18.04.19

Nový videoklip speváčky Cate le Bon sa natáčal na košickom Luníku IX

Foto: Veronika Janušková

V utorok, 16. apríla, mal premiéru nový videoklip speváčky Cate le Bon, ktorý sa natáčal na košickom Luníku IX. Autorom videoklipu je Phil Collins, vizuálny umelec, nominovaný na najprestížnejšiu britskú cenu za umenie Turner prize. 

„Home To You“ je nový singel z albumu Reward, piateho štúdiového albumu waleskej speváčky a hudobníčky Cate Le Bon. Album Reward bol napísaný do značnej miery počas roka, ktorý strávila v Lake District, hornatom pohraničí medzi Anglickom a Škótskom, a nahratý v Kalifornii a je doteraz najosobnejším vyjadrením Le Bonovej.


Zdroj: youtube.com

Nakrúcal aj významné lokality 

Pokroky v skokoch a ohraničujú jej idiosynkratickú víziu avant-popu - nekľudného, odvážneho, surrealisticky nakloneného - ktorý je rovnako doma v low-fi experimentoch, skvelých piesňach a zložitých produktoch. Album bude vydaný 24. mája 2019 vo vydavateľstve Mexican Summer.

Ako informovala Nina Šilanová z Kina Úsmev, video pre „Home To You“ vzniklo v Košiciach v spolupráci s obyvateľmi sídliska Luník IX. Režíroval ho vizuálny umelec a filmár Phil Collins, ktorý už v meste pôsobil v roku 2013. Okrem scén nakrúcaných v tejto štvrti video obsahuje množstvo ďalších významných lokalít, ako napríklad Blšák, Univerzitná nemocnica a konzervatórium.

reklamná správa
 

Nepriateľstvo a rasizmus 

Košice majú veľkú rómsku komunitu, ktorá v dôsledku postupných vládnych a komunálnych politík často žije v osadách a na izolovaných chátrajúcich pozemkoch ako je Luník IX.

„V minulosti, ale znovu aj v posledných rokoch sú rómske komunity v Európe cieľom prenasledovania a systémového zanedbávania, od bývania a prístupu k základným službám, ako je elektrina a voda, k zamestnanosti a zdraviu. Tieto postoje sa odrážajú v nepriateľstve a príležitostnom rasizme populácie,“ vysvetlil filmár Phil Collins. 

Zisk poputuje na vzdelávanie 

V úzkej spolupráci s mnohými miestnymi protagonistami, nachádza Phil Collins chvíle dôstojnosti a radosti uprostred každodenných ťažkostí.

Hovorí: „Vo veku nezhody, v ktorej politika rozdelenia a xenofóbie - od Brexitu po Trumpa - roztrháva spoločenstvá naprieč národmi a kontinentmi, je nevyhnutné stáť v solidarite s tými, ktorí sú vystavení rutinnej diskriminácii a ktorým je popieraný zmysel príslušnosti.“

Video bolo spoluprodukované s Kinom Úsmev. „Výnosy z celého radu podujatí v súvislosti s vydaním albumu Cate Le Bon budú venované novej vzdelávacej iniciatíve Kina Úsmev, ktorej cieľom je vytvorenie spojenia mladých ľudí z Lunika IX a ďalších častí mesta prostredníctvom filmových workshopov, praktickej produkcie a verejnej prezentácie výsledných diel,“ povedal Lukáš Berberich, riaditeľ Kina Úsmev.

reklamná správa
 

(ROČ)

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím