04.12.15

Najvhodnejším obdobím na výsadbu je jeseň až do mrazov a skorá jar

foto: shutterstock

Máte voľnú plochu, na ktorej by ste radi vysadili nejaké stromčeky, ale neviete, kedy a ako? V súčasnosti je na trhu množstvo stromov pestovaných v kontajneroch a rôznych vakoch.

Tieto stromy môžeme v podstate sadiť celoročne s výnimkou zimy, keď je zem zamrznutá. Dopestovanie takýchto stromov je finančne náročnejšie, čo sa odzrkadľuje aj na cene, ktorá je vyššia v porovnaní s voľnokorennými stromami a stromami v zemných baloch. Vo všeobecnosti najvhodnejším obdobím na výsadbu stromov je jeseň a skorá jar.

Kedy je správny čas

Na jar sa odporúča sadiť stromy po rozmrznutí pôdy, teda v čase od polovice marca až do začiatku mája, kedy začínajú stromy pučať. Jarný termín je vhodnejší pre chúlostivé druhy stromčekov. Stanovištia pre stromčeky sú v tom čase vlhké, čo im prospieva. Tiež je tento čas vhodný na sadenie do ťažších pôd a v chladnejších oblastiach. Jesenná výsadba je u ihličnatých a listnatých stromov rozdielna. Ihličnaté stromy sa presádzajú po vyzretí nových výhonkov koncom augusta a v septembri. Stromy do začiatku zimy ešte zakorenia a môžu bez poškodenia prezimovať. Listnaté stromy sa spravidla sadia po opadaní listov, t. j. od 15. októbra až do zamrznutia pôdy.

reklamná správa

V centre mesta rastie nové business centrum

Výhodou je zdravé pracovné prostredie a najmodernejšie technológie.

Zistite viac

Vhodné miesto

Na začiatku musíme nájsť vhodné stanovište vzhľadom k špecifi ckým nárokom jednotlivých druhov. Chúlostivé a citlivé druhy nesadíme na južne a východne exponované svahy. Na týchto svahoch, najmä v jarnom období, denné rozmŕzanie a večerné mrazy najviac poškodzujú novo vysadené rastliny, ktoré začínajú pučať.

Veľká jama

Ak máme vybraté stanovište, pripravíme si jamu, ktorá má byť podľa kvality pôdy 2 až 3-krát väčšia. Na spodok jamy ako štartovacie hnojivo pridáme vyzretý kompost a pri ihličnanoch, nakoľko majú rady kyslejšiu pôdu, rašelinu. Pri ílovitých pôdach piesok a opačne, pri piesčitých pôdach zase pridáme ílovú zložku. Horná vrstva pôdneho horizontu sa nasype ako prvá a potom spodné vrstvy (to, čo sme vykopali ako posledné). Proti hryzcom a rôznym iným škodcom, ktorí obľubujú korienky, vystelieme jamu poplastovaným pletivom.

Hĺbka

Stromy pred výsadbou namočíme do vody maximálne na 24 hodín. Ak stromček nebudeme sadiť hneď po vykopaní, je potrebné ho uložiť do tieňa na chránené miesto a zasypať vlhkými pilinami, resp. zeminou. Stromčeky sadíme tak hlboko, ako rástli v škôlke, t. j. aby bol koreňový kŕčok (zhrubnutá časť kmeňa nad začiatkom koreňovej sústavy) s úrovňou pôdy. Ak sadíme štepený strom, miesto štepenia musí byť nad zemou. Hlbšie sadíme iba niektoré kry, napríklad ríbezle, aj to maximálne o 5 - 10 cm. Je vhodné, aby pri výsadbe boli aspoň dvaja ľudia, pričom jeden stromček pridržiava a druhý dosypuje zeminu.

reklamná správa

Zmeň kariéru a zaži luxusnú jazdu s FPT Slovakia

Svetové projekty s využitím najmodernejších technológií čakajú len na teba!

Zistite viac

Záverečné práce

Dávame pozor, aby pri dosypávaní zeminy nevznikali väčšie vzduchové bubliny, ktoré môžu zapríčiniť vysychanie korienkov. Pri výsadbe vzrastlejších stromov je vhodné ich po výsadbe zastabilizovať najčastejšie drevenými kolmi proti vyvráteniu. Po ukotvení stromček výdatne zalejeme minimálne 10 l vody. Po vysadení môžeme okolo stromčeka vytvoriť tzv. misku na lepšie zachytávanie vody. Proti nadmernému odparu vody používame netkané textílie a rôzne druhy mulču. Strom po vysadení skrátime aspoň o jednu tretinu, aby sa nadzemná a podzemná časť stromu vyrovnala.

Dôležitý postup

Pri dodržaní správnych agrotechnických termínov, zohľadnení nárokov jednotlivých drevín a dodržaní technologického postupu, je ujateľnosť takmer 100 percent. Stromčeky na skrášlenie svojho okolia si môžete zakúpiť aj v predajni na Rastislavovej 79 v Košiciach, prípadne v okrasnej škôlke v Bernátovciach pri obci Kokšov Bakša.

Peter Vrábel

reklamná správa

Čítajte viac: zahrada

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím