15.09.18

Ničivý tajfún na Filipínach si vyžiadal najmenej 12 mŕtvych

zdroj: TASR

Najmenej 12 ľudí zahynulo na Filipínach v dôsledku prechodu ničivého tajfúnu Mangkhut, ktorý zasiahol v sobotu severnú časť krajiny.

Obete na životoch hlásia predovšetkým v súvislosti so zosuvmi pôdy a účinkami prudkého vetra a dažďa na obytné domy. Medzi štyrmi osobami, ktoré usmrtil jeden zo zosuvov v provincii Nueva Vizcaya, boli podľa Tolentina aj dve deti.

Ďalší dvaja ľudia sú nezvestní a spolu s inými, zatiaľ nepotvrdenými obeťami, môže celkový počet mŕtvych stúpnuť až na 16, dodal poradca. Z vysoko rizikových oblastí podľa neho evakuovali približne 87-tisíc ľudí. Predošlé správy uvádzali, že svoje príbytky muselo opustiť až 105-tisíc ľudí, najmä v pobrežných oblastiach.

Foto: TASR
Foto: TASR

Štyri milióny ľudí bez elektriny 

Tzv. supertajfún Mangkhut zasiahol ešte v noci na sobotu miestneho času severovýchodné pobrežie Filipín. Jeho centrum prešlo nad pevninu v meste Baggao v provincii Cagayan na severe ostrova Luzon, takmer 400 kilometrov severne od Manily. V zasiahnutých oblastiach spôsobil aj záplavy, prerušenie dodávok elektriny pre viac než štyri milióny ľudí a výpadky v leteckej, lodnej i cestnej doprave.

Mangkhut je najsilnejší tajfún, aký tento rok postihol Filipíny. Pri prechode cez severnú časť ostrova Luzon sa priemerná rýchlosť vetra počas dňa znížila na 170 kilometrov za hodinu s nárazmi do 260 kilometrov za hodinu. Do nedele by sa mal tajfún presunúť k južnej Číne alebo Hongkongu.

reklamná správa

Ako chutí voda?

Prečo Košičania nemajú rovnakú vodu z vodovodu?

Zistite viac

(TASR, JH)

Čítajte viac: zahranicie pocasie

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím