PR 26.11.18

Študuj na najlepších košických univerzitách

ilustračná foto: pexels.com

Košice jednoznačne patria k najkrajším mestám na Slovensku. Sú historické, s množstvom nádherných pamiatok, múzeí a malebných uličiek. Okrem toho sa môžu popýšiť aj prestížnymi univerzitami, ktoré majú cveng nielen za hranicami nášho mesta, ale i krajiny. Maturanti, zbystrite pozornosť! Tieto tri univerzity patria medzi najlepšie. 

UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH

Univerzita s dobrou povesťou doma i v zahraničí

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach patrí k významným vzdelávacím a vedeckým inštitúciám nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Na svojich piatich fakultách (Lekárska, Prírodovedecká, Právnická fakulta, Fakulta verejnej správy a Filozofická fakulta) pripravuje kvalifikovaných odborníkov z prírodovedných disciplín, matematiky, informatiky, lekárov, učiteľov, právnikov, odborníkov pre oblasť politológie, jazykov, psychológie či histórie.

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika. Foto: upjš
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika. Foto: upjš

UPJŠ v Košiciach štandardne ponúka 164 študijných programov v 1., 2. a spojenom 1. a 2. stupni štúdia. Univerzita sa už niekoľko rokov umiestňuje v renomovaných hodnoteniach a rankingoch - okrem Best Global Universities Ranking napr. aj v rankingu URAP a U-Multirank - na dobrých pozíciách. Pri porovnaní s inými slovenskými univerzitami je pravidelne v prvej dvojke až trojke.

Študenti UPJŠ oceňujú moderný kampus neďaleko historického centra Košíc, priateľskú atmosféru či podporu rozvoja študentských aktivít zo strany univerzity. Záujemcovia sa môžu zapájať do univerzitného kultúrneho a športového života. K dispozícii majú ubytovacie, stravovacie, knižničné služby, ako aj kariérne, právne, sociálne a psychologické poradenstvo. 

Študenti UPJŠ oceňujú moderný kampus neďaleko historického centra Košíc. Foto: upjš
Študenti UPJŠ oceňujú moderný kampus neďaleko historického centra Košíc. Foto: upjš

O univerzitu je čoraz väčší záujem zo strany zahraničných študentov a rovnako aj študenti UPJŠ dlhodobo prejavujú záujem o medzinárodné mobility na viac ako 200 zahraničných univerzitách. Benefitom štúdia je možnosť získať dvojité diplomy s niektorou z partnerských univerzít. Študenti sa veľmi dobre umiestňujú na excelentných vedeckých a iných medzinárodne akceptovaných pracoviskách doma a v zahraničí. Podporu v oblasti vedy, výskumu a inovácií zastrešujú univerzitné špičkové vedecké tímy, vedecké parky a výskumné centrum. 

UNIVERZITA VETERINÁRSKEHO LEKÁRSTVA A FARMÁCIE V KOŠICIACH

Jediná na Slovensku

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach bola založená v roku 1949 a dodnes je jedinou vysokou školou pre veterinárske vzdelávanie na Slovensku a jednou z dvoch poskytujúcou štúdium farmácie. 

Univerzita úspešne prešla nielen národnou akreditáciou, ale bola zahraničnými autoritami medzinárodne evaluovaná, a dokonca aj akreditovaná, čím sa zaradila do skupiny dovtedy jedenástich najlepších európskych veterinárskych vysokých škôl z celkového počtu 96.

Štúdium veterinárskej medicíny a farmácie sa riadi smernicou Európskej únie, preto je diplom vydávaný univerzitou akceptovaný vo všetkých krajinách Európskej únie. Silnou stránkou univerzity je najmä vysoká úroveň praktickej prípravy a permanentný kontakt so zvieratami nielen na piatich klinikách, ale aj na školskej farme, účelovom zariadení pre chov a choroby voľne žijúcej zveri či v jazdeckom areáli. UVLF vychováva kvalitných veterinárnych lekárov, farmaceutov pre zdravotnú starostlivosť o človeka, ako i o zviera.

Foto: UVLF
Foto: UVLF
Silnou stránkou univerzity je najmä vysoká úroveň praktickej prípravy. Foto: uvlf
Silnou stránkou univerzity je najmä vysoká úroveň praktickej prípravy. Foto: uvlf

Unikátnou je novo otvorená Univerzitná veterinárna nemocnica. Absolventi UVLF môžu pôsobiť v širokej sfére odvetví ako vysokokvalifikovaní odborníci, ktorí sa ochranou zdravia zvierat podieľajú aj na ochrane zdravia ľudí. Veľkou prednosťou univerzity sú vlastné študentské domovy nachádzajúce sa v jej blízkosti, na ktoré študenti prvých ročníkov majú prednostné právo na ubytovanie, a tiež bohatá ponuka záujmových klubov a  športových oddielov.

Študenti oceňujú krásny kampus, priateľskú atmosféru a individuálny prístup, keďže študijné skupiny sú malé, a teda vzťahy medzi študentmi a učiteľmi úzke. UVLF je členom viac ako desiatich svetových, európskych a národných združení. Vďaka internacionálnemu charakteru univerzity majú študenti tiež možnosť absolvovať časť štúdia na partnerských vysokých školách v celej Európe. 

TECHNICKÁ UNIVERZITA V KOŠICIACH

Najstaršia a najväčšia univerzita na východe

Prestížne rankingové agentúry ju radia medzi prvých päť percent najlepších univerzít sveta. Ponúka široké spektrum študijných programov od rýdzo technických cez ekonomické až po umelecké zameranie. Niektoré z nich majú medzinárodnú akreditáciu. Medzi posledné aktívne prírastky patrí letectvo a kozmonautika.

Na TUKE v súčasnosti študuje viac ako 9-tisíc študentov. Foto: tuke
Na TUKE v súčasnosti študuje viac ako 9-tisíc študentov. Foto: tuke

Na TUKE v súčasnosti študuje viac ako 9-tisíc študentov, ktorí môžu využívať unikátne možnosti medzinárodných mobilít a stáží v rámci 381 partnerstiev v takmer 60 krajinách sveta. Okrem krajín EÚ zahŕňa aj svetové destinácie, ako USA, Brazíliu, Nový Zéland, Indiu, Čínu, Taiwan, Japonsko a iné. Benefitom tiež je, že umožňuje získať dvojité diplomy s niektorou z partnerských univerzít vo Francúzsku, Veľkej Británii a Rusku. Medzinárodný nádych cítiť aj medzi študentmi, až 13 percent z nich pochádza zo zahraničia, konkrétne až zo 45 krajín sveta.

Študenti majú možnosť zakladať startup firmy už počas štúdia alebo sa zapájať do vedeckých a inovačných projektov. Podporu mladých inovátorov zastrešuje Univerzitný vedecký park TECHNICOM prostredníctvom Startup centra TUKE a Inkubátora TUKE.

Technická univerzita v Košiciach. Foto: tuke
Technická univerzita v Košiciach. Foto: tuke

Pestrá je aj ponuka záujmových a mimoštudijných aktivít. Zahŕňa viac než tridsať druhov športov, spevácky zbor, folklórne súbory, študentskú televíziu, rádio a možnosti členstiev v organizáciách AIESEC, AZU, BEST a IAESTE.

Na základe štatistík a hodnotení Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny majú absolventi tejto univerzity v jednotlivých študijných odboroch 95 až 100-percentnú uplatniteľnosť na trhu práce.

V areáli TUKE sa organizujú podujatia, ktoré sú v Košiciach mimoriadne obľúbené, ako Balónová fiesta, Biela noc či potulky s Milanom Kolcunom. V tomto akademickom roku si TUKE v spolupráci s prestížnou univerzitou ETH Zürich pripomína 160. výročie narodenia celosvetovo uznávaného slovenského vedca Aurela Stodolu, ktorého žiakom bol aj fenomenálny Albert Einstein.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím