorý spĺňa tie najvyššie medzinárodné kritériá, a to, že je národnou kultúrou pamiatkou, podčiarkuje celkovú myšlienku projektu.  

„Letisko, výborné železničné a autobusové spojenia, dostatočné ubytovacie kapacity v rôznych cenových kategóriách, technické zázemie, ale predovšetkým plaveckí nadšenci, odborníci a funkcionári ako Radoslav Sabol, Ivan Šulek, plavecký tréner Juraj Skála, naše úspešné plavkyne Zuzana Jusková, Erika Mrázová s celým Masters tímom, ktorí prisľúbili aktívne sa zúčastniť prípravy a realizácie, je garanciou úspešnej a vydarenej akcie,“ dodáva Branislav Hakel.

Sprievodným podujatím ARENA SLOVAKIA SWIMMING MASTERS CUP´19 bude Slovakia DANCE Masters. Čaká vás osem tanečných lektorov a dvadsať energiou nabitých workshopov  v štýle SALSA - BACHATA – KIZOMBA. Nehovoriac o Saturday’s Dance Night Party, ktorá je súčasťou Gala programu H2oOK SLOVAKIA. Záštitu nad týmto športovo–spoločenským podujatím prevzali primátor mesta Košice Jaroslav Polaček a župan Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. 

Foto:
Foto: archív Arena Slovakia Swimming Masters Cup´19

Zbierka pre premožiteľku La Manche

Ambasádorkou celého podujatia je Košičanka Zuzana Jusková, prvá a zatiaľ jediná slovenská ženská plavecká premožiteľka svetoznámeho kanálu La Manche. Prekonala ho v najlepšom slovenskom čase medzi mužmi aj ženami. Zuzka v roku 1989 získala vo federálnej lige družstiev striebornú medailu. Jej hlavnou disciplínou bolo osemsto metrov voľným spôsobom.

Ešte ako juniorka ŠKP Košice snívala o preplávaní La Manche. Svoj veľký sen si napokon splnila pred dvoma rokmi. Ako prvá Slovenka zvládla nástrahy prielivu v studených vodách Atlantického oceána, oddeľujúcich Francúzsko a Anglicko. Plánovala to zvládnuť približne za 15 hodín. Napokon bola výrazne rýchlejšia - dosiahla čas 11 hodín a 16 minút. Prekonala tak pätnásť rokov starý slovenský rekord, ktorý zaplával Zoltán Makai. V rámci podujatia sa uskutoční spontánna zbierka -  Útok na Gibraltársky prieliv.

Výťažok z tejto zbierky bude slúžiť na prípravu a realizáciu nového cieľa Zuzky. 

Červená hviezda v minulosti patrila medzi vychýrené kúpaliská. Foto:
Červená hviezda v minulosti patrila medzi vychýrené kúpaliská. Foto: archív Arena Slovakia Swimming Masters Cup´19

Nazrime do histórie kúpalísk

V registri modernej architektúry na Slovensku sú tri kúpaliská. Všetky tri sú kultúrnymi pamiatkami, lebo sú to významné funkcionalistické stavby. Viac svetla, vzduchu a slnka, to bolo jedno z hlavných hesiel modernej architektúry. A tak je logické, že do módy v 30. rokoch minulého storočia začali prichádzať letné kúpaliská. A boli to pre architektov vzrušujúce výzvy. Prvé vzniklo v Piešťanoch Kúpalisko EVA (1933 – 1934), potom prišla na rad ZELENÁ ŽABA v Trenčianskych Tepliciach (1935 až 1936) a v tom istom čase postavili v Košiciach tretie, pozoruhodné a technicky unikátne kúpalisko.

Navrhol ho košický rodák L. Oelschläger z nemecko-maďarskej rodiny (1896 – 1984) vo svojom vrcholnom tvorivom období. Za dvadsať rokov v ČSR vytvoril 70 projektov a v Košiciach človek naďabí na výsledky jeho práce, nech sa pohne ktorýmkoľvek smerom. 

Jeho diela sú vzorovými príkladmi toho, s akou pokorou a nenásilnou eleganciou vstupuje v tom čase nová architektúra do historického prostredia. „Každý vstup do jeho budovy je pre jej užívateľov, ale aj obdivovateľov jeho diela zážitkom, pri ktorom nás ovládnu tie najslávnostnejšie pocity. A o tom by mala byť skutočná architektúra,“ tvrdia autori prvej významnej publikácie u nás o tomto košickom rodákovi Adriana Priatková a Peter Pásztor.

Staré ČH patrilo rekreačným plavcom i vrcholovým športovcom. Foto:
Staré ČH patrilo rekreačným plavcom i vrcholovým športovcom. Foto: archív Arena Slovakia Swimming Masters Cup´19
Legenda ožila pred tromi rokmi

Kúpalisko Červená hviezda je po rozsiahlej rekonštrukcii. Investorom bolo mesto Košice s investíciou viac ako štyri milióny eur.

Pre športovcov a verejnosť bolo neprístupné dlhých osem rokov, ale od leta 2016 slúži opäť svojmu účelu. Renovačné práce trvali takmer jedenásť mesiacov. Zrenovované boli pôvodné šatne, prevádzková budova, bazény pre plavcov i neplavcov a detský bazén. Navyše pribudol hypermoderný nerezový bazén, ktorý je možné účelovo posuvnou stenou priečne rozdeliť, zväčšiť či zmenšiť napr. na 25 m (plavecké preteky) alebo na 33 m (vodnopólové zápasy). Kapacita celého areálu je 1 200 osôb.
Areál je po rozsiahlej rekonštrukcii. Foto: Arena Slovakia Swimming Masters Cup´19
Areál je po rozsiahlej rekonštrukcii. Foto: archív Arena Slovakia Swimming Masters Cup´19

V súčasnosti má moderné zázemie a technológiu na úpravu a ohrev vody v bazénoch. Na športové aktivity a relax ponúka najviac vodných plôch v Košiciach.

(ML)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím