08.09.16

Netopiere atakujú sídliská

Včera sme v našich novinách písali, že obyvatelia Sídliska Ťahanovce v týchto dňoch čelia náletom netopierov a sľúbili sme, že prinesieme názor odborníka, ako sa s nimi vysporiadať. Zaujímalo nás, či je to úplne normálna vec v tomto ročnom období, alebo je to nejaká anomália. Dobré rady pre vás sme dostali od Ľuboša Korytára, odborného asistenta z Ústavu hygieny zvierat a životného prostredia UVLF v Košiciach.

Normálny úkaz

„Je to úplne normálny úkaz. Anomáliou by bolo, keby sa nám netopiere v mestách počas jesene vo väčšom množstve neobjavili,“ hovorí odborník a dodáva, že netopiere sú jedinečnou skupinou cicavcov, ktoré sú schopné skutočného aktívneho letu. Táto schopnosť im umožňuje presúvať sa mnohokrát na značné vzdialenosti presahujúce aj 1 000 km.

Dôvodom je aj párenie

„Ľuďom sa môže zdať, že sa každoročne počas jesene v ich panelákoch netopiere premnožujú. Dôvodom ich akumulácie v niektorých panelákoch je rozpad letných materských kolónií, z ktorých sa samice a tohtoročné mláďatká rozlietavajú po krajine a hľadajú tzv. prechodné úkryty. Na týchto miestach sa často pohlavne dospelé zvieratá pária. Samce si v škárach bytoviek vytvárajú háremy, kam lákajú samičky z okolia, ktoré si zároveň pred ostatnými samcami bránia,“ uvádza Ľuboš Korytár.

Niektoré odletia, iné zostanú

Z takýchto prechodných úkrytov sa postupom času a s príchodom zimy časť netopierov odsťahuje. Niektoré zostanú zimovať priamo v panelákoch. A nebýva ich málo. V zimujúcich kolóniách sú desiatky, ale aj tisícky kusov. „Preto je žiaduce, aby obyvatelia panelákov pristupovali k netopierom citlivo.“

Sú chránené

Zákon pamätá aj na ochranu ich životného prostredia a úkrytov. V súčasnosti sa už aj panelové domy považujú za ich prirodzené výskytisko a akýkoľvek nevhodný zásah s následným zranením, usmrtením alebo poškodením ich úkrytu môže byť podľa toho posudzovaný.

Využívajte sieťky

Tieto tvory nevyhľadávajú zámerne fyzickú blízkosť človeka, ale využívajú vhodné panelové domy s množstvom fasádnych a atikových otvorov či škár. Najčastejšie sa stáva, že do interiéru zablúdia cez otvorené okná. „Tu je rada jednoduchá... inštalácia sieťok. Toto obyvateľov ochráni aj pred mnohými druhmi dotieravého hmyzu. Ak sa dostávajú do interiérov skrz medzipanelové priestory, šachty, stupačky a praskliny, ide o zložitejší problém. Toto už treba konzultovať so správcami budovy, odborníkmi v stavebníctve a tiež s osobami kompetentnými riešiť kolízne situácie s chránenými druhmi živočíchov.“

Čo robiť?

„K nájdenému netopierovi pristupujte s maximálnou opatrnosťou. Vždy použite kožené rukavice, hrubšiu handru, prípadne iné vhodné pomôcky tak, aby nebol poranený človek, ale ani živočích. Zviera môže byť dezorientované, vysilené, podráždené a na dotyk človeka môže reagovať obrannými reflexmi – hryzenie a škrabanie. V prípade neopatrnej manipulácie môže dôjsť k poraneniu nielen zvieraťa, ale i človeka.,“ dodáva na záver odborník.  
Kto vám pomôže 
V prípade nálezu akéhokoľvek chráneného živočícha vrátane netopiera, ak nie je možné jeho okamžité navrátenie do prostredia kontaktujte:
Štátnu ochranu prírody Slovenskej republiky (sopsr.sk/web/)
Úrad starostlivosti o životné prostredie (sazp.sk/isuzp/urady.htm)
Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku (netopiere.sk).
Kliniku vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach (uvlf.sk).

 

Foto: Archív ľk

 

 

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím