21.03.16

Ako sa starať o matrace

Zdravý a ničím nerušený spánok je základným predpokladom toho, aby ste mohli aktívne žiť a cítili sa spokojne. Ak sa ale nebudete dobre starať o svoje lôžko, matrac či posteľnú bielizeň, môžete si privodiť veľa problémov.

Mnoho ľudí ani netuší, s kým, alebo s čím zdieľa svoju posteľ. Je síce pravda, že sú to „tvorčekovia“ maličkí, ale zla narobia veru dosť.

Nepodceňujte hygienu

Ak ste nikdy nemenili matrac alebo sa oň pravidelne nestaráte, zdieľajú s vami lôžko milióny roztočov. Okrem nich sa v matraci vyskytujú rôzne šupinky ľudskej kože, ktorými sa práve títo paraziti živia.

V jednom grame prachu žije v
matraci až 2500 roztočov. Viete si predstaviť, aké množstvo výkalov vyprodukujú? Tie sa spoločne s prachom pri každom pohybe uvoľňujú. Mikroskopické častice tak končia v našich ústach, nose, očiach a usadzujú sa aj na koži.

Niet sa preto čomu čudovať, že sa u nás v posledných rokoch výrazne zvýšil počet alergikov a astmatikov. Použité materiály a konštrukcie matraca preto musia zaistiť dostatočné prevzdušnenie a hygienu celého lôžka. A my by sme sa oň mali pravidelne starať.

Vetranie

Základnou podmienkou pre bezchybnú funkčnosť matraca je jeho kvalitné prevzdušňovanie počas spánku aj mimo neho. Matrac by preto mal byť umiestnený na pevnom doskovom alebo pevnom lamelovom rošte, aby mohol oboma smermi dýchať. Ak chcete matrac umiestiť na nepriedušnú dosku, mali by ste si vyberať matrac, ktorý má horizontálne vetracie otvory a okolo matraca je všitý 3D vetrací lem. Naše telo dýcha aj pokožkou a ležať na nepriedušnom matraci je pre našu kožu škodlivé.

Kvalitný matrac na vhodnej podložke stačí prevetrať raz za rok. Ak sa nadmerne potíte, je lepšie ho prevetrávať raz za
štvrťrok. Dôležité napríklad je že po chorobe či chrípke matrac vyvetrať. Táto činnosť nie je vôbec zložitá. Stačí ho umiestniť ráno na balkón či terasu a nechať ho tam do večera. Každé ráno je vhodné odkryť periny (najideálnejšie je vankúš a paplón nenechať na matraci), aby ste počas noci vytvorenú vlhkosť a teplo uvoľnili. Babičky kedysi stlali postele do výšky a prikrývali ich rôznymi dekami. Vyzeralo to možno v tom čase dobre, avšak vo vnútri sa všetko dusilo, a preto sa tvorili rôzne plesne a množili sa roztoče a baktérie.

Otáčanie

Kvalitný matrac nie je potrebné otáčať. Aj pri kúpe tejto časti domáceho vybavenia je dobré čítať priložený návod. Ak ste investovali viac peňazí, určite ste dostali od výrobcu záruku 12 - 15 rokov, že sa matrac nepreleží. Takéto matrace majú dokonca aj všité symboly, ktoré zamedzujú, aby si majiteľ napríklad pri pratí poťahu alebo vetraní zamenil časť, kde mal hlavu, za časť, kde mal predtým nohy. Dôvod je veľmi prozaický - hygiena. V 21. storočí mať hlavu tam, kde ste predtým mali nohy? Asi nie je potrebný ďalší komentár... Ak dostanete od predajcu odporúčanie, že máte matrac prevracať, má určite nižšiu kvalitu. Hrozí jeho rýchle preležanie a takýmto odporúčaním chcú oddialiť čas, než sa menej kvalitný matrac preleží. Hygiena v tomto prípade je až na ďalšom mieste.

Ak ale máte matrac obojstranný a každá strana má iné anatomické a ortopedické vlastnosti, potom otáčanie má zmysel. Nezabudnite, že sa otáča vrchná a stredná strana a nie hlavová a nožná časť.

Kedy matrac vymeniť

Dobrý matrac odporúčajú lekári vymeniť z hygienických dôvodov po ôsmich rokoch. Neskôr totiž nehygienické prostredie obmedzuje kvalitu spánku. Nedajte sa zviesť reklamami, v ktorých ponúka predajca záruku 25 rokov. Je to zavádzajúce. Vhodný matrac by mal zaručiť aj hygienické a antialergické prostredie. Odporúčať ľuďom, aby spali denne na rovnakom matraci viac ako osem až desať hodín sa považuje za nezodpovedné a neprofesionálne.

Foto: Shutterstock

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím