14.02.18

Spoznajte silu bozkávania

foto: shutterstock

Sú príjemné, vzrušujúce a všetci ich máme radi. Prejavujeme nimi svoju náklonnosť a lásku. Reč je o bozkoch, s ktorými by ste nikdy šetriť nemali. 

Bozkávanie je prirodzenou súčasťou partnerského života. Tento intímny úkon zohráva v našej kultúre veľmi dôležitú úlohu. Okrem toho, že rozpaľuje zmysly,  je prospešné nášmu zdraviu. 

Šťastnejší vďaka bozkom

Je známe, že pri bozkávaní sa tvoria hormóny šťastia – endorfíny. Okrem nich sa do krvného obehu vplavuje dopamín, oxytocín a serotonín. Tieto hormóny sú zodpovedné za zlepšenie nálady, pričom pôsobia antistresovo.  Vďaka bozkávaniu sa človek stáva vyrovnanejším a dostáva sa ako keby do stavu meditácie. Všeobecne bozky posilňujú náš imunitný systém. Pri francúzskom bozkávaní dochádza k výmene miliónov baktérií. Bozkávanie takisto zvyšuje prietok slín, čím sa zabraňuje hromadeniu povlaku na zuboch.

reklamná správa

Vedeli ste, že?
- Podľa amerických štúdií pravidelné bozkávanie údajne predĺži náš život o päť rokov
- Najdlhší bozk na svete trval 58 hodín, 35 minút a 58 sekúnd. Thajský pár, ktorý sa bozkával vyše dva a pol dňa  bez prestávky, je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov
- Podľa výskumov stačí jediná minúta bozkávania na to, aby človek spálil 20 kalórií
- Priemerný bozk trvá 12 sekúnd
- Bozky si okrem ľudí vymieňajú jedine šimpanzy a niektoré ďalšie druhy opíc
- Aj letmý bozk na pery funguje lepšie ako antidepresívum
- Väčšina ľudí pri bozkávaní nakláňa hlavu na pravú stranu
- Pri vášnivom bozkávaní sa do tejto činnosti zapojí až 34 svalov tváre, ktoré pokožku napnú, čím sa predchádza starnutiu 
- Bozky na krk pripadajú erotické až 90 % žien

Čítajte viac: zaujimavosti

Luxová
Zdieľať článok:

Michaela Luxová je absolventkou masmediálnych štúdií na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach. Prácu redaktorky si vyskúšala v internetových aj v printových denníkoch. Svoje kreatívne myslenie v súčasnosti využíva na pozícii redaktorky.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím