PR 16.09.19

Slovenský unikát len hodinu cesty od Košíc

foto: grand bari

Omamný mok, s čarovnou chuťou a nenapodobiteľnou vôňou... Víno je nápoj bohov a dar od nich nám, ľuďom. O víne sa v dávnej minulosti skladali básne, spievali piesne. Veď, čo by aj nie. Už naši predkovia vedeli, že nielenže dobre chutí, ale v malých dávkach je aj zdravé.

Víno je korunované na božský nápoj s božskými účinkami. Tento lahodný mok zrie aj u nás na Slovensku. V čarovnom srdci Tokaja. Môžeme hovoriť o šťastí, že máme túto jedinečnú vinohradnícku oblasť. Je síce malá, ale je jednou z piatich oblastí na svete, kde sa darí dopestovať vínnu révu na výrobu prírodne sladkých vín.

Milovali ho panovníci i umelci

Sám francúzsky kráľ Ľudovít XIV. nazval tokajské víno - „Vinum regum, rex vinorum“, teda  „Víno kráľov, kráľ vín“. Odvtedy nikdy nechýbalo na jeho stole počas večere.  

Nebol však jediným panovníkom, ktorý si tokajské víno zamiloval. Ruský cár Peter I. do oblasti Tokaja pravidelne vysielal obchodníkov s početnou družinou vojakov, aby jeho čarovný nápoj mal ochranu a nič sa mu po ceste nestalo. Tokajské vína však milovali aj umelci. Napríklad francúzsky filozof a spisovateľ Francois Voltaire, jeden z najvýznamnejších svetových hudobných skladateľov tvorby Ludwig van Beethoven, či uhorský klavírny virtuóz Ferencz Liszt. 

Pri dnešných nárokoch moderného vinárstva však tradícia nestačí. Vinárska spoločnosť Chateau GRAND BARI v obci Veľká Bara spojila tradíciu s moderným. V reštauráciách a vinotékach, kde sa ich vína predávajú, si všimli, že ich produkcia je akosi iná. Všetci milovníci vína oceňujú ich ľahkosť, sviežosť... Aj vďaka tomu sa stali unikátom. 

foto: grand bari
foto: grand bari

História i súčasnosť

Vinárstvo svojou architektúrou pripomína Taliansko. Tento štýl zvolili, aby vzdali úctu temperamentným Talianom, ktorí umenie vinohradníctva do Veľkej Bary priniesli.

Okrem výrobných priestorov či degustačných miestností sa v budove vinárstva nachádza aj tokajská expozícia. Hlavným lákadlom je originálny vinársky lis z roku 1873 – vďaka precíznej práci reštaurátorov budete mať možnosť vidieť skutočný unikát. Verte nám je to obrovský zážitok...

Po vstupe do budovy sa návštevník ocitne v hale s galériou presvetlenou veľkým strešným oknom. Z haly je možný bezprostredný výhľad do výrobnej časti vinárstva s nerezovými tankami a o poschodie nižšie do miestnosti s barikovými sudmi. Po stranách galérie sú umiestnené degustačné miestnosti, ktoré tiež ponúkajú pohľady do zázemia vinárstva i do galérie so vstupom do pivnice.

Degustácia a chutné jedlo

Všetci návštevníci majú možnosť degustovať tieto elixíry mladosti. Cena degustácie sa pohybuje od 6 do 25 eur na osobu. 

Víno a jedlo neodmysliteľne patria k sebe. Určite každému dobre padne sa po degustácii chutne najesť. Ani s tým v Chateau GRAND BARI nie je žiadny problém. Ponúka vám návštevu nádhernej, klimatizovanej reštaurácie. Teplá kuchyňa tam funguje sedem dní v týždni. Pošteklite svoje chuťové poháriky a užívajte si jedlo na priestrannej terase s čarovným výhľadom na celé okolie.

foto: grand bari
foto: grand bari

Luxusné ubytovanie

Ak chcete v tejto oblasti stráviť viac ako deň, určite vás potešíme. Ubytovať sa môžete v luxusných izbách  priamo vo vinárstve Chateau GRAND BARI. Zaiste oceníte kvalitný oddych na posteliach Bedeur v prémiových klimatizovaných izbách. Doprajte si pokoj a relaxujte. Apartmánové ubytovanie ponúka nádherné výhľady na vinice a slnkom zaliaty región Tokaja. 

Košické víno

September je známy aj tým, že sa každoročne v metropole východu konajú Košické slávnosti vína. Ani teraz tomu nebolo inak. Na slávnosti predstavili svoje produkty desiatky vystavovateľov. Ak ste milovníci vína, tak toto podujatie ste si určite nenechali ujsť. Na slávnostiach ste mali možnosť ochutnať nový ročník CASSAVITA 2018, ktorý je úplne iný ako ten z minulého roku. Košičania isto ocenia, že toto víno je z vinohradov nášho mesta. Výťažok  z jeho predaja išiel na obnovu jednej z dominánt metropoly východu – Urbanovej veže. Toto je ten pravý Furmint po náročnom dni, ktorý vám pomôže vypnúť a zrelaxovať. Takýto príjemný spoločník zaujme príjemnou ovocnou arómou, ktorá očarí vaše zmysly.  Vyšší zvyškový cukor a svieža nektárová kyselinka v ladnom spojení vás naladia na lepšie myšlienky...  

foto: grand bari

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím