16.09.18

Takmer polovica Slovákov uvažuje o odchode z terajšej práce. Prekvapuje vás to?

foto: archív KD

Takmer polovica Slovákov (45,91 %) uvažuje o odchode zo svojho terajšieho zamestnania. Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu kandidátskych preferencií 2018, ktorý v prázdninových mesiacoch zrealizovala personálna agentúra.

Prieskum ukázal tiež, že každý piaty Slovák by využil možnosť práce v zahraničí preto, že chce žiť v inej krajine, a tiež to, že najdemotivujúcejším faktorom je zlý kolektív, najmotivujúcejším výška mzdy. Ako uviedla Jitka Součková, prieskum sa realizoval na vzorke 1 095 respondentov. Z nich 67,53 % deklarovalo vysokoškolské vzdelanie. 

Zamestnanie chce do mesiaca zmeniť 18,87 % opýtaných. V priebehu pol roka by tento krok chcelo urobiť 42,59 %. Približne každý piaty Slovák by využil možnosť práce v zahraničí z dôvodu, že chce žiť v inej krajine. Novú prácu si vôbec nehľadá 2,6 % ľudí a 33,74 % respondentov ju síce aktívne tiež nehľadá, ale prípadnú dobrú ponuku by prijali. Ďalších 33,74 % prácu hľadá intenzívne. Informácie o pracovnom trhu hľadajú respondenti v drvivej väčšine na internete.

reklamná správa

Ako chutí voda?

Prečo Košičania nemajú rovnakú vodu z vodovodu?

Zistite viac

Nízka mzda či zlý kolektív 

Prieskum sa zaoberal aj otázkou demotivácie a motivácie ľudí. Vyplynulo z neho, že najdemotivujúcejším faktorom nie je nízka mzda, ale zlý kolektív. „Zlý kolektív je ešte demotivujúcejším prvkom ako nespokojnosť s finančným ohodnotením. Tretina zapojených priznala, že nevidí vo svojej aktuálnej práci zmysel,“ uvádza prieskum. Pre 77,29 % je najmotivujúcejším faktorom výška mzdy. „Spomedzi ponúknutých aspektov nasledoval ďalej osobný rozvoj spojený s rozširovaním skúseností a pocit zmysluplnosti vykonávanej práce.“

(TASR, JH)

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím