15.09.18

Podeľme sa o silu pitnej vody

foto: unsplash

Vedeli ste, že viac ako miliarda ľudí nemá prístup k pitnej vode alebo že na otravu kontaminovanou vodou zomrie každý deň viac než tisíc detí? Popritom nemajú prístup ku kvalitnému zdroju pitnej vody 2 milióny ľudí. Základom tohto čísla sú bohužiaľ deti do 5 rokov. 

Pitná voda je voda v jej pôvodnom stave (alebo po úprave) určená na pitie, varenie, prípravu potravín alebo na iné domáce účely, bez ohľadu na jej pôvod. Jej hlavným indikátorom je zdravotná nezávadnosť - nesmie obsahovať jedy, toxické, rádioaktívne či biologicky škodlivé látky. Rovnako nesmie byť príčinou porúch zdravia a ochorení, ani pri dlhodobej konzumácii. Pri požívaní kontaminovanej vody hrozí deťom celý rad vážnych ochorení často sprevádzaných tráviacimi ťažkosťami, ktoré drobný detský organizmus vysiľujú a sú preň veľmi nebezpečné.

reklamná správa

Ako chutí voda?

Prečo Košičania nemajú rovnakú vodu z vodovodu?

Zistite viac

Kde všade je pitnej vody nedostatok?

Je všeobecne známe, že pitná voda je dlhodobým problémom v Afrike. Skúsenosti s nedostatkom má aj herečka Andrea Růžičková, ktorá strávila predminulú zimu v Tanzánii, kde pomáhala v miestnom sirotinci. Svoj pobyt popisuje: „Najťažšie bolo asi vyrovnať sa s podmienkami. Boli sme bez vody v neobmedzenom množstve, na ktorú sme u nás zvyknutí. Uvedomíte si, že keď máte smäd, nenapustíte si pitnú vodu z kohútiku, aby ste sa napili. Tam je doslova raritou to, čo je u nás doma samozrejmosť.“ Medzi regióny, kde je prístup k nekontaminovanej vode nedostačujúci, patria aj krajiny Ázie (napríklad India, Bangladéš, Mjanmarsko) alebo Latinskej Ameriky (Guatemala, Mexiko), ale aj Karibská oblasť, niektoré časti Španielska a Kuba. 

reklamná správa

Česká herečka Andrea Růžičková sa stala už druhýkráť ambasádorkou projeku Čistá voda. foto: P&G
Česká herečka Andrea Růžičková sa stala už druhýkráť ambasádorkou projeku Čistá voda deťom. foto: P&G

Komu môžete pomôcť?

Vedci zo spoločnosti P&G vyvinuli špeciálne čistiace balíčky, ktoré z vody odstraňujú patogénne mikroorganizmy a rozptýlené čiastočky. Prášok z balíčka sa nasype do znečistenej vody a zamieša sa. Filtrácia trvá 30 minút a po uplynutí tohto času je možné vodu prefiltrovať a konzumovať. V niektorých oblastiach využívajú balíčky celé dediny – konkrétnym príkladom je Gway Tauk Chaung v Mjanmarsku. V spomínanej oblasti došlo ku kontaminácii vodných zdrojov po rozsiahlych záplavách, cyklónoch a ďalších prírodných katastrofách, ktoré sú tu častým úkazom. 

(TASR, PS)

reklamná správa

Čítajte viac: zdravie voda

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím