15.09.18

Podeľme sa o silu pitnej vody

foto: unsplash

Vedeli ste, že viac ako miliarda ľudí nemá prístup k pitnej vode alebo že na otravu kontaminovanou vodou zomrie každý deň viac než tisíc detí? Popritom nemajú prístup ku kvalitnému zdroju pitnej vody 2 milióny ľudí. Základom tohto čísla sú bohužiaľ deti do 5 rokov. 

Pitná voda je voda v jej pôvodnom stave (alebo po úprave) určená na pitie, varenie, prípravu potravín alebo na iné domáce účely, bez ohľadu na jej pôvod. Jej hlavným indikátorom je zdravotná nezávadnosť - nesmie obsahovať jedy, toxické, rádioaktívne či biologicky škodlivé látky. Rovnako nesmie byť príčinou porúch zdravia a ochorení, ani pri dlhodobej konzumácii. Pri požívaní kontaminovanej vody hrozí deťom celý rad vážnych ochorení často sprevádzaných tráviacimi ťažkosťami, ktoré drobný detský organizmus vysiľujú a sú preň veľmi nebezpečné.

reklamná správa

Úspešný projekt Panoráma pokračuje!

Využite šancu vybrať si byt medzi prvými.

Zistite viac

Kde všade je pitnej vody nedostatok?

Je všeobecne známe, že pitná voda je dlhodobým problémom v Afrike. Skúsenosti s nedostatkom má aj herečka Andrea Růžičková, ktorá strávila predminulú zimu v Tanzánii, kde pomáhala v miestnom sirotinci. Svoj pobyt popisuje: „Najťažšie bolo asi vyrovnať sa s podmienkami. Boli sme bez vody v neobmedzenom množstve, na ktorú sme u nás zvyknutí. Uvedomíte si, že keď máte smäd, nenapustíte si pitnú vodu z kohútiku, aby ste sa napili. Tam je doslova raritou to, čo je u nás doma samozrejmosť.“ Medzi regióny, kde je prístup k nekontaminovanej vode nedostačujúci, patria aj krajiny Ázie (napríklad India, Bangladéš, Mjanmarsko) alebo Latinskej Ameriky (Guatemala, Mexiko), ale aj Karibská oblasť, niektoré časti Španielska a Kuba. 

reklamná správa

Česká herečka Andrea Růžičková sa stala už druhýkráť ambasádorkou projeku Čistá voda. foto: P&G
Česká herečka Andrea Růžičková sa stala už druhýkráť ambasádorkou projeku Čistá voda deťom. foto: P&G

Komu môžete pomôcť?

Vedci zo spoločnosti P&G vyvinuli špeciálne čistiace balíčky, ktoré z vody odstraňujú patogénne mikroorganizmy a rozptýlené čiastočky. Prášok z balíčka sa nasype do znečistenej vody a zamieša sa. Filtrácia trvá 30 minút a po uplynutí tohto času je možné vodu prefiltrovať a konzumovať. V niektorých oblastiach využívajú balíčky celé dediny – konkrétnym príkladom je Gway Tauk Chaung v Mjanmarsku. V spomínanej oblasti došlo ku kontaminácii vodných zdrojov po rozsiahlych záplavách, cyklónoch a ďalších prírodných katastrofách, ktoré sú tu častým úkazom. 

(TASR, PS)

reklamná správa

Čítajte viac: zdravie voda

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím